Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Bananowiec Ensete Ventricosum Maurelli nie wypuszcza odrostów. Może je wypuścić gdy zaowocuje, lecz wtedy obumiera. W naszych warunkach nie ma szans na owocowanie, ponieważ bananowiec ten dorasta do 10 metrów. Jeżeli chodzi o zimowanie to radziłbym pomieszczenie o temperaturze +19 stopni i z większą ilością światła ponieważ w niskich temperaturach, jak piszesz 3-5 stopni, potrzebne jest duże doświadczenie w podlewaniu tej rośliny.
Jeżeli chodzi o długość życia Maurelli to w teorii powinien on żyć do czasu aż zakwitnie czyli bardzo długo. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz, bananowiec ten po 5-ciu latach uprawy może ważyć ok. 150 kilogramów.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Uu, to chyba potem będzie trzeba zatrudnić pomocników do wystawiania i wstawiania donicy. ;:oj hehe. A podzielenie rośliny pionowo wzdłuż? Myślicie, że ten bananowiec by to przetrwał i po czasie "odbił"? Nie wiem jak to jest z bananowcami, ale niektóre rośliny to można i łopatą podzielić a one z czasem się ukorzenią.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Widziałem takie próby robione przez Stalewiaka. Przyciął pień na wysokości ok. 0,4 metra i podzielił na dwie części. Niestety nic nie wyszło z tego eksperymentu. Wiosną mój wędruje z donicy do gruntu i potrzebuję do tego pomocników. Kup sobie bananowiec Musa Acuminata Dwarf Cavendish, dorasta do 2 metrów i szybko zakwita.
Owoce ma jadalne i bardzo smaczne. Niestety jak jest mały to wypuszcza odrosty które można usuwać.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Wtrącając się :

Musa Acuminata Dwarf Cavendish ma szybkie tempo wzrostu ? I może być zimowana w temperaturze 19st. jak Ensete Ventricosum Maurelli ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Bananowiec Musa Acuminata Dwarf Cavendish jak sama nazwa skazuje (dwarf - karzeł) jest bananowcem karłowym. Dlatego jego tempo wzrostu jest wolniejsze od np. Musa Basjoo czy Ensete Ventricosum Maurelli. Po trzech latach prawidłowej uprawy osiąga wysokość do 2 metrów i powinien zakwitnąć. Mój ma dwa lata i wysokość ok. 1,6 metra.
Jeżeli chodzi o temperaturę zimowania to aktualnie wynosi ona +23-25 stopni i intensywnie go doświetlam. Pierwszą zimę przetrwał w temperaturze +10 stopni z małą ilością światła.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Senior, a doradź jeszcze w jednej kwestii, ;) kiedy dwarf przesadzić? Bo one podobno nie lubią dużych donic. Mój jest w dość małej doniczce, ale sporo urósł ostatnio i ziemia bardzo szybko mu przesycha. Korzeni wychodzących póki co nie ma. Nie wiem czy czekać, czy lepiej już.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Olcia609 na razie nie przesadzaj, zrób to dopiero na początku czerwca jak temperatury będą wysokie. Ja przesadziłem mojego na początku stycznia i mocno to odchorował. W większej doniczce chyba go przelałem. Muszę zaznaczyć że rośnie w temperaturze +27 stopni w dzień i +23 stopnie w nocy i jest intensywnie doświetlany. Przy przesadzaniu nie naruszyłem korzeni.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź. Poczekam w takim razie do czerwca, wytrzymamy. ;) A to nie jest tak, że jak bananowca się "przeleje" to po prostu kapie mu z liści? U mnie się to zdarzało, ale szybko pozbywał się nadmiaru. ;) Rośnie sobie dzielnie, teraz trochę zwolnił, ale to chyba przez to że mrozy puściły i częściej jest otwarte okno. Jak utrzymujesz tak wysoką temperaturę? W mieszkaniu, czy masz jakąś szklarnię lub zimowy ogród?
Ostatnio zmieniony 17 lut 2021, o 20:07 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Banan to owoc, roślina to Bananowiec.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Mam pokój w którym są odkręcone kaloryfery na całego i dodatkowo dogrzewa go dmuchawa z termostatem. Jeżeli bananowiec nie jest intensywnie doświetlany to nie radzę trzymać go w tak wysokiej temperaturze.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

No to u Ciebie faktycznie duże przedsięwzięcie. U mnie rośnie w normalnych warunkach, a że nie przepadam za gorącem, to częściej wietrzymy niż grzejemy. ;)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ja mam dużo pokoi więc mogę sobie pozwolić na wyłączenie jednego z normalnego użytku. Pytałaś o przelanie bananowca. Polega ono na tym, że korzenie zaczynają gnić. Bananowiec przestaje rosnąć a dolne liście zaczynają usychać.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

A jaką ziemię stosujesz? Też mieszasz z rozluzniaczem typu perlit? Nie wiem czy właśnie nie przesadziłam w drugą stronę i nie dałam mu za lekkiej ziemi.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Moje bananowce mają w doniczkach moją ziemię ogrodową bardzo przepuszczalną. Bananowców mam więcej i zimują w garażu w niskiej temperaturze. Kilka Musa Basjoo rośnie na stałe w gruncie zabezpieczone przed mrozami.

---20 lut 2021, o 19:19--

Bananowiec Musa Basjoo i śnieg - dzisiejsza fotka


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”