Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Hej plumeria australijska to nazwa potoczna drzewa które ma kwiaty podobne bardzo do kwiatów plumerii nasiona masz z nasionatropikalne?
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Tak właśnie z tej strony. Więc co mi powiesz na temat tych nasion. Czyli to jednak dobre nasiona?
Marzena
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

https://toptropicals.com/pics/garden/m1 ... um6233.jpg
Tutaj liście przypominają jednak te plumeriowe.
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Wydaję mi się że tak choć jest to jeszcze malutka roślinka więc nie mogę potwierdzić na 100%
Jeszcze co możesz zrobić to porównać wygląd nasion w internecie z tymi które dostałaś.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Nasiona te "plumerii" miały taki sam kształt jak normalnej plumerii, tylko były o połowę mniejsze. Zobaczymy jak podrośnie. I tak przez doświetlanie urosła juz 1cm przez miesiąc, a tak to bez naświetlania kilka miesięcy stała w miejscu.
Marzena
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witam,
czy wasze plumerie też ruszyły z wegetacją? Od kilkunastu dni mamy całkiem słoneczną pogodę i na południowym parapecie kilka roślin poczuło już wiosnę, w tym Plumeria. Co więcej, szykuje się ona do kwitnienia - nie wiem czy zacząć ją zasilać skromnymi porcjami nawozu co by miała siłę na wytworzenie kwiatostanu czy przetrzymać ją w takim stanie (jak to na zimowaniu) do wiosny licząc, że nie zrzuci kwiatów? Nie mam doświadczenia z tymi roślinami, a być może ktoś bardziej ogarnięty w tej tematyce jest w podobnej sutuacji :wink:
Jest to pęd ukorzeniony na jesień ub. roku.

Obrazek

Obrazek
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Artur89 napisz ile lat ma Twoja plumeria? Pociesz mnie, że niewiele, bo ja "planuję" że moja zakwitnie w tym roku. Moja plumeria jest na parapecie i zimuje na korytarzu gdzie jest chłodno około 15 czasem do 18 stopni. Niestety nie umiem Ci pomóc co do nawożenia. Ja na Twoim miejscu bym zaczęła delikatnie więcej podlewać i nawozić ale to z samolubstwa, by nie przepuścić kwitnienia. Powodzenia.
Marzena
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Artur89

Twoja młoda plumeria zachowuje się bardzo prawidłowo. Po ukorzenieniu w zeszłym roku, nie powinna zimować dwa lata. Niech rośnie bryła korzeniowa i cała roślinka. Ciekawi mnie czy ją doświetlasz, bo powinieneś. Przy tym etapie kwitnienia i o tej porze roku, gdy ma ciepło, potrzebuje tylko, bardzo dużo światła, którego teraz jest bardzo mało.
Plumerie powinno nawozić się od maja do końca sierpnia. Spoczynek od października do marca tzw. wegetacja sezonowa (w naszym klimacie-POLSKA).
Moje plumerie mają 8, 7, 6, 5, 4 lata i obecnie zimują. Niestety nigdy jeszcze nie kwitły, ale dwa razy byłem blisko, za krótkie lato, pąki kwiatowe zrzucone. Pogłębiam wiedzę na ich temat i cały czas się uczę. Ale mam nadzieję, że kiedyś doczekam się kwiatów.

Pozdrawiam wszystkich co lubią plumerie.
Joaquin
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Marzena, nie wiem ile lat liczy sobie ten pęd. Ukorzeniłem go jak pisałem jesienią ubiegłego roku. Jeśli wiek pędu liczymy po segmentach to przypuszczam, że ma on 3 lata :)
Joaquin, nie doświetlam jej. Traktuję ją jako zieloną pamiątkę z urlopu (mając na uwadze, ze to żywa roślina) także nie będe raczej inwestować całe 'oprzyrządowanie' ;). Jako, że ukorzeniała się od jesieni to nie chciałem jej specjalnie zimować - jakoś trzeba było ją wspomóc w ukorzenianiu. W sezonie będzie stała pod gołym niebem z pełnym dostępem do słońca od rana do wieczora :) Ciekawe tylko ile razy w sezonie plumeria potrafi kwitnąć... w naszych warunkach oczywiście.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Artur89 Ale ci zazdroszczę ;:138 ;:oj ;:223 . Moja jeszcze nigdy nie zakwitła, stoi w korytarzu bez liści i podlewam co 4 tyg. może się uda
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Artur89 pokaż jakie masz już długie pąki plumeri? Bardzo proszę wszak minęły aż 3 tygodnie od wystawienia ostatniego zdjęcia,
Marzena
M4lutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2018, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Staram się po raz nie wiem który wyhodować plumerie, najpierw z nasion, a teraz z sadzonek przywiezionych z Tajlandii. :) Po przyjeździe przycięłam i po zamoczeniu w ukorzeniaczu wsadziłam do ziemi do kaktusów. Po 2 miesiącach na jednej z sadzonek zaczął pojawiać się zielony kolor, więc bardzo się ucieszyłam, że w końcu się udało. Trzy dni temu dotknęłam pędu i jest na połowie wysokości od dołu miękki jak papier i jakby pusty w środku. Powoli się godzą z tym, że pewnie padnie. Mogę ją jakoś uratować? A może to normalne? Na dzień dzisiejszy roślina wygląda tak
Obrazek


Obrazek
Druga sadzonka jest ciągle uśpiona, ale twarda więc czekam może coś z tego będzie.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

M4lutka Mój wygląda tak samo , zimował na korytarzu dziś wstawiłam go do pokoju i czekam aż wreszcie będzie mi kwitł. A może odżywkę do kwiatków kwitnących zastosuję ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”