Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Czy Twoje kwiaty mają wystarczającą ilość ciepła?
Mieszkasz w bloku?
Mam wrażenie ,że zimno i zbyt mokre podłoże doprowadziły do tego stanu.
Obejrzyj korzenie i ziemię choćby w jednej z doniczek z rośliną wykazującą te grzybowe zmiany.
Może się okazać, że jedynym ratunkiem jest ich przesadzenie do nowego niezalanego podłoża i ustawienie ich w ciepłym jasnym miejscu bez podlewania
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
pikey7620
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2022, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witam,
proszę o pomoc w hodowaniu mojego epipremnum. wyhodowane z podarowanej części rośliny. W pojemniku z wodą , w którym była wszystko było ok. system korzeniowy prawidłowo rozwinięty jedynie końcówki liści zaczęły brązowieć. Przesadzona do mieszanki ziemi z perlitem, dół doniczki wysypany keramzytem. Podłoże w pełni przepuszczalne - po podlaniu nadmiar wody wypływa
otworami z doniczki. Stanowisko - północny parapet (za firanką) podlewanie raz na tydzień. obecni dodatkowo pojawiają się czarne plamy na liściach.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. W przypadku Epipremnum wierzchnia warstwa podłoża powinna porządnie przeschnąć. Jaką temperaturę masz na tym parapecie? I po co ta miska?
Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pikey7620
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2022, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

to osłonka, temp w pomieszczeniu 17-18 stopni. jaki preparat grzybobójczy polecasz ??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź masz, za chłodno. Sam oprysk tutaj nie wystarczy.
Zapewnij wyższą temperaturę i przypadkiem nie otwieraj okna, gdy roślina stoi na parapecie.
Oprysk możesz zrobić Saprolem. Po tygodniu powtórz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pikey7620
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2022, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dodatkowo dodałem jeszcze substral osmocote dom i balkon. Roślina puszcza następne liście tylko po czasie następują zmiany jak na zdjęciach. Czy ten preparat grzybobójczy nie ma złego wpływu na inne rośliny np. grubosze, zamiokulkasy itp ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Jak preparat grzybobójczy może być szkodliwy na inne rośliny? :shock: Preparaty stosuje się pod choroby, a nie pod konkretne rośliny. :wink:

Przede wszystkim, jak napisałem wcześniej sam oprysk niewiele zmieni jeśli nie zapewnisz określonych warunków uprawy. Epipremnum aureum, chociaż jest rośliną dość tolerancyjną, to jednak będąc z klimatu tropikalnego woli ciepłe warunki, czyli wskazane temperatury powyżej 20 stopni. A jeśli już masz temperaturę niższą to musisz zmniejszyć częstotliwość podlewania. Czyli przy Twoich temperaturach pozwolić przeschnąć nawet całemu podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witajcie
Mam problem z moim epi. Jakiś rok temu miał ledwo 4 listki ale odkąd stoi na oknie zachodnim z małym dostępem bezpośredniego słońca to pięknie mi odbił i zrobił się na tyle długi, że jakiś miesiąc temu przesadziłam go i dałam palik. Niestety od połowy zimy zaczyna mi powoli żółknąć i czasem zwija liście. Teraz zolknie coraz bardziej. Przesadzony miesiąc temu, korzenie w dobrym stanie ale praktycznie miesiąc po przesadzeniu korzenie wyszły od dołu. Nie są zgnite ale zastanawiam się co jest przyczyną żółknięcia. Podlewam jak podloze przeschnie, nigdy nie ma nadmiernie mokro.
Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

A czemu doniczka wsadzona do ciasnej osłonki? Doniczkę stawiasz na podstawce, korzenie muszą oddychać. Korzenie wychodzą dołem, bo rozwijają się głównie w kierunku wilgoci. Obstawiam, że właśnie tam i na dnie doniczki mają odpowiednią wilgotność, więc wychodzi na to że podlewasz za rzadko albo zbyt małą ilością wody - stąd zwijanie liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus/Epipremnum - odmiany

Post »

Dzień dobry. Czy mogę prosić o poradę. Kupiłem epipremnum około 2 tygodni temu. Niedawno zaczęły się problemy. Liscie zaczęły brązowieć i usychać. Kwiat został przesadzony zaraz po kupieniu odpowiednie podłoże z dodatkiem perlitu. Nie zauważyłem szkodników.Stanowisko widne.

Dziękuje
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus/Epipremnum - odmiany

Post »

Podłoże, jakie konkretnie? Jaki skład?
Doniczka (z odpływem) wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce?
Jakie konkretnie stanowisko - jak daleko od okna?
Ile podlewałeś od zakupu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podłoże przepuszczalne. Doniczka z odpływem wsadzona do osłonki. Podlewałem 4 razy ale nie za dużo aby nie przelać. Stoi 1,5 metra od okna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podłoże przepuszczalne to pojęcie względne. Opisz jaki jest jego skład.
1. Powinno być mocno przepuszczalne, czyli np. mieszanka ziemi, perlitu, podłoża do storczyków w równych proporcjach albo ziemi i perlitu najlepiej góra w proporcji około 2:1.

2. Doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.

3. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Nie podlewasz małą ilością wody, to roślina z klimatu tropikalnego..., a dużą (normalną) ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”