Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Pochwalę się moim drzewem mandarynki uprawianym na stałe w gruncie. Zawsze o tym marzyłem. Jest to cytrus z pestki ok. 30-to letni i po raz pierwszy zakwitł. Stało się to dopiero jak posadziłem go do gruntu w maju ubiegłego roku. Na razie ma ok. 30-ci pąków i kwiatów.
Fotki są wczorajsze chwilę po zdjęciu osłony. Jej wysokość od ziemi do czubka to 1,8 metra.

Obrazek Obrazek Obrazek
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Senior- przepiękne jest Twoje drzewko! Gratuluję takiego okazu ;:333

Moje cytrusy wyszły na prosta i rosną zadowolone na tarasie. Niestety wciąż je przesuwam choć wiem że tego nie lubią, bo nie mage zdecydować się gdzie je najlepiej postawić :oops: .
Jak myślicie, lepsze miejsce pod ściana zachodnią, od 13godz jest tam żarówa, słonko grzeje i nagrzewa ścianę dzięki temu nocą jest zacisznie i ciepło oraz pod dachem,
czy lepiej miejsce pod niskimi krzakami, gdzie jest wietrzniej bo nie osłonięte ale za to doniczki nie nagrzewają się bo dół roślin jest w cieniu a pełne słonko grzeje już od 12?

Czytałam że przegrzewanie donic jest niedobre, więc nie wiem co lepsze.. Ciepła ściana w pierwszym czy zacienione donice w drugim miejscu :roll:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Najlepsze miejsce byłoby takie gdzie słonko świeciłoby przez cały dzień. Doniczki należy zabezpieczać np. białym papierem aby się nie przegrzewały.
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dzięki za radę! Doniczki przestawione!

Niestety pojawił się następny problem w uprawie. W mojej donicy z kalamondyna zaległy się mrówki. Małe czerwone i wredne. Wiem bo rok temu wykończyły mi paprykę w donicy, wiec cytrusowi też na pewno się to nie podoba...
Ktoś ma sposób jak sobie z nimi poradzić?
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Witam mam problem z cytrynami co utne zdrewniały koniec to i tak się zrobi nie idzie uformować nic lipa 4 lata mają owocowały itd aż takie coś się zaczęło dziac
Obrazek
Obrazek
Obrazek
beata90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2022, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dzień dobry, dostałam w prezencie swojego pierwszego cytrusa. niestety od początku na niektórych liściach są pomarańczowe plamki + tak jakby pomarańczowa obwódka liści, która powoduje i ubytku lub rozerwanie na pół. Czy ktoś z szanownych Państwa jest w stanie powiedzieć jaka jest przyczyna i, co najważniejsze, jak temu zaradzić?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zmiany na liściach mogą mieć różne przyczyny. Po samym opisie ciężko jest stwierdzić przyczynę.
Wrzuć zdjęcia liści.
Pozdrawiam
G.
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Senior jestem ciekawa jak Twoja mandarynka w gruncie. Czy zawiązały się jakieś owoce?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

W sumie nie wiem co się stało. Limequat, był idealny, nawożony, dużo liści, rósł, były owoce, zero szkodników, liście nie spadały. Jest ciepło, więc jeszcze u mnie nie grzeją. Nie jest niska wilgotność. Nie jest przelany. Nie jest przewiany. Na 4 dni musiał być zabrany z parepetu i stać metr dalej. Przesunięty bardzo powoli, bo piszą, że nie lubią przenoszenia, ale to co się stało to jest przegięcie :D Po tych 4 dniach i powrocie na parapet, od razu zaczął się sypać i gałązki wyglądają jak wyglądają. Albo całe takie są, albo jak na jednym zdjęciu na górze niby zielono, niżej już nie. O co tutaj chodzi :D I co dalej z tym robić. Inny cytrus, leży na podłodze od iluś miesięcy (miał przędziorki) i tak jak wyglądał badziewnie w porównaniu do limequata, tak teraz ma się świetnie. A ten cwaniaczek, delikatniś nagle się wysypał po jednym przesunięciu.
https://imgur.com/a/ph9jT7C
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Nie do uratowania, choroba zgorzelowa łodygi i pewnie korzenie też zgniły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Beznadziejne zbite podłoże i tego są efekty. W okresie jesienno-zimowym masz mniej światła, słońca i łatwiej o przelanie. Pomijam doniczkę wsadzoną do ciasnej osłonki, gdzie podłoże wolniej przesycha. Podejrzewam, że stan drugiego, pomijając tutaj przędziorki leży również po stronie zbyt mało przepuszczalnego podłoża i pewnie też doniczka wsadzona do osłonki zamiast stać na podstawce. Ponadto Cytrusy albo powinny być zimowane w chłodzie albo doświetlane, plus podwyższona wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Nie jest zbite, jest sypkie i nie jest mokre, tak tylko wygląda na zdjęciu. I stał na podstawce (pomijam, że chwilowa osłonka absolutnie nie jest ciasna :D całą dłoń mogę włożyć między doniczkę a osłonkę). Problem pojawił się momentalnie i to w momencie zabrania z balkonu na kilka dni. NIe wiem po co jakieś gdybanie, drugi nie ma już jakiś czas przędziorków, ma normalne podłoże i jest na podstawce.
Jakie zimowanie.. we wrześniu? Październik się dopiero zaczął, skąd ja chłód mam wziąć jak jest ciepło i słońce świeci, nawet grzejniki się nie włączają w nocy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Czyli rozumiem, że w tym małym cytrusie jest również mieszanka ziemi i rozluźniacza?

Trzeba już, w tym wypadku tylko edukacyjnie sprawdzić stan korzeni. Jeśli są ok., to przyczyn trzeba szukać gdzie indziej niż przelanie.

Problem może leżeć w tym, że nagle zmieniłaś warunki uprawy - światło, które wewnątrz masz o wiele słabsze, oraz temperaturę otoczenia. Czegoś takiego się nie robi. Podobnie jak na wiosnę wynosząc rośliny na zewnątrz, tak samo wnosząc rośliny z powrotem trzeba stopniowo je zaaklimatyzować do nowych warunków.

Pytanie, gdzie masz znaleźć chłodne stanowisko? Cytrusy do pierwszych przymrozków trzymasz spokojnie na zewnątrz. To nie są rośliny tropikalne.
Potem, jak napisałem wcześniej albo zapewniasz im pomieszczenie z temperaturą nie wyższą niż około 10 - 12 stopni, albo trzymasz je w wyższej temperaturze, ale musisz zapewnić doświetlanie oraz podwyższoną wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”