Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Był przymrozek u Ciebie, bo nie masz podanej lokalizacji w swoim profilu, więc nie wiadomo jaką miałeś pogodę?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
MoGo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2019, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Mieszkam pod Warszawą - przymrozek był ale tak w okolicach 0 stopni nie więcej.... jakieś moze 2 tygodnie temu. Mrozów na pewno nie było.
W tym roku (wyjatkowo!) posypałam jakiś miesiąc temu granulkami nawozu uniwersalnego do kwiatów - nie wiem co mnie podkusiło, bo z Acerem od 5 lat nic sie nigdy nie działo....
I teraz nie wiem czy to przez nawóz, przymrozki czy to jakaś grzbica.... jestem w rozterce co zastosować. Granulki dawno się rozpuściły - mogę je jezscze wypłukać, ale jeśli to grzybica to nie koniecznie dobre takie nawadnianie.... potrzebuje pomocy ! Co mam robić?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Ciężka sprawa. Są trzy możliwości tego stanu:

przymrozek

zasolenie= nawóz, który sypnąłeś

nagłe zamieranie rośliny= spowodowane chorobą grzybową,
która rozwija się nagle podczas wilgotnej pogody, ale wysokiej temp.
Czy miałeś taką sytuację?

Przymrozek mówisz, że można wykluczyć.

Jeśli spaliłeś nawozem to można spróbować przelewać wodą i dodatkowo
usunąć ziemię na głębokość mniej więc pół szpadla, nawet żeby odsłonić trochę korzenie, żeby dostały tlenu.
I w ogóle spulchniać ziemię dość głęboko wokół drzewka.

Jeśli to nagłe zamieranie, no to sprawa jest gorsza, bo rokowania słabsze.

Poczytaj tutaj dokładnie co pisze :arrow: Werticillioza


Opowiem może jaki ja miałam podobny przypadek z młodziutką magnolią parasolowatą.
Dwa lata temu na wiosnę została u niej trochę obgryziona kora na przewodniku. Przez dzikiego królika :twisted:
Posmarowałam jakimś grzybobójem i było wszystko okey, ale niestety nadeszły upalne dni i dosłownie
w oczach magnolia zaczęła więdnąć. Nie było możliwe, żeby takie uszkodzenie wpłynęło na ten stan.
Doczytałam, że poprzez takie uszkodzenie wniknęły grzyby, które spowodowały to więdnięcie.

Obcięłam wobec tego dość znacznie pieniek= przewodnik, do miejsca poniżej ogryzienia.
Opryskiwałam ją różnymi specyfikami i odpukać trzyma się.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Dorota-2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2019, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Witam, nie wiem czy to dobry dział ale piszę po raz pierwszy więc proszę o wybaczenie. Posiadam 16 letniego klonika japońskiego atropurpureum. Niestety w tym roku dopadła go jakaś choroba - na części gałęzi nie wykształciły się liście - a tam gdzie wykształciły zasychają. W paru liściach znalazłam zielone dżdżownice. Bardzo proszę o pomoc co mam robić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dorota-2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2019, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Chciałam dodać jeszcze, że w tym roku coś złego stało się z częścią gałęzi ale też wyrosły dodatkowo nowe gałęzie ale niżej i te wydają się zdrowe.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Wygląda to na fytoftorozę, albo wertycyliozę, poczytaj jest sporo informacji jak walczyć z tą choroba grzybową.
Pandemia20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2020, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon palmowy 'Atropurpureum' zmiany na liściach,zasychanie,zamieranie roslin

Post »

Czy ktoś obeznany mógłby rzucić okiem na zdjęcie mojego klonu - jeszcze kilka dni temu wszystko ok dziś po prostu jakaś masakra.
Od razu piszę, że stanowisko jest raczej za słoneczne, ziemia raczej za gliniasta - dość mocno też padało ostatnio, gdy nie padało podlewany co 2 dzień ok 12L.

Klon jest u nas 2-gą zimę, jakieś 130 cm wysokości - dotychczas z wyjątkiem letniego podsychania nic mu nie dolegało.

Dziękuję




Obrazek


Zmniejszyłam zdjęcie bo rozwala forum,ale
oryginał zdjecia można zobaczyć klikając w link https://images90.fotosik.pl/371/8d0b1245fdcb2f04.jpg
Karo
Mnicha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 cze 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Klon palmowy Seigen - suche liście

Post »

Drodzy Ogrodnicy, Ogrodniczki! Potrzebuję Waszej porady :(
Miesiąc temu przytaszczyłam do domu klon palmowy, który skradł me serce od pierwszego zobaczenia. Był to zakup nieplanowany ale jak pewnie wiecie są takie rośliny, którym po prostu oprzeć się nie da. Jako szczęśliwa właścicielka postanowiłam dbać o niego lepiej niż o własnego partnera, co niestety jak macie okazje zobaczyć na zdjęciach poniżej na dobre mu nie wyszło ;)
Klonik stoi w donicy na tarasie, pod zadaszeniem z poliwęglanu. Jest osłonięty od wiatru, słońce świeci na niego jedyne do godziny 13 (i jest lekko rozproszone przez zadaszenie), dodatkowo stoi w jego okolicy wiadro z wodą. Podlewam go raz na 2 dni (deszczówką) i wszystko było super do czasu kiedy zauważyłam pojedyncze liski, które zaczęły się zasuszać. Założyłam, że może być zbyt suche powietrze więc spryskałam wieczorem wszystkie listki przefiltrowaną wodą i wyjechałam z domu na 1 dzień. Było to w minioną piękną,ciepłą sobotę. Po moim powrocie w niedziele byłam przerażona zastanym widokiem :( Myślę, że 1/5 listków była zasuszona. Postanowiłam je poodcinać jednak następnego dnia kolejne listki się zasuszyły.
Co może być przyczyną takiego zasuszania liści? Co radzicie z nimi zrobić? Odrywać? Odcinać? Zostawić?
Zaznaczę jeszcze, że docelowo chciałabym aby klon już nie rósł w górę ani na boki tylko aby pogrubiały mu się gałęzie a liście zagęszczały.
Planowałam również przesadzić go do donicy ceramicznej a samą doniczkę postawić na podstawie wypełnionej kamieniami, które zalewałabym wodą jednak na razie mój plan jest niestety w lekkiej rozsypce i już sama nie wiem co robić dalej ;:145
Będę bardzo wdzięczna za wszystkie rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Klon palmowy Seigen - suche liście

Post »

Witaj,
na pewno nie jest to wynikiem braku wody, czy suchym powietrzem.

Ogólnie te liście rozwinięte wyglądają bardzo ładnie.
Te liście pozwijane, byłoby dobrze zrobić im porządne zdjęcie, z bliska.

Trochę mi to wygląda nieciekawie.

Zacznijmy jednak od tego , czy oglądałaś liście od spodu?
Nie ma tam mszyc, albo jakichś innych żyjątek?
Nie ma śladów grzybni?

Nie podlewaj go przypadkiem i nie wiem czy nie ma tam zbyt zacisznie.
Czy miałaś wysokie temperatury i były opady? Podaj może mniej więcej lokalizację.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Mnicha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 cze 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon palmowy Seigen - suche liście

Post »

Klon mieszka w Krakowie. Przez ostatnie tygodnie bardzo dużo padało na zmianę ze słońcem, ale dopiero w w miniony weekend zaczęłam obserwować zmiany. W sobotę było bardzo ciepło więc podejrzewałam, że może liście się zasuszyły bo klon stoi pod zadaszeniem w miejscu gdzie wiatr go lekko muska (ale nie jest parno).
Za Twoją poradą obejrzałam dokładnie liście z każdej strony i :shock: znalazłam kilka robaczków (zaznaczone na zdjęciach). W sumie naliczyłam ich nie więcej niż 10 sztuk. Czy to one mogą być przyczyną schnięcia liści? Co to w ogólne jest? ;:202

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Klon palmowy Seigen - suche liście

Post »

Na ostatnim zdjęciu widać, że to jakaś grzybowa sprawa. Boje się mówić, że fytoftoroza, czy wertycilioza.
Jakieś zamieranie pędów grzybowe na bank.

Pasowałoby jak najszybciej zrobić oprysk. I podlać go w doniczce preparatem np. Previcur i opryskać.
Te pędy uschnięte usunąć, najlepiej jest albo ułamać, albo sekatorem dezynfekowanym po każdym cięciu.
/np denaturatem/

I za jakiś czas trzeba powtórzyć zabieg innym preparatem, z innej grupy np Topsin.

Potem można by pomyśleć o jakichś środkach bardziej przyjaznych, biostymulatorach itp.

W Krakowie jest duża wilgotność powietrza, połączone ze słońcem często jest to przyczyną nagłego rozwoju grzybów.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
RobertS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2021, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Klon palmowy_kropki na liściach

Post »

Dzień dobry.

Jestem nowy na forum, więc serdecznie witam wszystkich. :wit
Od 5 lat mam wreszcie balkon i uprawiam na nim co się da.
Ostatnio - jakiejś 2 tygodnie temu kupiliśmy zdrowy klon palmowy.
Niestety po przesadzeniu do doniczki zaczęły pojawiać się rdzawe (żółto-brązowe) plamy na liściach.
Dodam, że w poprzednim roku w tym samym gruncie próbowaliśmy hodować również taki klon,
i niestety nie przeżył. Obawiam się, że grunt jest zarażony grzybami lub innymi pasożytami.
Proszę Państwa o diagnozę i podzielenie się swoją wiedzą związaną z tym problemem.
Drzewko jest piękne, i żal byłoby znów je stracić.

Pozdrawiam
Robert
Obrazek

Obrazek
KajekM78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2022, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba czy poparznie

Post »

Witam, jestem nowa na forum i zupełny amator posiadacz dwóch Acer palmatum. Klony posadzone w donicach na tarasie. Ostatnio zaobserwowałam ze u jednego liście schną i mają suche plamy a drugi ma sporo zielonkawych liści. Czy ktoś może powiedzieć co się dzieje i co można zaradzić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”