Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Nie robimy tak, bo musisz zrozumieć dwie rzeczy. Przede wszystkim w doniczce masz ograniczoną ilość przestrzeni, a co za tym idzie określona ilość miejsca na gromadzące się składniki odżywcze. Ideą rozsadzenia zbyt gęsto posadzonych sztucznie roślin, tylko dla osiągnięcia większego efektu, nie jest umieszczenie znowu w jednej doniczce.
Druga sprawa, im większa doniczka tym trudniej utrzymać prawidłową wilgotność podłoża, a tak będzie jeśli w doniczce będzie więcej podłoża, a nie korzeni.


Natomiast jeśli chodzi o rozmiar doniczki, to Areka należy do tych palm, które nie mają specjalnie rozbudowanego systemu korzeniowego, więc może rosnąć w normalnej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tolejed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 paź 2021, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Warto posłuchać jednak znawcy, dzięki wielkie!
Jestem trochę skołowany bo kilka dni poświęciłem na czytanie porad o palmach i w prawie każdej wypowiedzi jest mowa o wysokiej doniczce palmówce. Ja pojechałem po bandzie i kupiłem o wysokości 80 cm ;:138
Czyli wiosną będę miał 3 palmy
romek2306
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 wrz 2021, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

norbert76 pisze:Keramzyt wsypujesz tylko na dno doniczki jako drenaż.
Chore korzenie usuwasz zgniłe, czyli miękkie.
Topsin - pisałem oprysk.

Używasz nowej ziemi prosto z worka, może być ta sama którą wcześniej kupiłeś.

I jeszcze jedno, te palmy są siane zbyt gęsto. Dobrze jest więc rozsadzić na dwie, a nawet trzy mniejsze doniczki.
Witam, niestety mimo zaleceń nadal moja palma mam wrażenie że obumiera, staram się jej zrobić dobre warunki ale to chyba nie pomaga, listki dalej ciemnieją. Została przesadzona, spryskana signum wg33 - 2x wedle zaleceń (gdyż topsin jest niedostępny i zakazany od 1 września), korzenie lekko zgniłe zostały usunięte, niestety nie udało mi się jej rozsadzić na 2-3 doniczki, gdyż korzenie były bardzo splątane. Czy coś jeszcze z niej będzie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Topsin jest normalnie dostępny na Allegro...

A roślina będzie długo dochodzić do siebie, bo pierwsze tak to już jest z palmami, po drugie mamy niekorzystny okres na regenerację, a po trzecie jest to trudna w uprawie palma.
A rozsadzić w końcu będziesz musiał, bo inaczej w miarę wzrostu poszczególne pnie będą gorzej rosnąć ze względu na zbyt dużą konkurencję w doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
romek2306
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 wrz 2021, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Czyli na ten moment pozostaje tylko czekać jak sobie poradzi z przeciwnościami losu i czy zregeneruje się chociaż częściowo i na wiosnę przesadzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Innej możliwości nie ma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzdalenaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 gru 2021, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Drodzy, przyszłam do was z ogromną prośbą o udzielenie mi porady, co zrobić z moją palemką Areka. Przeczytałam sporo waszych odpowiedzi i co mi pierwsze przyszło na myśl:
1) zółto-zielone końce - za mała wilgotność (kupiłam tydzień temu nawilżacz)
2) czarne liście - jakieś insekty (ale nic nie widzę).

Nic innego mi nie pozostało jak tylko pokazać wam zdjęcia i prosić o pomoc:) Będę bardzo bardzo wdzięczna (i palemka tez!).

https://imagizer.imageshack.com/img923/9273/Z4s1CH.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/5426/xhREe5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/1561/Rt3Or0.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/3107/YCSB6k.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7993/jKt4wv.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7867/rawcwr.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Przede wszystkim jeśli czytałaś wątek, to powinnaś się dowiedzieć że roślina wymaga niezwłocznie przesadzenia do właściwego przepuszczalnego podłoża.
Plamy na łodygach to cecha naturalna, ale plamy na liściach to grzyb, a nie szkodniki. Nieprawidłowe podłoże produkcyjne, zbyt regularne podlewanie, być może stanowisko za daleko od okna. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki.
Przesadzić, sprawdzajac stan korzeni, odciąć chore - jeśli będą - liście z plamami i zrobić oprysk Topsinem.
Generalnie wszystko masz w wątku, wiele razy były omawiane podobne przypadki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzdalenaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 gru 2021, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Jasne, przesadzę ją w takim razie od razu. Palma oczywiście była wsadzona w doniczce, która stała na podstawce i dopiero tak była włożona do osłonki :wink:
Dziękuję bardzo za radę - jestem początkująca, więc wolałam się upewnić!
ewelix1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 gru 2021, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Areka

Post »

Proszę o pomoc , co jest nie tak z Moją areka . Łodygi które wychodzą z doniczki u dołu robią się brązowe , miękkie aż same opadają nawet nowe listki :(
Obrazek

W czym problem ? Proszę o pomoc !
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka

Post »

Zapraszam do lektury [color=#447f00tego wątku][/color].
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daisy1207
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 gru 2021, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Witam serdecznie. Jestem tutaj nowa . Proszę o pomoc co mogę zrobić dla mojej palmy. Dostałam ja na urodziny w lipcu , nigdy nie była nowozona podlewam ja tylko 2 razy w tyg. Z tego co wyczytałam już na forum powinnam ja przesadzić i nawozić. Przyj przejrzałam się dokładnie jej wczoraj. Na 1 rzut oka wygląda Ok . 1 problem jaki zauważyłam że jest ciemna i rosnie na boki . Na łodygach jest jakaś zaraza. poza tym liście są ok , i wyrzuca nowe liście. Chciałabym żeby rosła w górę na pewno źle vos robię. A więc proszę o pomoc co mogę zrobić po kolei ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Plamy na łodygach, to cecha naturalna tych palm, a nie żadna zaraza...

Stanowisko to nie może być jakiś ciemny kąt między szafkami, tylko ma stać przy samym oknie - bez firanki, zasłon, itp.

Powinna być przesadzona i rozsadzona (do paru mniejszych doniczek) bezpośrednio po zakupie do przepuszczalnego podłoża.

W uprawie tej palmy wymagany jest nawilżacz powietrza.

Proponuję przede wszystkim lekturę tego wątku, znajdziesz wszystkie inne odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”