Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Objętość walca w dm do kwadratu :p ale na oko to chyba około 3 l
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dobra zaraz zmierzę i policzę.

-- 3 mar 2018, o 22:27 --

Dokładnie 1,23 litra
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Wow wygląda na dużo większą, ja mam trochę większe banany i mam w 2,5L
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Wygląda na większą bo jest dość szeroka u góry, a bardzo wąska u dołu.


--- 5 mar 2018, o 21:31 ---

Mój już po ponownym przesadzeniu. Dałem mu pięciolitrową. Po wyjęciu bryły z poprzedniej doniczki korzenie już zaczynały się oplatać po obwodzie bryły.
Pozdrawiam
Tomek
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Bananowca postawiłam na parapecie na wystawie południowej bez firanek. To jego pierwszy dzień u mnie :) Warunki uprawy przeczytałam, ale potrzebuję info o przesadzeniu. Chcę go przesadzić do dużo większej donicy bo jest w konfiguracji sklepowej.
Przeczytałam ogólnie, że podłoże żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym, gdzie indziej konkretnie, że najlepiej ziemia kompostowa liściowa i darniowa, torf i piasek.
Generalnie dysponuję ziemią do sukulentów i palm, obie pH 5,0-6,5. Dokupić do roślin pokojowych pH 6-7 bo tamte za kwaśne?
Pytanie o torf bo w opcji mam kwaśny ph3,5-4,5 (czy bardzo ważne jest żeby był odkwaszony 5,8-6,8? takie sprzedają tylko 80l wyposażam się w leroy merlin, bez auta :/). No i kwestia ziemi kompostowej? nie widziałam w lm takiej, jest jakaś alternatywa?

Rozumiem, że lepiej dodać jeszcze rozluźniacz? Mam do dyspozycji keramzyt 8-16mm, żwir jeziorny 5-8mm i żwirek kwarcowy 2-4mm, co lepsze? A może wszystkiego po trochu?

Będę wdzięczna w podpowiedzi co do proporcji wszystkiego.

PS: Czy coś mam z tymi dolnymi liśćmi robić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Doniczka z 5L powinna na razie wystarczyć. Ziemia może być i uniwersalna pH w okolicach 5,5-6,5. A te liście od dołu to są już stare, uschną i odpadną, ale możesz też je teraz odciąć.
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Proszę nie cytować bezpośrednio poprzedzającego postu/mod.

A taka może być zmieszana z rozluźniaczem 3:1? https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... ,l385.html


---15 mar 2018, o 11:37---

Ok, dobra wiem już, że ta nie jest żyzna więc użyję uniwersalnej :)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ktoś kiedyś gdzieś tu napisał, że na początku liczy się liście, a potem roślina dostaje takiego kopa, że się już nie nadąża liczyć. Mój jest strasznie regularny i ma nowy liść co siedem dni. Rośnie jak szalony.
Pozdrawiam
Tomek
SoniaKasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2018, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z bananowcem musa basjoo - brak liści

Post »

Witam,
potrzebuję pilnej porady.
Mój bananowiec na zimę stracił wszystkie liście, został sam nibypień, który jest totalnie suchy, również w środku nie ma nic bardziej 'żywego'. Przy samym korzeniu wygląda na to, że może coś żyć, kilka wystających korzonków nie jest wyschniętych. Był podlewany mimo braku liści.
Czy ktoś wie co się stało? Możliwe, że to efekt przelania? Czy da się coś zrobić, żeby go 'wskrzesić'?
Zamieszczam zdjęcia i liczę na pomoc.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Nie wiem czy ten banan nie nadaje się tylko na wyrzucenie. Kolega zimuje banany wielkości jak twój a ma jeszcze kilka sztuk wiekszych i on przez zimę chyba 2 razy tylko podlał. Ja natomiast mam kilka bananów około 70cm i je podlewam raz na tydzien. Mi się wydaje że może to być sprawka jakichś szkodników w ziemi albo po prostu przelałaś banana.

-- 17 mar 2018, o 15:04 --

Jeżeli chcesz go spróbować ratować to musisz dać nowe podłoże i banana ściąć do go przy ziemi, bo jak góra jest sucha to nie ma szans żeby to odżyło.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ogłaszam wszem i wobec, że banan przezimował kolejny sezon. :D Mam pierwszy listek na dowód. ;:138

Obrazek

A takich maleństw wyszło z gruntu jeszcze 6.
Miałam jeszcze jednego w gruncie, ale w troszkę zimniejszym miejscu i ten chyba nie dał rady, ale jeszcze nie tracę nadziei. ;]
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dwa pytania, podlałam musę takim poniżej nawozem do palm, juk i dracen, czy to się nada do podlewania bananowca? Zdawało mi się, że sporą część moich roślin zielonych mogę tym nawozem podlać, ale zostałam poprawiona w przypadku monstery więc ciekawi mnie czy bananowca również lepiej podlać nawozem do roślin zielonych z większą ilością azotu?

Obrazek

Drugie pytanie, bananowiec nigdy nie płakał, wczoraj podlany tym nawozem, nawet niepryskany i dziś z rana płacze. Czy mam się tym nie przejmować i to jest naturalna dla niego kolej rzeczy czy to jest jakiś objaw, np. reakcji na zły nawóz?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Ja nie nawoziłem w zimę i tak się zdarzało że "płakały". Do roślin zielonych nie powinno zaszkodzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”