Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

W obecnej sytuacji na razie bym nie ciął. To, że zgubiła tyle liści to problem z pielęgnacja/warunkami uprawy - np. niewłaściwe podłoże, podlewanie i to wpierw trzeba rozwiązać. Doniczka ma odpływ? Przy jakiej wystawie stoi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Doniczka na odpływ. Ma odpowiednie podłoże dla palm i dracen i kermazyt na dnie. Wydaje mi się,że źle ją podlewałam w zimie. Mam strasznie ciemne mieszkanie i robie co mogę,żeby kwiaty miały jak najwiecej jasnego.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Niestety jeśli nie masz słonecznego stanowiska przez cały rok, to juka nie jest dla Ciebie. Ona potrzebuje słońca i jeszcze raz słońca. Natury nie oszukasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Chciałbym zapytać o przycinanie draceny - czy trzeba to zrobić, a jeśli tak to jak? Ta na zdjęciu ma 1,7m.
Obrazek

* chodzi oczywiście o jukę, proszę o usunięcie lub przeniesienie mojego postu do odpowiedniego wątku
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Pierwsza sprawa, ona ma za ciemne stanowisko - jeśli oczywiście ten kąt to stała miejscówka. Druga sprawa, zabiegi takie robimy wiosną.
Poczytaj ten wątek i jego poprzednią część.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aquarius11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2020, o 07:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Dzień dobry,
to mój pierwszy post na forum; co prawda jestem już po lekturze wątków w temacie juk domowych, jednak aby rozwiać swoje wątpliwości chciałam zwrócić się bezpośrednio z paroma pytaniami.
Jesienią ubiegłego roku kupiłam w Biedronce jukkę z dwoma zdrewniałymi pędami, jeden z nich, mniejszy po paru miesiącach zaczął robić się jakby pusty w środku, od wierzchołka w dół, a pióropusze jeden po drugim zaczęły opadać i schnąć. Jednego z nich udało mi się uratować - odcięłam go i ukorzeniłam w szklance z wodą. Pierwsze moje pytanie, to czy cięcie jest poprawne, czy raczej nie powinno być tej zdrewniałej części? Korzenie są już na tyle długie, że na dniach chciałabym posadzić tą rozetę.
Analogicznie chcę postąpić z rozetami pozostałymi na drugim pędzie jukki - również marnieją, co prawda 'pień' nie mięknie, ale juce coś dolega, nie prezentuje się zbyt okazale i postanowiłam na niej właśnie przeprowadzić eksperyment z odmładzaniem/rozmnażaniem.
Podsumowując - czy obcinając rozety mogę wyciąć je z fragmentem zdrewniałego pędu? Czy jeśli ukorzeniam je w szklance z wodą mogę wspomóc się ukorzeniaczem, czy będzie on potrzebny jedynie w przypadku chęci ukorzenienia pociętych zdrewniałych fragmentów głównego pędu? Kiedy jest optymalny moment aby pióropusze które już puściły korzonki umieścić w podłożu i jak po posadzeniu się z nimi obejść?

https://imagizer.imageshack.com/img923/6108/2fxIm1.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/4472/dl3uoB.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/4478/kcCknd.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/6393/cc9Wtp.jpg

Z góry dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Wg tego co zostało napisane w tym wątku.

Ukorzeniacza daje się do podłoża, a nie do wody.

Twoja jukka zaczęła gnić, bo raz zostawiłaś ją w produkcyjnym podłożu, dwa zbyt często ją podlewałaś, a trzy pewnie miała zbyt mało słoneczne stanowisko - prawda?

Wracając do sadzonki możesz ją już normalnie posadzić. Doniczka musi być w miarę mała, najlepiej wybrać ceramiczną (oczywiście z odpływem). Podłoże musi być mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 2:1. Stanowisko, słoneczny parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aquarius11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2020, o 07:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Trafna diagnoza, w każdym z jej trzech punktów.
Po ogołoceniu głównego pędu - pieńka otrzymam 4 rozety, czy powinnam każdą z nich posadzić osobno, czy można je włożyć do jednej, odpowiednio większej doniczki?
Mam też pytanie dotyczące samotnego, smętnego pieńka - czy zostawić go samego sobie, czy raczej uciąć wierzchołek brzeszczotem i powstałą część ukorzenić i posadzić obok w tej samej doniczce?
Sprawdziłam bryłę korzeniową, wydaje się być w porządku - jasne i różowawe korzonki, bez oznak gnicia.

PS czy podłoże do roślin zielonych i palm composany będzie odpowiednie dla skrzydłokwiatu i zamiokulkasa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Jeśli chodzi o sadzenie, to polecam sadzić osobno, ew. na razie po 2 max. W większej ilości będą się wzajemnie konkurować o składniki odżywcze.

Pozostały pień możesz przyciąć, powinien odbić jeśli ma zdrowy system korzeniowy. Miejsce cięcia dobrze zalać gorącym woskiem, żeby pień nie wysychał i weszły jakieś bakterie.

Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, do pierwszej rośliny może być, do drugiej lepiej kupić ziemię do sukulentów (tutaj trzeba dać więcej żwirku, tak pół na pół z ziemią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dumel95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 kwie 2020, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Pół roku temu wsadziłem do wody dracenę, wg mnie wonną. Przez ten okres wyrosła z ''gołego pniaka'' do efektu przedstawionego na zdjęciach. Pniak został przywieziony z wakacji, na opakowaniu była informacja tylko o umieszczeniu jej w wodzie, nic więcej.

Zastanawiam się:
1) czemu przez ten okres nawet szczątkowe korzenie się nie wytworzyły?
2) czy powinienem ją przesadzić do ziemi?
3) czy czarne liście pojawiające się u spodu bocznych pędów są zwiastunem zgrubiania się pnia czy choroby?

Dracena stoi w słonecznym miejscu, jednak nie przy oknie. Nie jest nawożona, podlewana jest odstaną i przefiltrowaną wodą. Cały czas jest w wodzie, tj. dolewam jej wody cały czas.

Bardzo dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Krótko, taki pień nie wypuści już korzeni. Polecam odciąć sadzonki i je ukorzenić w wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dumel95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 kwie 2020, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki za poradę.

Już teraz odciąć sadzonki czy poczekać aż jeszcze trochę podrosną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Teraz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”