Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bijelodugme
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 maja 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Byłoby nieco szkoda tego liścia, bo "ostatni", a zalążka nowego nie widzę. Dzięki!
Nothing is really what it seems
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dokładnie, liść oprócz plam jest jeszcze zielony, czyli bierze udział w procesie fotosyntezy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koczamba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2022, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
przejrzałam cały wątek, ale nie znalazłam podobnej sytuacji. Proszę o podpowiedź co zrobić z łodygami kwiatów strelicji królewskiej ze zdjęcia. Jeden z kwiatów zakwitł, drugi niestety wysechł zanim się rozwinął - myślę, że przez spadek wilgotności w mieszkaniu (podczas wyjazdu nie działał nawilżacz i po powrocie było tylko ok.30 stopni). Łodyga pierwszego uschła cała, druga do połowy. Obciąć, czekać aż odpadną? Jeśli obciąć - czy do tej zielonej połowy, czy do zera?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Normalnie odcinasz przy nasadzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AneX2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 lut 2022, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witajcie,
wracam z moją strelicją, która po wymoczeniu korzeni w magnicurze, odcięciu zgniłych i wsadzeniu do dobrej mieszanki ziemi wygląda coraz gorzej.
Praktycznie wszystkie lście się zwinęły, zaczęły wychodzić na nich plamki. Sa dwa nowe liście, rosną powoli ale poza nimi kwiatek to obraz nędzy.
Dodatkowo na nowiutkiej ziemi wyszedł grzyb.
Czy jeszcze jakoś mogę jej pomóc?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pisałem, że kwestia regeneracji to minimum kilka tygodni, a nawet dłużej. Trzeba być cierpliwym. Skoro wypuszcza nowe liście to znaczy, że dobry znak. Zbierz wierzchnią warstwę podłoża z tą pleśnią, zrób oprysk preparatem grzybobójczym i uzupełnij nowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alicja_gwi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 lut 2021, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kupiona pół roku temu w markecie, przesadzona do świeżej ziemi choć jak patrzę teraz na nią to zdecydowanie za mało przepuszczalnej.
Rośnie, wypuszcza nowe pędy ale coś się przyplątało. Na białą kartkę spadły czarne nieruchome kropki ale za to test pomidora pokazał pasażerów na gapę.
Po lekturze i zdjęciach obstawiam wciornastka, co sądzicie?
Czy te zaatakowane liście należy obciąć? Jeżeli tak, to musiałabym wyciąć praktycznie wszystkie młode z dolnego pokładu.
Czy ziemię należy również wymienić?
Co zrobić z tą częścią łodygi(węzłem), to grzyb czy skutek jeszcze czegoś innego?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Test pomidora? :shock:
Podobnie jak test ogórka nic nie daje, to jeden z mitów. Przy roślinach żyją różne organizmy, nie wszystkie to szkodniki, a również pożyteczne owady. Ogórek czy pomidor przyciąga jedne i drugie.
Zielonych liści się nie usuwa, biorą udział w procesie fotosyntezy nawet jeśli są uszkodzone przez szkodniki. Liście usuwa się jak są żółte albo wskutek infekcji grzybowej.
Żeby stwierdzić czy to wciornastki trzeba użyć białej kartki i podłożyć pod liścia. Po delikatnym potrząśnięciu jak pojawią się brązowe ruszające się kreseczki to będą wciornastki. Najlepiej użyć szkła powiększającego czy nie ma żółtawych kreseczek, to będą larwy.

Na pewno trzeba przesadzić do właściwego podłoża oraz doniczkę stawiasz na podstawce, a nie wkładasz do osłonki. Jak powietrze ma dochodzić do korzeni? Nie mówiąc o wolniejszym przesychaniu podłoża.

Zmiany na liściach, zdjęcie drugie to osad od twardej wody.
Zdjęcie przedostatnie to albo uszkodzenia mechaniczne albo zmiany fizjologiczne związane z nieprawidłową gospodarką wodną, np wskutek nieprawidłowego podłoża czy podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alicja_gwi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 lut 2021, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak pisałam już powyżej na kartkę spadają jedynie czarne nieruchome kropki, nie przecinki czy kreski. Larw również brak.
Czyli jak dobrze rozumiem, że ten mały szary robak to nie musi być wywoływany wciornastek tylko inny być może nieszkodliwy owad.
Skoro tak, to żadnych środków szkodnikobójczych nie stosuję.

Doniczka stoi na podstawce a w samej donicy jest gruba warstwa drenażu. Osłonka jak widać jest z wikliny, która również przepuszcza powietrze.
Podłożę wymienię i w takim razie będę obserwować dalej.

Dzięki :)
Amonika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 kwie 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć,
Dlaczego nowy liść mojej Strelicji nie chce rozwinąć się do końca ? Bardzo szybko się rozwijal a nagle się zatrzymał. I czy można coś zrobić by na przyszłość uniknąć takiego pokarbowanego liścia? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czasami tak się zdarza i jest to naturalne. Może w tym czasie była nagła zmiana warunków, powiedzmy przez dłuższy czas było słonecznie, a nagle przyszło załamanie pogody. Zmiana natężenia światła, zmiana temperatury. Podobnie podczas rozwijania się nowych liści nie powinno się zmieniać stanowiska, przesadzać, itd. Takie karbowane liście mogą się pojawiać jak się zaczopuje podczas wychodzenia liścia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja plamy

Post »

Witam, tydzień temu dostałam strelicje, na drugi dzień została przesadzona do odpowiedniej ziemi, przy przesadzaniu nie widziałam żadnych lokatorów na liściach także, korzenie wyglądały na zdrowe, stoi w oknie niestety za duża na parapet, ale ma dużo słońca, odkąd ją mam zauważyłam plamy na jednym liściu minął tydzień plamy się nie powiększyły, czy to grzyb? Przelanie? Podlałam ją po przesadzeniu i do teraz jeszcze nie, sprawdzałam ziemie i jest jeszcze wilgotna więc odłożyłam podlewanie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja plamy

Post »

Mamy obszerny wątek poświęcony tej roślinie, viewtopic.php?f=19&t=13663 , polecam poczytać zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe podłoże. Były już podobne przypadki. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”