Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Kwestia tez wilgotności zauważyłem
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Możesz mi powiedzieć jak to zauważyłeś? Następny liść rozwinięty

Obrazek
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Rozsadziłem dwa odrosty do osobnych doniczek. Ta , która stoi w miejscu o dużo większej wilgotności, rośnie zdecydowanie szybciej, zresztą nie jest tajemnicą, że wyższa wilgotność powietrza wpływa pozytywnie na bananowce. W warunkach naturalnych wilgotność jest zdecydowanie wyższa niż standardowo w polskim ogrodzie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Mierzyłeś wilgotność? Coś mi się nie chce wierzyć. W ogrodzie różnice w wilgotności względnej powietrza są minimalne, niezauważalne. Ja mam w ogrodzie bardzo duży basen kąpielowy i w odległości 15 metrów od niego duże oczko wodne, a pomiary w ogrodzie i daleko poza nim nie wykazały większych różnic.
Bananowce rosną w różnym klimacie gdzie część roku mają dużą wilgotność, a część roku jest bardzo suche powietrze. W naszym klimacie wystarczy zapewnić im dużo wody i nawozów, aby szybko i bezproblemowo rosły.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

W mieszkaniu jest różnica spora. Nie mam higrometru ale podnoszę wilgotność celowo dla dzbanecznika. Bananowiec znajdujący się właśnie tam, ma zdecydowanie większe przyrosty niż stojący nieco dalej, bez celowo podnoszonej wilgotności.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

To raczej przypadek, że akurat ten co ma u Ciebie większą wilgotność powietrza rośnie lepiej, najprawdopodobniej to cecha indywidualna tego jednego egzemplarza, musi być silniejszy.
Dla Bananowca, istotne jest przede wszystkim światło, temperatura powietrza oraz odpowiednie nawożenie. Ponadto właściwe podłoże, odpowiednia wielkość doniczki oraz odpowiednie podlewanie. Senior ma tutaj rację. Jak widać po jego roślinach rosną bardzo dobrze nawet przy okresach suchego powietrza (jak w naturze), więc wyższa wilgotność powietrza do wzrostu nie ma tutaj większego znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ZapachSzkla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Cześć wszystkim, z Madery przywiozłam sadzonkę bananowca, niestety ze sprzedawcą w ogóle nie mogłam się dogadać po angielsku, przez co żadnej instrukcji nie dostałam i liczyłam na to, że w necie znajdę jakieś informacje na temat rośliny. Podstawy uprawy z forum już wyczytałam, ale mam wątpliwości co do samej sadzonki, ma maleńkie korzenie i nie wiem czy już mogę ją wsadzić do ziemi czy dać najpierw do wody. Czytałam, że ktoś obcinał liście przed posadzeniem. W linku zdjęcie mojej sadzonki.
http://i65.tinypic.com/6gkl69.jpg
Kiedyś wzięłam z jakiejś karłowatej odmiany maleńki przyrost i zostawiłam go w kieliszku z wodą, gdzie ładnie rosły mu korzenie przez kilka tygodni. Niestety w pewnym momencie o nim zapomniałam, woda wyparowała, bananowiec usechł ;:174
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Wsadź go do ziemi i nie zapominaj o podlewaniu. Twój bananowiec jest w nie najlepszej kondycji, ja bym takiego nie kupił.
Izabela9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2019, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Cześć wszystkim. Mam wrażenie, że u mnie maurelli nie chce rosnąć. Bardzo się ociąga, musella go przegoniła, basjoo również. Dlatego też postanowiłam zakupić kristalon zielony. NPK. 18-18-18, mam nadzieję, że zachęci je do wzrostu. Stosuje ktoś z Was? Dawkowanie zgodnie z instrukcją czy dajecie jakieś inne proporcje? I jak często nawozić?, :wit
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dawno nie pokazywałam ;:224

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Piękny, ja zaczynam usuwać odrosty z musa basjoo. To i ja pochwalę się moim ensete ventricosum maurelli

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Pokazałem tylko dolną część bananowca maurelli, dlatego teraz pokazuję go w całości. Na fotkach są jeszcze dwa musa basjoo, musa velutina i mały maurelli. W gruncie rośnie mi jeszcze dwarf, lecz zapomniałem go sfotografować.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
barbel1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 wrz 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Babanowiec problem

Post »

Witam wszystkich,
Jakiś czas temu przesadziłem swojego bananowca do większej donicy rozsadzając również odrost.
Jak nie mam problemu z matką to niestety odrost zaczął brązowieć na liściach. Całość wypuszcza nowe liście, ale zmienia się ich kolor.
Poproszę o poradę, czy to jakaś choroba, czy naturalny proces.
Staram się oba podlewać raz w tygodniu, co jakiś czas dostają odżywkę witaminową w płynie.
Umieszczone w tym samym pomieszczeniu, ale mniejszy znajduje się całkiem pod oknem,

Zauważyłem również, że na liściach pojawił się biały osad który łatwo można zetrzeć, a w doniczkach pojawiły się jakieś małe latające białe owady.
Dorzucam zdjęcia, będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam,
Bartek
Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”