Roztocza w ziemi?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Minos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Roztocza w ziemi?

Post »

Witam wszystkich gorąco w pierwszy dzień lata! Mam w skrzynce balkonowej (ustawionej na parapecie) liczi i bazylię. Dla pierwszej warunki idealne, dla drugich niestety słońce za ostre, ale studenckie warunki nie pozwalają wybrzydzać.
W każdym razie do niedawna rosła razem z nimi cebula, którą musiałem wyrzucić, ponieważ zaczęła gnić. Równocześnie zauważyłem, że w ziemi jest multum (chyba) roztoczy! Wystarczy, że lekko podmucham, a rozłażą się po całej powierzchni ziemi. Są bardzo malutkie, mają 8 nóg, kremowego koloru. Nie wiem, czy powinienem bać się tych stworzonek?? Nie chodzą po roślinach, tylko w ziemi. Obawiam się, czy nie będą podgryzać korzeni albo powodować jakichś chorób roślin?
Pozdrawiam i proszę o pomoc, w Google nie znalazłem niczego zbyt interesującego. Tylko tyle, że na żadnej stronie jaką odwiedziłem, mówiącej o szkodnikach, nie są wymieniane, ale ta plaga wygląda przerażająco.

Btw - jeśli ktoś jest z Wrocławia, to mogę oddać ze 2 liczi pod opiekę, są śliczne, chyba że te stworzonka są jakimiś szkodnikami:/ Są różnej wielkości, bo niektóre zaczynały swoje życie na wacie, inne w ziemi.

http://imageshack.us/g/339/s1033807.jpg/
Zdjęcia roślin i zwierzątek. Na ostatnim zdjęciu porównanie do odcisku palca :wit
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Roztocza w ziemi?

Post »

To skoczogonki, pojawiają się w roślinach zalewanych, gnijących.
Gdy ziemia powróci do prawidłowego stanu one znikną.

Jeżeli jednak wyglądają jak małe pajączki (bo zdjęcie mało wyraźne) to prawdopodobnie masz Hypoaspis aculeifer. Poszukaj zdjęć w Google i porównaj. To "pozytywne" roztocza. Zwalczają np. ziemiórki.
Minos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roztocza w ziemi?

Post »

O, dzięki wielkie, to te pozytywne pajęczaki, nie skaczą jak na skoczogonki przystało. Przeglądam co o nich jest napisane i dziwi mnie, że są niby drapieżne, choć może mają co jeść, kto wieO.o
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Roztocza w ziemi?

Post »

Skoczogonki skaczą tylko w wodzie :) W ziemi też łażą :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”