Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Dzięki Norbercie, mnóstwo ciekawej wiedzy przekazałeś, z pewnością nie tylko ja skorzystam...
Zamówiłam tego Petersa, mam sporo roślin domowych więc nie zmarnuje się. Tak w ogóle to nie wspomniałam wcześniej, że też używałam nawozów mineralnych dedykowanych roślinom zielonym. Mam w tej chwili Biopon, ale ta aglaonema dostała go na razie 1 raz.
Zdam relację z postępów za jakiś czas.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

To znowu ja, melduję że powyższa aglaonema ruszyła, z boku łodygi są 3 zgrubienia. :tan
Dzisiaj z pytaniem o mój nowy nabytek, szukam nazwy tej odmiany. Ma takie bardziej sercowate liście. Najbliższe co udało mi się znaleźć to 'Spotted Star' ale nie do końca mi to pasuje.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Marne szanse na prawidłową identyfikację, bo jest taki bałagan w nazewnictwie tych roślin, że głowa mała. Problem leży w tym, że Aglonemy, zwłaszcza takie kolorowe są zmienne i różni producenci mogą sprzedawać de facto tą samą rośliną pod różnymi nazwami. Taką jak Twoja widziałem np. pod nazwą 'Red Valentine'. Poza tym różnice między poszczególnymi odmianami bywają niewielkie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Magdo, różnice między tymi różowymi aglaonemami są bardzo niewielkie i dopiero przy dorosłej formie łatwiej jest rozróżnić jedną od drugiej. Moim zdaniem to: nie jest Red Valentine. Moja wygląda inaczej

Obrazek

Natomiast ta Twoja przypomina mi raczej Red Anymane
Obrazek

Albo może taką, którą kupiłam kiedyś w LM niestety bez nazwy.
Obrazek

Zerknij jeszcze raz na pierwszą stronę mojego wątku, może jeszcze któraś z inych odmian Ci się skojarzy/ :) Ale i tak pewności nie ma.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Tą Red Valentine co masz różni się od tych co widziałem w kilku sklepach, co tylko potwierdza co napisałem wcześniej.
A np mam Red Anyamanii (kupiłem pod taką nazwą) i również wygląda inaczej od tej co masz.
Każdy producent może nazwać swoją nazwą handlową wyprodukowanej przez siebie odmiany, a to że u innego ta sama albo podobna może nazywać się podobnie, to tylko potęguje bałagan.
Do tego te ciapate Aglonemy mogą wypuszczać każdy liść inny.
A żeby było jeszcze śmieszniej, należy jeszcze uwzględnić błędy w nazewnictwie w sprzedawanych roślinach.


A tutaj właśnie moja 'Anyamanii Red', osobiście widzę między naszymi wyraźne różnice:

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

No cóż, Norbercie masz inne roślinki niż ja. Które są prawdziwe, nie wiadomo. Ja raczej ufam swoim sprzedawcom i oglądając zdjęcia w internecie, pozostaję jednak przy swoim zdaniu.
Niech zresztą Magda sama poogląda te różne odmiany i zdecyduje, co ma w swoich zbiorach, choć summa summarum nie będzie to pewnie łatwe.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Porównałam wasze propozycje i może faktycznie to Red Anymane, dolne liście ma bardzo zbliżone. Generalnie we wszystkich 'podobnych', które próbowałam dopasować był odcień jasnej zieleni, limonki. W mojej zupełnie nie ma jaskrawej zieleni. Niemniej jednak jest cudna i będę na nią chuchać i dmuchać.
Co do nazewnictwa to rzeczywiście jest ogromny bałagan i to nie tylko w przypadku aglaonem. Każdy sklep chce mieć ofertę inną od konkurencji, więc kombinują.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

W mojej Aglaonemie zauważyłem, że zawiązały się pączki kwiatowe. Nawet nie wiedziałem że ona potrafi kwitnąć. Tylko że te pączki ta sobie są, nie odpadają ale też i nie rozwijają się. I tak sobie pomyślałem ,że może ona jest za słaba aby rozwinąć kwiatki, przesadziłbym ją w bardziej przepuszczalną ziemię niż siedzi teraz. Tylko czy teraz w czasie przesadzania nie odpadną jej te pączki, bo niby w czasie pączkowania nie przesadza się roślin (innych też).

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ogólnie kwiaty aroidów nie są specjalnie atrakcyjne, mogą lekko się otworzyć i tyle.
Osobiście od razu je odcinam, bo mogą zbędnie osłabiać roślinę.

Bardziej skupiłbym się na zapewnieniu bardziej przepuszczalnego podłoża, bo Aglonema jest wrażliwa na zbytnie zaleganie w nim wody.
Dlatego kwiatami tutaj w ogóle bym się nie przejmował.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ja się tylko chciałem pochwalić. Zakwitł i nieco sie otworzył ale za radą Norberta amputowałem coby nie obciążał roślinki

Obrazek
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ciekawy kwiat ale faktycznie liście bardziej dekoracyjne. Ile lat ma tą sadzonka?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Kamyk94
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witajcie. Jakiś czas temu dostałam Aglaoneme, roślinka była przesadzona 2 miesiące temu do ziemi uniwersalnej, jednak od jakiegoś czasu dołem zaczął wychodzić korzeń, jak widać na zdjęciu. Obawiam się że doniczka może być zbyt mała, dodatkowo od czasu jak ją dostałam nie wyszedł ani jeden listek , rozwinął się tylko ten który był zwinięty. Czy warto przesadzać znów po tak krótkim czasie? I czy ziemia którą mam do kaktusów i sukulentów się nada czy lepiej kupić odpowiednią do tego typu rośliny? Wstawiam również zdjęcie składu ziemi.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Żadnych roślin doniczkowych nie sadzisz do samej ziemi uniwersalnej, tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza. W przypadku Aglonemy podłoże powinno być mieszanką ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Dwa, w jakiej odległości stoi od okna?
Czym dotychczas nawoziłeś i jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”