Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki
PostNapisane: 16 lip 2021, o 16:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jak nie widać negatywnych skutków żerowania, bez szkła powiększającego widzę ślady po larwach:
Obrazek

Opcje są takie, same szkodniki są niewyraźne ale jeśli już miałeś przędziorki to z dużym prawdopodobieństwem są to właśnie one (jeśli mają taki bardziej okrągły kształt), jak roztocza - przędziorki do nich się zaliczają.
Jeśli kształt jest podłużny to będą wciornastki. One są również bardzo charakterystyczne.

Mógłby to być jeszcze dobroczynek, ale są one bardziej pomarańczowe, jednak i tutaj można je pomylić z przędziorkami, bo przędziorki również mogą mieć podobne ubarwienie i kształt.

Wg mnie jednak to opcja pierwsza.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mpoliwka
PostNapisane: 22 lip 2021, o 15:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Panie Norbercie dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Nie potrafię jednoznacznie opisać tych robaczków, ale zauważyłem je jakiś czas temu i nie ma żadnych pajęczynek, liście nie mają śladów żerowania. Generalnie roślinki wyglądają w porządku. Spryskałem je Sanium w tamtym tygodniu, ale Ci przybysze przeżyli i dalej zauważam ich na liściach. Mają taki ciemnobrązowy kolor, jak je rozprasuję na liściu to zostaje taki mokry ślad. Jak nie przędziorki to co? Jeżeli nie mam pewności to jeszcze raz spryskać Sanium? Co Pan zaleca? Dziękuję za pomoc.

norbert76
PostNapisane: 22 lip 2021, o 15:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jak napisałeś, że miałeś przędziorki to postawiłem na nie, bo to takie szkodniki co lubią wracać co jakiś czas.
Natomiast jeśli stan rośliny się nie pogarsza, liście nie żółkną to mogą być jakieś inne roztocza, niekoniecznie szkodliwe. W takiej sytuacji na razie pozostaw jak jest i tylko obserwuj.

mpoliwka
PostNapisane: 22 lip 2021, o 16:32 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Miałem przędziorki na kaktusach jako, że miałem z nimi doświadczenie. Te robaczki są na fikusach w pracy w kompletnie innym miejscu. Dobra w takim razie obserwuję. Miłego dnia! :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 344 ]  Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości