Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Martin ;:138 :D Piekny widok ! Brawo,brawo! Gratuluję! ;:224
Czy to pierwsze żniwa u Ciebie czy już zbierałeś owoce?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dziękuję. To moje pierwsze owoce. Mam nadzieję że w przyszłym roku któryś zakwitnie wcześniej, żeby owoce były większe.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Mam pytanie - jak wysoki jest Twój kwitnący bananowiec Musa Basjoo? Moje do tej pory były wykopywane do doniczek i osiągały wysokość ok. 3 metrów. Niestety żaden nie zakwitł.
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Nibypień ma wysokość około 2 metry i nie jest najwyższy w tej kępie. Tylko jest najstarszy, pozostałe to odrosty od niego.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ja zimowałem bananowce Musa Basjoo w garażu i niestety nie potrafiłem obniżyć temperatury. Dlatego bananowce rosły a ich liście zginały się na suficie. Dlatego teraz pozostaną w gruncie na zimę.

Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Mój rosnący w gruncie. Odrosty, które ukorzeniam w donicach pójdą do domu jak tylko zaczną się mrozy..

Obrazek
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Hej, dopiero zaczynam przygodę z bananami, pierwsze zakupione w sklepie internetowym rosną w mieszkaniu od września. Zakochałam się w tych roślinach, a widzę że jesteście specjalistami, więc postanowiłam zapytać. Mam małe mieszkanie, więc na razie rośnie u mnie tylko karłowa odmiana, natomiast niedługo się przeprowadzam i będę dysponować dużym balkonem. Powiedzcie czy da radę hodować Musa basjoo na balkonie? Tak żeby zimował w donicy? Mieszkam na zachodzie naszego pięknego kraju, gdzie temperatura jest trochę łaskawsza. ;) Pytam Was, bo w internecie jest sporo sprzecznych informacji.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Jeżeli masz odmianę karłowatą to na pewno Musa Acuminata Dwarf Cavendish. Ta odmiana jest najczęściej sprzedawana ostatnio na aukcjach. Nie myśl że jest ona taka znowu mała, może dorosnąć do 2,5 metra. Zaletą odmian karłowych jest to, że mogą zakwitnąć i wydać owoce po dwu latach prawidłowej uprawy.
Jeżeli chodzi o bananowiec Musa Basjoo to jego uprawa w warunkach domowych jest trudna z uwagi na to, że rośnie on bardzo szybko i trzeba go zimować w niskiej temperaturze po uprzednim obcięciu wszystkich liści, a niekiedy nawet pnia pozornego.
Do uprawy bananowców w warunkach domowych polecam odmiany karłowe.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dzięki Senior za odpowiedź.
Podziwiam Twoją kolekcję i nie ukrywam, że chętnie skorzystam z porad. Sama póki co posiadam w kolekcji tylko kilka sztuk egzotyków (oliwkę, granata, eukaliptus, mandarynkę i właśnie bananowca). Co do bananowców - dokładnie taką odmianę posiadam. Za niedługo będę dysponować bardzo dużym balkonem, więc dlatego pomyślałam o bajoo, tylko problem jest z zimą. Na zimę nie bardzo mam go gdzie przechować, mogłabym go obciąć i dać do piwnicy, tylko tam nie ma okien. Albo okryć i zostawić w donicy na balkonie - tylko czy da radę?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Bananowiec, nawet Musa Basjoo, nie przetrzyma zimy na balkonie. Moje Musa Basjoo zimują w gruncie, lecz pod osłoną gdzie mają temperaturę +9 stopni. Poprzednio zimowałem w garażu, lecz liście chciały podnieść sufit :D Musiałem go ciągle przycinać. Jeżeli będziesz miała chłodną piwnicę to możesz go zimować w zupełnych ciemnościach uprzednio obcinając mu liście.
Moje zimujące w gruncie Musa Basjoo też przebywają w całkowitych ciemnościach, są tylko dogrzewane.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź. Kurcze, tak myślałam... Zobaczę, jak uda mi się dorwać gdzieś sadzonkę, to spróbuję. Zobaczę jeszcze jaką będę mieć piwnicę (chodzi o temp). Póki co zima, wiele sklepów zawiesiło wysyłkę roślin. Oby do wiosny! ;) Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Aby nie być gołosłownym pokazuję jak zimuje mój Musa Basjoo w gruncie. Jest to buda ze styropianu. Bananowiec nie jest podlewany i zimuje w całkowitych ciemnościach.

Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

A moje bananowce zimują tak:

Obrazek

W kompoście mam kilka donic z sadzonkami przykrytych słomą.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”