Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Dzięki. Przeczytałam ten wątek i wiem, że mam takie żarówki w pracy. Jutro wracam po dość długiej nieobecności i będę szukać i zobaczymy jaka cena. Dzięki za pomoc.
Marzena
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Co do trzymania plumerii na balkonie - po prostu chciałam,żeby miały okres zimowania, bo w mieszkaniu mam gorąco i sucho. Balkon mam częściowo obudowany, więc nie mokną. Ale rzeczywiście teraz już jest zbyt zimno, więc wrócą do mieszkania.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

No szkoda jakby się straciło plumerie. Każdy dzień zbliża nas do tego by zakwitła.
Marzena
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Mam nadzieję, że nic im nie będzie, rzeczywiście nie zauważyłam,że w ostatnich dniach się ochłodziło, teraz plumerie grzeją się w mieszkaniu :)

Daj proszę znać, jak kupisz jakieś oświetlenie wspomagające - sama się nad tym zastanawiałam, bo tego słońca jakby ciągle mało.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Patrzyłam na świetlówki dziś w pracy ale stwierdziłam, że nie mam jak jej zamontować nad parapetem, ale zastanawiam się jeszcze czy nie kupić specjalnej żarówki, którą mogę wkręcić do zwykłej lampki i tak doświetlić plumerie. Pomyślę jeszcze nad tym i coś poczytam. Tylko te żarówki są dość drogie..
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ja mam takie rozwiązanie, dla pojedynczej i dla trzech (tutaj widać tylko dwie):

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

No właśnie o czymś takim myślałam. Takim małym doświetleniu. Większość kwiatów mam już dużych więc wiem, że przetrwają zimę a mi chodzi o tą małą siewkę plumeri. Jedna żarówka by mi wystarczyła.
Marzena
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

norbert76 Czy mógłbyś proszę podać jakieś dokładniejsze informacje o tym oświetleniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Tu akurat użyłem zwykłych żarówek LED-owych 13W (odpowiednik 100W), 6500 (zimne białe) i 4000K (dzienne) kupionych w LM, pod kątem głównie doświetlania storczyków. Na zdjęciu wyżej doświetlam jedną też anthurium. Do innych roślin używam świetlówek liniowych aquastar. Doświetlam 10h/dziennie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

norbert76 Czy zwracałeś uwagę na jakiś określony zakres widma? A te 10h dziennie to dotyczy też plumerii? jak jest słoneczny dzień to też?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

O szczegółach pisałem w tym wątku o doświetlaniu roślin:
viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=do%C5%9Bwietlanie

Jeśli chodzi o świetlówki liniowe firmy Aquastar których m. in używam to na stronie sklepów, powinny być grafiki widma z opisem, że są przeznaczone do doświetlania roślin.
Jeśli chodzi o żarówki LED, to nigdzie nie znalazłem grafiki z widzem, więc kierowałem się temperaturą barwową, 4000K wzwyż.
Czas doświetlania dobrałem do warunków uprawy, w okresie jesienno-zimowym ze względu na drzewa rosnące za oknem i duża ilość roślin, mam po prostu mało światła w pokoju, więc nieco długość jest zawyżona. Minimum powinno być kilka godzin doświetlania dziennie dla tych roślin, które tego potrzebują.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Dla mnie to czarna magia to oswietlenie, kupiłam lampę do doświetlania led niebiesko-czerwone swiatło, Pan mnie poinformował, że nie zastąpi ona światła dziennego ale jak najbardziej je uzupełni, więc się świeci nad roślinkami i chyba im dobrze. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”