Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

tomekb1 pisze:Swoich nie zimowałeś , tzn trzymałeś gdzie?
Przy oknie od północnego wschodu, w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Jakiej jest wielkości? W jakiej doniczce?
Pozdrawiam
Tomek
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dwarf Cavendish nie będzie gigantem. Doniczka około 12 litrów. W tej chwili z liściem na sztorc, ma około 55cm.
Wystawiłem go na ostrzejsze słońce, więc jest nieco klapnięty.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Jedną czy dwie rośliny takiej wielkości można bez problemu przetrzymać przez zimę na parapecie okiennym. Problem się robi, gdy roslinka ma te 2 czy więcej metrów. Wtedy to już tylko piwnica albo garaż.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Też mam tego maluszka na parapecie, wypuścił już trzy młode. Maksymalna jego wysokość to ok. 1,5 metra. Moje musa basjoo mają ok. 2 metry i jestem ciekawy co pokażą w gruncie.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Czy próbowaliście zimować banany w ciemności? Generalnie fotosynteza podczas symulowania przestoju wegetacji rośliny i tak jest bardzo ograniczona. Pytam dlatego, że mam ochotę w tym roku posadzić basjoo, który w sezonie letnim zdobiłby mi balkon, jednak ze względu na jego wymiary musiałbym go gdzieś przezimować. Niestety książkowym miejscem nie dysponuję. Jakie są następstwa trzymania bananowca przez cały rok w warunkach domowych?
Na przykładzie mojego dwarfa zauważyłem jedynie, że jego wzrost był zahamowany przez 2 miesiące, później spowolniony a teraz szaleje. To jednak dość normalne biorąc pod uwagę ilość godzin słonecznych w stosunku do jesieni i zimy.

Co ciekawe, drugiego dwarfa trzymam w słoiku z wodą. Pół roku temu, kiedy przesadzalem roślinę mateczną, która notabene miała wtedy pół roku a mieliście okazję zobaczyć ją na zdjęciach wcześniej, podzielałem odnóżki. Wszystkie powkładałem do słoików i porozdawałem, jednak na jednego nie znalazł się nowy dom. Tym sposobem od pół roku mam jednego bananowca w słoiku, wypuścił 4 młode rośliny i całkiem niezle sobie radzi. Nie jest gigantem ale sam fakt, że żyje i sukcesywnie rośnie, jest dość ciekawy.
Przemo888
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 lut 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dwie zimy udało mi się przezimować bananowce Ensete ventricosum i Musella lasiocarpa w piwnicy. Zupełnie bez liści oraz z przyciętą bryłą korzeniową. Bez problemu wybudzały się na wiosnę po posadzeniu do większych donic.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Mój dwarf cały czas jak na sterydach. Do kompletu dołączył jeszcze basjo, posadzony od razu do ogromnej donicy.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Melduję, że mój Musa Basjoo przezimował kolejny rok w gruncie bez szwanku. Pierwszy raz przetrwał tak duży pęd.

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

To duży sukces, ciekawe jak wielki urośnie latem. Będziemy porównywać nasze musa basjoo.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Moja acuminata nie zwalnia tempa. Wypuszcza jeden liść tygodniowo. W momencie rozwinięcia liścia, wewnątrz już jest kolejny rulon. Nibypień bardzo się rozrósł. Stał się dużo bardziej masywny w ledwo miesiąc i przestaje przypominać sadzonkę a zaczyna wyglądać jak bananowoec.
Niestety Basjoo coś nie chce wystartować, czy przyczyną może być posadzenie do dużej donicy od razu po zimie? On z kolei nie przyrasta szczególnie dynamicznie a na jednego liścia potrzebuje około 2-3 tygodnie.
Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

W dużej donicy bardzo łatwo możesz zalać korzenie jeżeli ziemia nie jest przepuszczalna. Dlatego musisz ostrożnie podlewać. Podarowałem znajomemu sadzonkę musa basjoo, on przesadził go do dużej donicy i tak podlewał, że w ciągu miesiąca bananowiec zgnił.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ziemię wymieszałem z hydrozelem, na dnie donicy jest warstwa keramzytu.
Jak wyjdzie słońce, mam nadzieję, że donicę trochę przesuszy, bo rzeczywiście jest dość mokro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”