Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
jimmy1991
 Tytuł: Przepuszczalne podłoże do roślin zielonych
PostNapisane: 15 sie 2021, o 13:05 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Witajcie. Mam problem z roślinami typu fikus, dracena, bananowiec. Mam bardzo wilgotne mieszkanie i nawet po niewielkim podlaniu, podłoże bardzo długo przesycha i rośliny zaczynają łapać choroby grzybowe. Przerobiłem już podłoże substral, compo sana do roślin zielonych, super lekkie podłoże compo sana i wokas do palm. Dodaję też perlit do podłoża a ziemia i tak trzyma wilgoć około 2 tygodnie. Czy macie swoje ulubione podłoże, które jest lekkie, łatwo oddaje wilgoć i szybko przesycha?

norbert76
 Tytuł: Re: Przepuszczalne podłoże do roślin zielonych
PostNapisane: 15 sie 2021, o 13:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ziemia uniwersalna i żwirek kwarcowy w proporcji około 3:1, ale jeśli masz wilgotne pomieszczenie to użyj w proporcji 2:1. Możesz też do tej mieszanki dodać kory albo podłoża do storczyków. Taką mieszankę stosuję u siebie od jakiegoś czasu i nie mam żadnego problemu z przesychaniem podłoża (oprócz tego, że w przypadku małych doniczek przesycha mi nawet zbyt szybko).

Oczywiście nie muszę dodawać, że doniczki muszą stać wyłącznie na podstawkach.
Na przesychanie podłoża ma też wpływ stanowisko - im dalej od okna, tym też będzie wolniej przesychać. W przypadku wymienionych przez Ciebie roślin, graniczną odległością powinno być około 1,5 metra, a jeśli masz północną wystawę to tylko parapet i tuż przy nim.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

jimmy1991
 Tytuł: Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych
PostNapisane: 15 sie 2021, o 13:58 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Dziękuję za rady. Przyznam szczerze, że dodanie żwirku nie przyszło mi do głowy.

norbert76
 Tytuł: Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych
PostNapisane: 15 sie 2021, o 14:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Żwirek czy perlit to w zasadzie nie ma większej różnicy jeśli chodzi o poprawę przepuszczalności. Jedyne co przemawia za tym pierwszym, to to że z czasem nie traci swoich właściwości, perlit z czasem zaczyna coraz więcej gromadzić w sobie wodę.

jimmy1991
PostNapisane: 15 sie 2021, o 17:55 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Chciałbym jeszcze dopytać o jakiej gradacji żwirek będzie najlepszy, bo jest ich sporo rodzajów.

norbert76
PostNapisane: 15 sie 2021, o 18:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
2 - 4 mm, wychodzi najlepiej.

ayahuasca
PostNapisane: 24 lis 2021, o 19:33 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Cześć, kupiłem w markecie worek ziemi, który leżał na zewnątrz "pod chmurką". W domu podczas przesadzania roślin zorientowałem się, że ziemia jest przemoczona. Biorąc jej garść w dłoń mogę z niej spokojnie wyciskać wodę. Nie śmierdziała jednak i wyglądała na "zdrową" więc przesadziłem do niej rośliny. Przesadzanie robiłem tydzień temu, ale do tej pory ziemia w doniczkach jest mocno wilgotna, a na jej powierzchni pojawił się już biały meszek :?

Pytanie, co teraz robić? Przeczekać aż ziemia doschnie i zebrać jej wierzchnią warstwę z meszkiem?

W ogóle czy to jest norma, że markety sprzedają ziemię w takiej formie czy trafiłem na jakąś wpadkę? Jak postępować z taką ziemią, żeby w przyszłości uniknąć podobnych problemów?

norbert76
PostNapisane: 24 lis 2021, o 20:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jeśli pojawia się pleśń, to trzeba wymienić na nową. Zebranie z wierzchu nic nie daje, bo pleśń to też grzyb, więc również tworzy niewidoczną z wierzchu grzybnię.

Pytanie czy wymieszałeś ją z rozluźniaczem? Jeśli nie, to tym bardziej trzeba przesadzić.
W przyszłości, taką ziemię dobrze jest wysypać z worka do dużej miski i odczekać żeby sobie przeschła. Może to potrwać kilka dni, w zależności jakie masz warunki.
Jednocześnie nie powinno się sadzić do tak mokrego podłoża, bo zanim korzenie się zaaklimatyzują, to podłoże bezpośrednio po przesadzeniu będzie dłużej mokre.

ayahuasca
PostNapisane: 25 lis 2021, o 09:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Pierwszy raz słyszę o rozluźniaczu do ziemi :) Nigdy go nie używałem do żadnych roślin. W jakim celu się go stosuje i kiedy?

Naprawdę nie rozumiem jak markety mogą sprzedawać ziemię w takim stanie :|

norbert76
PostNapisane: 25 lis 2021, o 13:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nigdy, ale to nigdy nie sadzi się roślin doniczkowych do samej ziemi prosto ze sklepu. Korzenie muszą oddychać, a poza tym są rośliny jak np. epifity dla których posadzenie do samej ziemi oznacza rychłą śmierć, a na początku zgnicie korzeni.
Epifity wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, w zasadzie mniej ziemi, a więcej różnych dodatków, jak np kory, perlitu, itp. Podobnie rozluźnionego podłoża tylko wystarczy z samym perlitem/żwirkiem wymagają sukulenty.
Do pozostałych roślin, wystarczy mieszanka ziemi i żwirku/perlitu w proporcji około 3:1 - 2:1.

Natomiast wilgotność sprzedawanej ziemi zależy od jej składu - cięższa może być bardziej wilgotna, do tego przecież są sprzedawane w foliowych workach, w których nie ma w zasadzie otworów wentylacyjnych. Ponadto worki trzymane na zewnątrz są narażone na różnice temperatur, wskutek których wilgotność podłoża w środku może wzrastać. Zresztą ziemia nie musi być trzymana na zewnątrz tylko u sprzedawcy, ale również u hurtownika, producenta. Mało prawdopodobne, żeby ktoś specjalnie ogrzewał magazyn generując niepotrzebne koszty. Z kolei w sklepach też jest ograniczona ilość miejsca, część ziemi jest wystawiona w środku, a reszta na zewnątrz. A teraz jeszcze mamy taką, a nie inną porę roku.

Dlatego trzeba mieć wiedzę, jak postępować z taką mokrą ziemią po zakupie i na pewno nie sadzić roślin bez jej chociaż częściowego przeschnięcia.

ayahuasca
PostNapisane: 25 lis 2021, o 15:06 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Od samego początku obcowania z roślinami doniczkowymi używam tej ziemi:
https://www.castorama.pl/podloze-najwyzszej-jakosci-uniwersalne-compo-sana-5-l-id-22167.html

Myślałem, że to zwykła ziemia uniwersalna, ale w opisie jest wzmianka, że to już gotowa mieszanka z perlitem. Taką ziemię od paru lat wyciągam bezpośrednio z worka i od razu przesadzam rośliny. Nigdy do tej pory nie miałem problemów z aklimatyzacją roślin w tej ziemi (przy założeniu, że była względnie sucha) - fikusy, sansewierie, zamiokulkasy.. wszystkie ładnie się rozwijały. Czy taką ziemie należy więc mieszać dodatkowo np. z perlitem?

Jeszcze parę pytań ogólnych..
Jak postępujesz z ziemią z marketu przed jej użyciem? Zakładając, że jest sucha, przesypujesz z worka do pojemnika i mieszasz z perlitem, a potem do doniczki z rośliną?
Jak po użyciu przechowujesz taką ziemię?

norbert76
PostNapisane: 25 lis 2021, o 16:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Z gotowymi podłożami jest tak, że tego perlitu jeśli jest, jest go zbyt mało. Jest co prawda sprzedawana chyba też Composana również z innymi dodatkami, ale ja z doświadczenia wiem, że lepiej jest przygotować samemu mieszankę. Wtedy wiem czego dokładnie w nim jest i jaka będzie jego przepuszczalność.

Ilość ziemi do wymieszania biorę w zależności od tego ile i jakie rośliny będę przesadzać. Niektóre rośliny wymagają nieco mniej, a inne nieco bardziej przepuszczalnego podłoża.
Np., Zamiokulkas czy Sansewieria potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i rozluźniacza w proporcji około 1:1, Fikusy, Szeflery, itp. 3:1. Do epifitów, jak Filodendrony, Monstera, dobrze dodać jeszcze podłoża do storczyków albo kory czy chipsów kokosowych.
Ziemię z dodatkami mieszam normalnie w misce, a potem sadzę w tej mieszance rośliny.

ayahuasca
PostNapisane: 25 lis 2021, o 18:17 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Napisz jeszcze jak przechowujesz mieszanke, ktora przygotujesz i nie zuzyjesz danego dnia. Z tego co wiem to ziemia kupiona w markecie moze lezec w worku do roku (w suchym miejscu). Tylko, ze mieszanki juz z miski z powrotem do worka nie ma sensu przesypywac ;)

norbert76
PostNapisane: 25 lis 2021, o 20:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Normalnie w worku.

ayahuasca
PostNapisane: 28 lis 2021, o 09:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Dzięki za pomoc :)

Co jeśli ziemia trochę postoi i wyschnie na wiór? Można w niej przesadzać rośliny?

norbert76
PostNapisane: 28 lis 2021, o 13:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A jakie ma to znaczenie, jak wszystkie rośliny za wyjątkiem sukulentów podlewasz od razu po przesadzeniu?...
Z kolei dla sukulentów to nawet o wiele lepsza sytuacja, gdy sadzisz w całkowicie suche podłoże.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 118 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości