Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
Zenia
 Tytuł: Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1
PostNapisane: 25 sty 2018, o 17:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Część 1 znajdziesz - tutaj-

Witam. Mam taką oto dracenę. Rośnie dość ładnie jednak nie chciała bym pojedynczego pnia do sufitu. ;:oj . Czy jak utnę jej czubek wypuści dwa na boki...może być więcej. ;:173 . W jakim miejscu ewentualnie uciąć i czy jej to nie zaszkodzi. :?:

Obrazek

Obrazek

Monicz
PostNapisane: 31 sty 2018, o 17:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam.
Czy ktoś mi powie co mam z tą draceną zrobić aby jej nie skrzywdzić?
Dostałam ją od siostry kiedy jeszcze mogła stać na parapecie i wyhodowałam jakiegoś giganto-patyczaka. Z racji tego, że już jest pod sufitem a mam do niej sentyment, chciałabym nie wywiercać dziury w suficie, ani jej wyrzucać tylko ją skrócić, odmłodzić czy coś w ten deseń.
Odmładzanie wcześniejszej draceny skończyło się porażką, gdyż nie wiem z jakich powodów pień po ucieńciu spleśniał, a wierzchołki po włożeniu do wody zżółkły...
Ratunku, czy jest jakiś najprostszy sposób ? Jestem zielona w takich tematach, bez ukorzeniaczy ani środkow dodatkowych da się to zrobić? Na specjalne środki do kwiatków najzwyczajniej mnie nie stać...
Kwiatek nie wiem z jakich powodów stracił liście po jednej stronie i od dołu...
Licze na proste podpowiedzi i pozdrawia.
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

basia_styk
PostNapisane: 31 sty 2018, o 19:25 
500p
500p

1 szt.
Chuda i cienka. Od której strony jest to okno?

B.

Zenia
PostNapisane: 31 sty 2018, o 21:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja ponieważ nikt nie potrafił, nie mógł mi podpowiedzieć :roll: , ucięłam dziś czubek który wsadziłam do wody i czekam. ;:173 Pozostały pień w doniczce zalałam woskiem, może coś bocznego wypuści. ;:oj

Monicz
PostNapisane: 1 lut 2018, o 11:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Okno od strony zachodniej jeśli o to chodzi.
Jest bardzo chuda... na dolnej części liście schną no i odpadają... Dopiero na górnej jest ta część bardziej soczysta że tak powiem. Jakbym jej zabrała te kije bambusowe to bym w dwóch rekach nawet nie dala rady jej utrzymać taka jest gibka...
Co z nią zrobić? Nie chce jej wyrzucać bo każdemu mówiłam że kocham tego kwiatka dlatego tak wystrzelił przy mnie w górę :D ;:131

basia_styk
PostNapisane: 1 lut 2018, o 12:43 
500p
500p

1 szt.
Odnoszę wrażenie, że ma za mało światła, za ciepło i za dużo wody. Poczekałabym parę tygodni i ciachnęła wierzchołek do rozmnożenia. To co zostanie (musi zostać trochę liści) dać w lepsze miejsce, przesadzić i czekać, może wypuści coś z pąków śpiących na pniu.

B.

Monicz
PostNapisane: 1 lut 2018, o 13:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
U mnie w domu góra 19 stopni tylko że stoi przy grzejniku a liście nie od strony grzejnika odpadły ... :) nie mam opcji przeniesienia niestety może tylko stać u mnie w pokoju ale myślę światła ma wystarczająco dlatego przy oknie jest... Wody leje raz na jakiś czas tylko ale dużo to może coś w tym być bo ciągle mi się wydaje ze ma sucho strasznie... Jaką długość wierzchołka uciąć? Czy pozostałość zalać woskiem tak jak pisała pani powyżej? Przesadzanie jest konieczne skoro ma ogromną doniczkę ?

Agneska
PostNapisane: 2 lut 2018, o 06:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zeniu, na jakiej wysokości ucięłaś?
Moja po radykalnym cięciu wypuściła ładne boczne pędy. Z sadzonek pędowych i wierzchołkowych mam nowe rośliny. Wstawiłam gdzieś w tym wątku zdjęcia. Ukorzeniałam nie w wodzie aby nie zgniły ale w podłożu do siewu 50/50 z perlitem. Można dać nawet więcej perlitu.

Zenia
PostNapisane: 2 lut 2018, o 08:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Agneska...ucięłam gdzieś ze 30 cm, nie wiem czy tyle dobrze. :roll: . Ja czubek wsadziłam do wody, może to błąd. :wink: W wodzie stoi zaledwie dwa dni, mogę jeszcze wsadzić do ziemi i pewnie tak zrobię. ;:173 . Pocieszyłaś mnie z tymi bocznymi pędami, może i mnie wypuszczą. ;:oj

Agneska
PostNapisane: 2 lut 2018, o 17:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zenia, 30 cm odcięłaś od góry i zostawiłaś taki długi patyk bez wierzchołka? Jeśli tak, to nowe pędy raczej wyrosną na samym czubku, co nie będzie fajnie wyglądać. Ale niech się jeszcze inni w tej sprawie wypowiedzą.
Ja odcięłam pęd jakieś 10 cm nad podłożem, nisko.

kaLo
PostNapisane: 2 lut 2018, o 23:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie ma problemu. Jak wyrosną na samym czubku to znowu ciachnie 30 cm i ukorzeni . Potem następną i następną. :D

Zenia
PostNapisane: 3 lut 2018, o 08:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Agneska napisał(a):
Zenia, 30 cm odcięłaś od góry i zostawiłaś taki długi patyk bez wierzchołka? Jeśli tak, to nowe pędy raczej wyrosną na samym czubku, co nie będzie fajnie wyglądać.

Ten długi patyk od podłogi ma metr. ;:oj i mnie nawet ucieszyło by to aby pędy wyrosły na czubku. Jak to będzie wyglądać..sama już zwątpiłam. ;:224 . W razie nie będzie się podobać to zrobię jak radzi kaLo. :;230 . A tak na poważnie , najpierw niech coś wypuści a potem się zobaczy. :uszy

Agneska
PostNapisane: 3 lut 2018, o 19:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zenia, moje sadzonki z tej odmłodzonej draceny po ok. trzech latach wyglądają tak:

...zdjęcie usunięte z serwera/ jokaer

W tej doniczce są cztery sadzonki pędowe, które wypuściły dużo bocznych przyrostów. Jak jest ich za dużo (za gęsto) to je odrywam od pędu i ukorzeniam...

W zeszłym roku ta dracena zakwitła.

Zenia
PostNapisane: 3 lut 2018, o 19:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Agneska No to ciacham swoją niżej :;230 . Tylko jedno ale, ty masz inną odmianę... czy to bez różnicy, czy z mojej także od dołu może tyle wypuścić.

Agneska
PostNapisane: 3 lut 2018, o 20:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zeniu, ta dracena ze zdjęcia to nie jest stary, 'ciachnięty' okaz. To są nowe draceny z sadzonek pędowych przyciętej nisko nad ziemią rośliny matki. Roślina matka wypuściła kilka bocznych pędów, spróbuję znaleźć jej zdjęcie.
Tak, moja dracena jest inna. Myślę jednak, że wszystkie draceny zachowują się podobnie. Generalnie łatwo wypuszczają boczne odrosty i łatwo się ukorzeniają, szczególnie sadzonki wierzchołkowe.

-- 3 lut 2018, o 19:06 --

Agneska napisał(a):
Zamieszczam zdjęcie rośliny matecznej. Trochę żałuję, że nie przycięłam jej niżej. Wypuściła już kilka nowych pióropuszy i w drodze są następne.
Obrazek

Zeniu, znalazłam. To roślina mateczna. Jak widzisz, wypuściła nowe pędy tylko na górze.
Moja dracena z sadzonek pędowych jest bardziej gęsta bo w doniczce są aż cztery sadzonki, które wypuściły boczne pędy. Podczas gdy roślina mateczna ma tylko jeden pęd główny.

Zeniu, zobacz jeszcze tutaj jak wyglądały na początku sadzonki z rośliny matecznej:
viewtopic.php?p=5374201#p5374201

Zenia
PostNapisane: 3 lut 2018, o 20:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Łojoj...jeśli dobrze rozumie to muszę się przygotować na bardzo długi proces aby znów dochować się ładnej draceny. ;:oj . Ale po kolei..dracenę matkę przyciąć nisko i czekać aż wypuści sadzonki pędowe. Gdy owe sadzonki wypuści znów je ukorzeniać :?: Swoją drogą , mnie się podoba także ta dracena co teraz pokazałaś. Moja stoi na podłodze więc myślę że taka także wyglądała by ładnie. ;:173. Ewentualnie jeśli ucięty czubek się ukorzeni dosadzić go do matki. ;:oj

Agneska
PostNapisane: 3 lut 2018, o 20:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zeniu, wszystkie części draceny, które obetniesz można przeznaczyć na sadzonki. Sadzonkę wierzchołkową już pobrałaś. Odcięty pęd możesz pociąć na ok 10 cm sadzonki pędowe. Górę zawoskuj (w sadzonkach też), dół do perlitu / ziemi do siewu z bardzo dużą ilością perlitu. Nie wiem jak wysoka jest Twoja dracena ale pewnie będziesz mieć z niej kilka sadzonek pędowych.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 45 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 125 gości