Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Magda234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2021, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za wskazówki. Roślinkę przesadzę do lepszego podłoża i mam nadzieję, ze to jej pomoże. Przy przesadzaniu opryskać na wszelki wypadek bryle korzeniowa topsinem? Czy lepiej włożyć do nowej ziemi i obserwować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Jeśli jakieś korzenie będą chore, to trzeba wtedy takie odciąć a bryłę korzeniową wystarczy obsypać sproszkowanym węglem. Czasami nie potrzeba od razu używać chemii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PPaula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sie 2021, o 07:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry,
Moje Stromanthe mam od czerwca, było duże, miało nowe liście. Zostało przesadzone do ziemi z mieszanki: podłoże kokosowe, perlit, torf kwaśny, worm casting, węgiel aktywny. Na spodzie drenaż z keramzytu. Podlewam je mniej więcej raz na tydzień przegotowaną, odstaną wodą. Na początku wysłuchałam na jakimś kanale YT aby roślinę zraszać i kilka razy tak zrobiłam. Od około lipca na brzegach liści pojawiły się brązowe plamy. Proszę o poradę czy jest to choroba grzybowa od zraszania czy może szukać przyczyny gdzieś indziej ? Robaczków nie zaobserwowałam. Stromanthe nie wpuściło nowych liści od lipca. Sukcesywnie podcinam tylko te które mocno się wyplamiły i zżółkły.
Pozdrawiam, Paulina

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

W żadnym wypadku roślin nie spryskujemy często wodą, a najlepiej w ogóle gdyż to pierwszy krok do powstania plam, a w konsekwencji do infekcji grzybowej.
W przypadku uprawy tych roślin trzeba zainwestować w nawilżacz powietrza. Najgorszy okres to okres grzewczy. Wilgotność powietrza powinna oscylować na poziomie minimum około 60% przy temperaturze minimum około 20 stopni.

Jednak kolejne pytania:

1. Czy doniczka stoi na podstawce czy włożona jest do osłonki?
2. W jakiej odległości stoi od okna?
3. Jakiego używasz nawozu i jak często? Każda roślina potrzebuje regularnego nawożenia w okresie wegetacji, w przypadku tych roślin standardowo co 2 tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.

Jeśli stoi w miejscu to albo z powodu zbyt suchego powietrza, albo od zbyt ciemnego stanowiska, albo od nieprawidłowego/braku nawożenia.

Objawy na liściach mogą wskazywać zarówno na podane wyżej czynniki, jak i efekt spryskiwania liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PPaula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sie 2021, o 07:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

1. Doniczka stoi w podstawce.
2. Odległość od okna około 3 m. Okno wschodnio- południowe.
3. Do tej pory nie nawoziłam nie mam z tym doświadczenia, to moja pierwsza taka roślina.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Najlepiej przed zakupem poczytać o warunkach uprawy danej rośliny, czy jesteś w stanie zapewnić określone warunki uprawy.
Te rośliny są wymagające i ciężko je utrzymać w dobrej kondycji bez zapewnienia określonych warunków.

Każda roślina potrzebuje pokarmu.

3 metry od okna to za daleko. Roślina potrzebuje określonej ilości światła do funkcjonowania - proces fotosyntezy. W takiej odległości jest go za mało.
Roślina bez właściwej dawki światła oraz bez nawożenia po prostu nie będzie rosnąć.

Czyli:
Postaw bliżej okna (jeśli masz wystawę południową/zachodnią to w odległości około metr - 1,5 metra).
Zacznij regularnie nawozić, jak napisałem wcześniej gdzieś do połowy października. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
Zainwestuj w nawilżacz powietrza. Powinien on być włączony codziennie przez większość doby zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W obecnym okresie jak często otwierasz okno, to ciężko zapewnić w miarę stałą wilgotność powietrza, więc nie będzie to tak efektywne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
CoToZaRoslina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Cześć,

Mam niewielka ilość plan na roślinie. Nie są zbyt wielkie lecz ostatnio ledwo udało mi się uratować roślinę po tym jak zbagatelizowałem pierwsze niepokojące objawy.

Co mogą oznaczać te plamy?


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Nie uważam, żeby to była jakaś choroba. Takie plamy mogą wskazywać np na popalenie od słońca, ewentualnie jakieś uszkodzenia mechaniczne które się zabliźniły.
Od kiedy są te plamy?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agatkaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 sty 2021, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry
Niestety znowu wróciłam z prośbą o pomoc. Dzięki Wam uratowałam kalatee od robaków. Ale teraz pojawiają się "karbowane" liście. Wyrastają takie od małego. Dodatkowo zwijają się stare.

Obrazek

Obrazek

Na niemal wszystkich egzemplarzach liście żółkną i zasychają na końcówkach na potęgę. Nie jestem w stanie zapewnić im większej wilgotności. Czy jest inny sposób? Sucho na pewno nie mają. Wręcz ciągle wilgotną ziemię.
Dziękuję za wszelkie uwagi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Jeśli liście się zwijają, a podłoże jest cały czas wilgotne, a roślina nie stoi w słońcu, to została przelana.
Istotne są trzy rzeczy, odpowiednio przepuszczalne podłoże z drenażem, doniczka na podstawce oraz podlewanie wtedy kiedy delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Te rośliny lubią co prawda wilgoć, ale najlepiej pozwolić nieco odetchnąć korzeniom.
Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni.

Natomiast obsychanie brzegów liści to z reguły od zbyt suchego powietrza, w przypadku tych roślin nawilżacz to podstawa zwłaszcza w okresie grzewczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agatkaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 sty 2021, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję, czyli mają jednak za mokro :roll:
A proszę mi powiedzieć skąd biorą się takie pokarbowane liście? To objaw choroby? Jak na zdjęciu w poprzednim poście. Widać na zbliżeniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Zarówno od zbyt mokrego podłoża, jak i od zbyt suchego powietrza.
Wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej około 50 - 60%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marteczka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2021, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Witam wszystkich serdecznie,
Od kilku tygodni z moją Calathea dzieje się źle tak jak na poniższych zdjęciach. Bardzo proszę o rady jak jej pomóc. Wilgotność powietrza w pokoju, w którym stoi waha się pomiędzy 50-60%, przesadziłam ją do większej doniczki z mieszanką ziemi 1/3 podłoże do sukulentów i kaktusów (cześć ze żwirkiem), 1/3 podłoże do wilgociolubnych, 1/3 specjalne podłoże do Calathea/Maranta/Filodendron. Przed przesadzeniem dokładnie umyłam wszystkie liście z obu stron. Zabieg w niczym nie pomógł, nadal występuje problem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”