Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry drodzy Forumowicze, czy znacie jakiś sposób aby fikus sprężysty wypuścił nowe liście tak jak ten na zdjęciu? Mojemu poodpadały liście od dołu łodygi i zastanawiam się czy jest możliwe aby go jakoś zagęścić. Ten na zdjęciu to okaz sfotografowany niedawno w sklepie ogrodniczym. Pozdrawiam wszystkich!


Obrazek
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica - liście składają się na pół...

Post »

Dzień dobry, czy ktoś może jest w stanie mi powiedzieć, czy coś z tego Ficusa jeszcze będzie? Niestety był on przestawiany kilka razy, a wiem od niedawna że one tego nie lubią. Poza tym został przesadzony jakiś miesiąc temu. Kupiłam nowy egzemplarz i nie wiem czy tego spisać już na straty czy może odżyje. Czy mogłabym posadzić go razem z nowym egzemplarzem w jednej doniczce, czy lepiej nie? Podlewam chyba oszczędnie. Może ma za mało światła, a może mi przemarzł? Dlatego te liście górne są dziwne, a dolne opadły?
Pozdrawiam serdecznie Alicja
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica - liście składają się na pół...

Post »

A dlaczego podlewasz oszczędnie? Przecież to nie sukulent, a nawet je w okresie wegetacji podlewa się obficie.
Fikusy to drzewa, więc potrzebują dużo wody, jedynie wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Im cieplej tym większe zapotrzebowanie na wodę.
Jeśli korzenie są zdrowe to wystarczy go więcej podlewać.

Natomiast odradzam sadzić razem, jak napisałem to są drzewa, mają silny system korzeniowy i razem będą konkurować o składniki odżywcze, w związku z tym jeden będzie lepiej rósł, a drugi gorzej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica - liście składają się na pół...

Post »

Ok, dzięki za odpowiedź. Czyli te oklapnięte liście to może być dlatego, że ma za mało wody? Muszę go jeszcze raz przesadzić. Sprawdzę korzenie i dam chyba więcej perlitu i kory.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica - liście składają się na pół...

Post »

Jak napisałem, jeśli korzenie są zdrowe, to problem leży w niedostatku wody.
Rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu powinno być tak około 1/3 w stosunku do całej mieszanki. Kory nie ma potrzeby dodawać.
A w jakim podłożu teraz rośnie?

A i oczywiście musi być odpływ w doniczce i stać ona powinna na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica - liście składają się na pół...

Post »

Hmm..już nie pamiętam, ale chyba była to ziemia do roślin zielonych dodałam perlit lub żwirek i keramzyt oczywiście na dno. Ale ja go sprawdzę. Może dam lepiej perlitu. W jednym sklepie z roślinami, wyczytałam że lubią podłoże luźne z dodatkiem chipsów kokosowych i perlitu. To może dam tych chipsów. Generalnie mam jeszcze trochę ziemi do storczyków, więc chyba się nada?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Kory, podłoża do storczyków daje się bardziej do epifitów. Jeśli chodzi o podłoże, to fikus sprężysty zadowoli się standardową mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu. Jeśli dodawałaś perlit, to problem leży jak napisałem po stronie podlewania, a nie podłoża.
Oczywiście zawsze możesz delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i ocenić stan korzeni, niemniej jeśli korzenie są ok., to nie ma potrzeby ponownego stresowania rośliny i jej przesadzania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Forumowicze, czy może jest tu ktoś kto zna się na fikusach i mógłby coś doradzić w związku z tym postem? Z góry dziękuję :wit
Mosins pisze:Dzień dobry drodzy Forumowicze, czy znacie jakiś sposób aby fikus sprężysty wypuścił nowe liście tak jak ten na zdjęciu? Mojemu poodpadały liście od dołu łodygi i zastanawiam się czy jest możliwe aby go jakoś zagęścić. Ten na zdjęciu to okaz sfotografowany niedawno w sklepie ogrodniczym. Pozdrawiam wszystkich!


Obrazek
PatryQus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio. Iwona

Istnieje kilka sposobów na "rozkrzewienie" fikusa sprężystego
1. Ucięcie czubka rośliny, nie ma jednak gwarancji, że pobudzimy do wzrostu więcej niż jedno "oczko"
2. Zapewnienie bardzoo dużej wilgotności powietrza wokół rośliny (pobudzi to również wzrost korzeni powietrznych)
3. Owinięcie uśpionych oczek kawałkiem bawełnianej tkaniny lub wacikiem i codzienne zwilżanie tych miejsc wodą
Monika17122605
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 maja 2021, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus Abidjan opadające liście

Post »

Proszę o pomoc w sprawie mojego fikusa. Mam go od ok 2 miesięcy po ok 2-3 tygodniach od zakupu zaczął gubić liście, niektóre zdrowe inne z plamami brązowymi jeszcze inne lekko żółkniejące. Ciągle wypuszcza nowe. Cóż może mu dolegać? Załączam kilka zdjęć -pierwszy raz publikuję na tym forum i mam nadzieję, że wszystko jest poprawnie dodane :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przelanie i najprawdopodobniej ponadto zbyt ciemne stanowisko za daleko od okna.
Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie do przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
Fikusy sprężyste podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko, niezbyt daleko od okna.

Przesadź do nowego podłoża, sprawdź stan korzeni.
Na koniec zrób oprysk Topsinem. Liście z ciemnymi plamami, żółte, odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monika17122605
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 maja 2021, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czy żwirek można zastąpić perlitem? Jeśli tak to w jakiej proporcji? Zamierzam kupić ziemię do domowych roślin zielonych ze startową ilością nawozu, czy mogę dodać jeszcze garść granulowanego obornika?
I jeszcze pytanie odnośnie liści, na tych starszych wyczuwa się coś w rodzaju wosku, jak można to usunąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Żwirek jest lepszy niż perlit, gdyż nie traci z czasem swoich właściwości.
2. Nie ma potrzeby dodawać niczego innego oprócz rozluźniacza, a jeśli o nawóz to po miesiącu stosuj zwykły mineralny nawóz do roślin zielonych.
3. Ten nalot jest naturalny i go nie usuwasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”