Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
pp86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2021, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A jak odróżnić brązowienie końcówek liści że względu na małą wilgotność powietrza od grzybowej plamistości? Przeszukałem Internet zanim tu trafiłem i obawiałem się, ze to grzyb.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Grzyb to najczęściej ciemne plamy, czasami z żółtą obwódką. Możesz przejrzeć z kilka, kilkanaście ostatnich stron pierwszej części tego wątku i zobaczyć jak wyglądają takie przypadki.

Np. tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 1#p6264041
albo tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0#p6257360
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Plamy z żółtą lub jasną obwódką są wywołane obecnością bakterii. Jasna obwódka to tzw. halo, które powstaje na skutek rozbijania ściany komórek rośliny przez enzymy bakterii. Przy plamistości wywołanej grzybami nie ma jasnej obwódki.
Na plamistość wywołaną bakteriami nie ma lekarstwa. Można jedynie usunąć wszystkie porażone liście. Na plamistość pochodzenia grzybowego stosujemy fungicyd.
norbert76 pisze:Grzyb to najczęściej ciemne plamy, czasami z żółtą obwódką. Możesz przejrzeć z kilka, kilkanaście ostatnich stron pierwszej części tego wątku i zobaczyć jak wyglądają takie przypadki.

Np. tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 1#p6264041
albo tutaj:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0#p6257360
W pierwszym linku mamy grzyba. W drugim linku moim zdaniem mamy porażenie bakteryjne.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

gerranium pisze:Plamy z żółtą lub jasną obwódką są wywołane obecnością bakterii.
Nie tylko, żółta obwódka pojawia również w przypadkach o podłożu grzybowym, np. septorioza, czy brunatna plamistość liści.

Podobnie nie każda choroba bakteryjna musi się objawiać żółtą (jasną) obwódką, np. Pseudomonas cichorii.

Żeby stwierdzić na 100% czy to porażenie bakteryjne czy grzybowe trzeba by dać próbkę liścia do badań. W obu przypadkach objawy wyglądają bardzo podobnie, więc patrząc tylko na zdjęcie jest to raczej nie do rozróżnienia.

Tak czy owak, liście z plamami się odcina i robi się oprysk preparatem grzybobójczym, najlepiej Topsinem. Jeśli pomoże, znaczy się że mieliśmy do czynienia z chorobą grzybową. Oczywiście roślinę należy odizolować od reszty roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Shayen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2021, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Mam pytanie odnośnie mojej monstery. Czy ta jasna część młodego liścia oznacza że była ona zalana czy po prostu ten liść będzie miał kawałek innego koloru. Kupiłam ją dzisiaj w Castoramie i nie zauważyłam tego przy jej zakupie. Ziemia jest sucha.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie sądzę. Te fragmenty mogą z czasem nawet wysychać i nie to związane z jakąś chorobą.

Na pewno to od razu przesadź do nowego przepuszczalnego podłoża (szczegóły w wątku) oraz wywal osłonkę, doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.
Znajdź też jaśniejsze stanowisko, w zbyt ciemnym oprócz wolniejszego wzrostu, mogą nie tworzyć się w liściach charakterystyczne wcięcia i dziury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lily_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2021, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam wszystkich forumowiczów ;:180

Potrzebuje konsultacji i porady.
Sprawy są dwie. Jedna dotyczy monstery, druga filodendronów.

1) Monstera - spadła z doniczką na ziemię. Połamala się trochę, ale przeżyla upadek. Uszkodzenia liści były mechaniczne. Zaopiekowałam się nia, przesadziłam, huham, dmucham, nawoże, robię kąpiele zraszające. Nie chce sie wziąć do życia, buntuje się, nie puszcza nowych liści. Liscie zielone, ale jakby bez życia. Uszkodzenia mechaniczne, mam wrażenie, przerodzily sie w cos gorszego, wyglada to troche jak atak grzybowy.
Jakie macie sugestie? Pryskać, czekać?
Psychicznie ciągle wspieram, codziennie do niej mówię ;:108


Obrazek


Obrazek

2) Filodendrony.
Gorsza sprawa. Potrzebuje konsultacji kogos, kto ma doswiadczenie z walką z grzybami. Bo na to mi wygląda to niedomaganie.
Zaczęło się od lekkich przebarwien, teraz obejmują coraz wieksze powierzchnie.
Co sugerujecie? Jaki preparat na tego typu problemy jest najlepszy?


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Myślę, że powinnaś zacząć od lektury tego wątku, w którym już zostały zawarte wszystkie wskazówki. :)
Ponadto jest to watęk poświęcony tylko Monsterze.
O Filodendronie mamy osobny wątek: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... ilodendron

Przede wszystkim jednak, roślin nie spryskujemy często wodą, bo to pierwszy krok do załapania plamistości liści, czyli infekcji grzybowej.
Ponadto rośliny potrzebują światła, żeby dobrze rosły. Jeśli postawiłaś Monsterę w ciemnym kącie z dala od okna, to może po prostu nie rosnąć.
Kolejna sprawa, podłoże, zarówno w przypadku tej rośliny jak i filodendrona musi być bardzo przepuszczalne, czyli nie sadzimy do samej ziemi, tylko przygotowujemy mieszankę ziemi, żwirku i podłoża do storczyków i mieszamy mniej więcej w proporcji 2:1:1. Oczywiście na dnie doniczki drenaż, doniczka z odpływem i ma stać na podstawce.

Filodendron na pewno został przelany. Trzeba odciąć te plamy, przycinając aż do zdrowej tkanki, następnie przesadzić do właściwego podłoża sprawdzając stan korzeni oraz zrobić oprysk Topsinem.

Jeśli Monstera się przewróciła, to polecam przywiązać ją do palika w oplocie kokosa, bo są to rośliny pnące.

Obie rośliny podlewamy dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko w pobliżu okna, ostrożnie tylko przy południowej wystawie, poza działaniem promieni słonecznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lily_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2021, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Miejsce dla monstery jest dobrane specjalnie pod odpowiednią ilość światła. Światło rozproszone, nie za mocne. Nie zapominajmy, że w naturalnym środowisku czyli lasach deszczowych, gdzie bytuje monstera ilość światła jest ograniczona.

Na palik kokosowy jeszcze za wcześnie - to było zrzucenie, nie przewrócenie - osobnik, który to uczynił cudem z życiem uszedł, bo groziło mu pobicie z mojej strony :lol: .
Ale tak, na pewno będzie :wink:

Drenaż wykonuję obowiązkowo u każdej rośliny, to u mnie obowiązek.

Podłoże faktycznie wymienię - dzięki za sugestię.
Roślin nigdy nie przelewam, zawsze kieruje się zasadą , że lepiej przesuszyć niż podlać za dużo.
Niemniej nie omieszkam sprawdzić jeszcze raz stanu korzeni. Może coś przeoczyłam.

Dzięki za wskazówki, pozdrawiam serdecznie.

Ps. Wątki prześledzę, dzięki :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Niestety, ale nie zgodzę się z Tobą.

Natężenie światła w lesie deszczowym jest większe niż w warunkach domowych, a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w naszym klimacie. Nie zapominajmy, że szyba okienna działa jak filtr zabierając część cennego światła.
Wybierając stanowisko należy uwzględnić warunki świetlne przez cały rok. Powinno być blisko okna, nie dalej niż około 2 metrów, lekka dawka słońca nie zaszkodzi.
Światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin.

Palik też lepiej wybrać od razu, na razie nie musi być wysoki, chodzi o to że w warunkach naturalnych te rośliny od małej rośliny wspinają się po drzewach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lily_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2021, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Korzenie ładne i zdrowe, rośliny nie są przelane, podlewanie jest więc ok.
Niemniej zastosowałam doradzoną mieszankę podłoża - fajny patent z podłożem do storczyków - dzięki za sugestię ;:333
Potraktowane topsinem, poprzycinane. Zobaczymy jak się pozbierają.
Dziękuję za konsultacje i pomoc.
Pozdrawiam :)
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Mam problem z monsterą.
Ma takie przebarwienia przy końcach liści. Nie na wszystkich.
Stanowisko słoneczne, nieprzelana, przepuszczalne podłoże, nawożona, nie zraszana, szkodników brak.
Może mieć za małą doniczkę.

Ten nalot na liściach to kurz, nie przecierana ostatnio.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli ma przerośniętą bryłę korzeniową, a tym samym mało podłoża to może wskazywać na niedobory składników mineralnych. W takiej sytuacji nawożenie niewiele daje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”