Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Hejka :)
Zdaję relację z mojego plumeriowego szaleństwa :)

Sadzonki zakupione na ebay dotarły do mnie i dziś wsadziłam do doniczek - rozpoczynam ukorzenianie.

Moje "kikuty" ukorzeniane na początku marca w torebkach foliowych - chyba pojawiło się życie, :) coś drgnęło. :)

No i na koniec niespodzianka - jedna z moich Plumerii będzię kwitnąć. :)
Pozdrawiam Wszystkich. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

mamiroma4 pisze:koni0 najważniejsze, nie poddawać się... Moje pierwsze też się nie przyjęły, stare były pewnie. Za drugim razem z dwóch nasion... dwie sadzonki z tym, że jedna padła ale drugą już mam dwa lata i na parapecie wypuszcza listki. Cały czas wilgotne podłoże i okno południowe. Dodam dziś fotkę.
Zakochałem się w tym krzaku( na Kos było to drzewo) :D zapach olśniewający.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
RitaSkitter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2020, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witajcie ;:167
Jesteśmy tutaj nowe z moją plumerią - bardzo potrzebuję pomocy! Jednocześnie chcę się z Wami przywitać :wit - nazywam się Rita, moja sadzonka jest ze mną od stycznia.
Niestety nie ukorzeniła się, a dziś zauważyłam żółte liście :( wyjęłam plumerię z doniczki (ziemia z perlitem) i zauważyłam małe przezroczyste glizdy pełzające po roślince. Plumeria została wyjęta z doniczki, opłukaną i owinięta papierowym ręcznikiem. Leży teraz na podgrzanym parapecie południowym. W części łodygowe jest twarda - ale nie jestem pewna czy to znaczy, że nie zaczęła gnić.

Co powinnam zrobić żeby zaczęła się korzenić? Jakie podłoże będzie optymalne? Proszę z całego serduszka o pomoc ;:180

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S. Przepraszam z góry za wszystkie popełnione na starcie błędy - nie jestem wprawioną forumowiczką. Błagam rozpaczliwie o pomoc dla mojej plumerii :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

A zaczęłaś od lektury tego wątku? Są dwie części, znajdziesz dużo już zamieszczonych informacji zarówno o ratowaniu, ukorzenianiu, jak i samej lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
RitaSkitter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2020, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Zdążyłam już przeczytać cześć II. Dziękuje za odpowiedź i przepraszam jeśli mój post to kłopot :(
Czy mogę liczyć w razie niepewności na wsparcie ?
RitaSkitter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2020, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

@Jerzyk dziękuję za cenną wskazówkę!
Chciałabym się z Wami podzielić tym co odkryłam. Plumeria nie mogła się ukorzenić, niestety ziemia z perlitem jej nie służyła. Dodatkowo zaatakowały ją larwy ziemiórek i wycinały ze smakiem.

Obrazek
Obrazek

Teraz została obcięta do zdrowej tkanki, liście usunięte. Gdy podeschnie w miejscu cięcia postąpię zgodnie ze znalezionymi na tym forum wskazówkami. Tym razem posadzę ją do ziemi dla kaktusów wymieszanej z wermikulitem. Moja sadzonka pochodzi z drzewa macierzystego. Trzymajcie proszę kciuki za ukorzenienie i odrodzenie tej ślicznotki. :roll:
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Moja drugi rok ..(po opadnięciu liści jesienią) znowu wypuszcza tylko liski.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
miszamisza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2020, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Miękka łodyga ukorzenianej Plumerii

Post »

Cześć,

potrzebuję porady dotyczącej jednej z Plumerii, które ukorzeniam. Dolna część łodygi jest miękka i pomarszczona jak na drugim zdjęciu, ale wypuszcza listki i coś co wygląda jak zaczątek kwiatostanu. Czy powinienem obciąć ją powyżej miejsca, które jest miękkie? Jaki może być tego powód? Ukorzeniam jednocześnie trzy sadzonki w identycznych warunkach i pozostałe wygglądają inaczej - wypuszczają tylko listki. Czy ktoś wie czym jest "zaczątek kwiatostanu"?
Obrazek

Obrazek
Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie sugestie i porady. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Zacznij od lektury obu części tego wątku, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

To moje cudo

Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Dzisiaj dotarła do mnie roślina, wygląda niestety tak. :-(
zdjęcia usunięte z hostingu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Przydałoby się na początek zajrzeć do korzeni i wymienić podłoże na mieszankę ziemi i żwirku.
Nie jestem do końca pewny, czy na pierwszym zdjęciu widzę przędziorki albo to tylko paprochy od podłoża. Wyczyść w każdym razie dokładnie wszystkie liście.
Część zmian to uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koni0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 lip 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ziemia już wymieniona wg Twoich zaleceń. Korzenie zdrowe, nic nie gnije. Poz tym, że ziemia była zapaskudzona nawozami (intensywny zapach)?
Wszystkie liście porządnie wyszorowałam szarym mydłem, zrobiłam im prysznic. Na koniec spryskałam Środek owadobójczy AGRICOLLE SPRAY 750 ml NATURAL (tylko to miałam w domu, od roku nie miałam szkodników na żadnych roślinach). Jutro dostanie jeszcze babcine sposoby (czosnkowy prysznic) i na chwilę obecną tylko tyle mogę zrobić. Dopiero w sobotę ewentualnie mogę odbyć wycieczkę do ogrodniczego po mocniejszą chemię.
Podczas szorowania, zmywałam z liści białe plamy-grudki, troszkę jak przy wełnowcach, ale i jajkach przędziorków. Była też niestety pajęczynka przy młodych liściach, a ten dywanik na pierwszym zdjęciu wygląda na przędziorki?. Możliwe, że sklep przed wysyłką czymś spryskał i tak zostawił...?
Norbert76, a ostatnie zdjęcie? To przelanie, przenawożenie? ten brąz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”