Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej shannyn :wit
Prosimy o poprawną pisownię na forum.
Oszczędź nam pracy.
Do tego zobowiązuje nas również regulamin § 3.2
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=29351
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
shannyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 paź 2021, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chodzi o polskie znaki czy linki? Próbowałam wkleić tutaj zdjęcia ze znacznikami img url. etc., też osobno z fotosika, bo imageshack kazał płacić? ale chyba nie ogarniam htmla. Poprawię zaraz te polskie znaki z komputera.
A co do pachiry, ziemia jest z keramzytem, na spód dałam go tez mimo tego, ze jest osłonka. Czy powinnam jeszcze raz sprawdzić korzenie? Coś z nimi zrobić? Czy czekanie jest dobrym wyjściem? Kupię ten nawóz! Czy może być w żelu do roślin zielonych? To moje pierwsze rośliny, czytałam dużo, a tu wychodzi, że nic nie wiem, przepraszam za ignorancję. Teraz po przesadzeniu w tej starej ziemi widziałam, że mimo że od góry była sucha, to w środku tam nadal było mokro.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Osłonka jest tutaj niepotrzebna.

Problem zaczął się jak napisałem wcześniej wskutek braku przesadzenia bezpośrednio po zakupie i trzymanie w nieprawidłowym produkcyjnym podłożu. To jest bardzo złe podłoże, które przypomina de facto gąbkę. Nasiąka stosunkowo szybko, ale dłużej trzyma wilgoć w głębi bryły korzeniowej. Jeśli do tego częściej podlewasz niż potrzeba, a na dodatek wsadzisz doniczkę do osłonki to efekt był taki, że roślina została przelana i straciła część korzeni.

Skoro teraz przesadziłaś do właściwego podłoża, ale jeśli pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie, to nie widzę potrzeby żeby znowu ją męczyć i przesadzać. Jednak jeśli to zrobisz delikatnie, żeby tylko sprawdzić czy coś tam nie gnije to można to zrobić.

Tak duża roślina powinna mieć odpowiednio duży system korzeniowy. Jeśli zostały one zredukowane, to może zrzucić część liści jako niepotrzebny balast.
Inna sprawa, że liście mogą żółknąć również z powodu nadmiaru wody w podłożu.
Nawożenie to odrębna sprawa, ale również kluczowa. Roślin nie będzie prawidłowo się rozwijać bez właściwej dawki pokarmu. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc z nawożeniem, potem jak pisałem wcześniej w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.

I teraz, jeśli system korzeniowy jest nadal skromny uwzględniając że Pachira jest de facto drzewem, a w doniczce jest splątanych kilka egzemplarzy, to żeby korzenie szybciej się zregenerowały można spróbować użyć preparatu Rhizotonic. W handlu można dostać małe pojemniki 250 ml. Możesz spróbować.

Przesuń też roślinę bliżej okna żeby mogła dostawać więcej światła. Jeśli pod oknem masz grzejnik to możesz w jego pobliżu umieścić nawilżacz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
shannyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 paź 2021, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Są trzy osobne korzenie, każdy z nich wielkości dorosłej ręki. Dziękuję! Kiedy użyć ten rhizotonic? Po miesiącu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Najlepiej użyć możliwie szybko, to nie jest nawóz tylko preparat do regeneracji korzeni.

Na wiosnę ją przytnij, bo widzę że niedługo dojdzie do sufitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Witam, mam pachire 1.5 roku rosła jak szalona od kilku miesięcy zasychają końcówki, ma plamy na liściach i przestała rosnąć, brak szkodników, korzenie tez sprawdzone wszystko w porządku, ktoś coś?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Grzyb. Odetnij chore fragmenty i zrób oprysk Topsinem.
Była przesadzana po zakupie? Jeśli tak, to do jakiego podłoża? Doniczka stoi na podstawce?
Stoi blisko okna?
Kiedy podlewasz?

Edit:
Spryskujesz często liście?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira aquatica palmy o zasychanie

Post »

Była przesadzona po zakupie, na dnie doniczki keramzyt, nie stoi na podstawce, w razie czego woda moze wypłynąć do osłonki ale nigdy aż tak jej nie podlewałam, po zakupie była dlugo podlewana średnio raz na tydzień po jakimś czasie zaczęłam ją podlewać jak przeschnie (więc nie wiem czy nie za mało, na niektórych liściach zasychają końcówki ), stoi jakieś 1.5- 2 m od okna od zakupu w tym samym miejscu, zawsze nawoziłam ją pałeczkami i służyło jej to, raz podkusiło mnie i podlałam ją odżywka jak inne rośliny i po jakimś czasie zżółkł jedn liść i odpad, to było około 4-5 miesięcy temu, nie opryskuj liści
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma stać na podstawce, żeby podłoże szybko przesychało, a do korzeni docierało powietrze. Takich warunków nie będzie miało w osłonce.
Stanowisko za daleko od okna, zwłaszcza o tej porze roku. Im mniej światła tym słabiej przeprowadzany jest proces fotosyntezy, tym wolniej przeprowadzana jest transpiracja, tym łatwiej o choroby grzybowe.
Postaw blisko okna.
Podłoże musi być mieszanką ziemi i rozluźniacza, najlepiej żwirku kwarcowego w proporcji około 3:1. Jeśli nie masz, warto zmienić podłoże.
Nawóz w pałeczkach nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszy jest nawóz mineralny w płynie, który lepiej jest dawkowany. Nie wiem, jaką konkretnie nawóz zastosowałaś, ale zżółkniecie liścia to mógł być tylko zbieg okoliczności.

Końcówki liści mogą obsychać z powodu zbyt suchego powietrza w okresie grzewczym, dobrze jest zainwestować w nawilżacz powietrza. W przypadku Twojej Pachiry widzę tzw. mokre zmiany, czyli grzyb.

Większość błędów uprawowych wychodzi właśnie teraz, kiedy są gorsze warunki niż w okresie wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Danielowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 gru 2021, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pachira - usychające liście

Post »

Witam !

Od pewnego czasu coś niedobrego zaczyna się dziać z moją pachirą :( Została kupiona w lutym zeszłego roku i do jesieni rosła bardzo pięknie bez żadnych problemów. Zwiekszyła swoją objętość dość pokaźnie, niestety od miesiąca lub dwóch liścię zaczeły jej usychać i brązowieć. Roślinę przesadziłem około 4 miesiące temu z mniejszej doniczki w której została zakupiona. Uzupełniłem doniczkę suchą ziemią do sukulentów ? Nie znam się kompletnie na kwiatach, ktoś mi to doradził :P Roślina stoi przy dużym oknie, lecz nie dostaje nigdy bezpośrednio promieni słonecznych. Wilgotność w mieszkaniu na poziomie 50/55% a temperatura okolo 22 stopnie. Załacząm zdjęcia i bardzo będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę :) :) :) :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira - usychające liście

Post »

viewtopic.php?f=19&t=8207&hilit=Pachira , polecam go wpierw poczytać. :)

Znajdziesz wszystkie odpowiedzi, zarówno pod kątem podłoża, a także również że nie wsadza się doniczki do osłonki, bo utrudnia się dostęp powietrza do korzeni i podłoże wolniej przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Darhia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sty 2022, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy pachire można doświetlać?
Mam dość ciemne mieszkanie i jak w lato sobie pachira dobrze radziła, tak od jesieni słabnie. Doświetlać, czy poczekać do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W zasadzie prawie każdą roślinę można, a część nawet potrzeba doświetlać jeśli masz ciemne stanowisko.

viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”