Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Korzenie są zaskakująco w bardzo dobrym stanie w porównaniu do części nadziemnej, chociaż i tak nie ma tragedii. Część liści jest zdrowa, teraz kwestia żeby podjęła wzrost.
Osobiście teraz testuje u siebie Asahi, bo jak pisałem wcześniej moją Adansonii zaatakowały przędziorki, na szczęście w porę zareagowałem, jednak wstrzymała na jakiś czas wzrost. Dlatego m.in. pomyślałem, że mogę czymś ją wspomóc i użyłem w/w preparatu. I teraz ciekawostka, na drugi albo trzeci dzień po oprysku podjęła wzrost. Jestem ciekawy czy to wskutek użycia preparatu czy tylko zbieg okoliczności. Kupiłem też z myślą o paru jeszcze innych roślin, ale myślę że Twojej Monsterze możesz spróbować zaserwować teraz oprysk tym preparatem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki wielkie za podpowiedź! Zakupię czym prędzej i przetestuję. Nawet myślałam ostatnio o jakimś stymulatorze dla mojej biednej haworsji, która od ubiegłego roku w ogóle nie zamierza zacząć rosnąć.
Znalazłam w internecie coś takiego, czy może być taka firma?

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Producent nie ma znaczenia, bo skład jest taki sam. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja jeszcze w sprawie minimy.
Czy musi być posadzona w tym tak zwanym "mixie"? Mam ziemię, perlit, gruby i drobny keramzyt. Tylko nie mam podłoża dla storczyków. Obejdzie się, czy szukać koniecznie? I znów co ze stanowiskiem? Wszędzie piszą półcień. Ale dla adansoni też tak pisali, a lepiej jej na słońcu. Nie wiem czy mogę minimę postawić obok. Intuicja podpowiada, że mają takie same wymagania ;)
Ktoś ma i podpowie?
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Olcia609
te wszystkie przepisy na "xxx"r sprowadzają się do jednego: zrobienia przepuszczalnego podłoża.
Uważam, że można to osiągnąć bez dziesięciu składników :wink:

Co do stanowiska: postaw i obserwuj. Moja Adansonii teraz powędrowała dalej od okna, zobaczę jak jej tam będzie. Na słonecznym parapecie było jej średnio.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Drodzy, pojęcie półcień jest pojęciem względnym. Należy przede wszystkim uwzględnić jedną rzecz, nasze mieszkania z reguły są ciemne, szyba okienna działa jak filtr, do tego trzeba uwzględnić wystawę oraz warunki na zewnątrz - drzewa czy inne budynki w bliższym sąsiedztwie, itd. Każdy z nas ma nieco inne warunki uprawy i u jednego półcień będzie powiedzmy metr od okna, a u innego tuż za parapetem. Poza tym istotna sprawa, wybierając stanowisko dla rośliny tropikalnej musimy uwzględnić niekorzystny okres jesienno-zimowy, kiedy jest zbyt mało światła.
Jeśli mamy do dyspozycji np. północną wystawę, to generalnie tylko parapet wchodzi w grę. Przy wschodniej Monstery będą dobrze rosnąć w pobliżu okna, ale już Adansonii powinna stać na parapecie (znam z własnego doświadczenia, bo jak ta monstera będzie miała za mało światła to będzie się wyciągać, tzn. odległości między liśćmi będą większe, a w skrajnych przypadkach palikować, czyli wypuszczać długie bezlistne pędy). Podobnie zachowuje się monstera karsteniana, więc też poszła na parapet). Rhapidophora z kolei u mnie rośnie około metra od okna (wschodnia wystawa), ale widzę że mogła by stać nieco bliżej. Inna sprawa, że mam zastawiony parapet, co również wpływa na ilość światła padającego w głębi pomieszczenia. Dodam jeszcze, że mam okno przez całą szerokość pokoju plus drzwi balkonowe oraz w zasadzie przez cały rok po 10h włączone mam doświetlanie.
Pamiętajmy o jednym, lekka dawka porannego słońca nie powinna zaszkodzić, z kolei żeby nie trzymać na parapecie południowej wystawy, podobnie trzeba uważać przy zachodniej.

Tak więc, moja rada. Przeanalizuj to co napisałem, jeśli nie masz południowej wystawy postaw w okolicach około metra od okna i obserwuj jak będzie rosła. Jeśli pomimo nawożenia, podpórki zacznie wypuszczać małe liście, znaczy się że ma za mało światła.

W kwestii podłoża, powinno być w zasadzie takie same jak w przypadku Monstery. Podłoże do storczyków nie jest absolutnie wymagane, może być mix ziemi, żwirku i keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, doszła gwiazda. I......
Chyba jestem zawiedziona ;:124

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia w załączeniu.
Nawet xxxdla niej skombinowałam.
Powiedzcie czy te kłącza przysypać?
Na razie postawię 1,5 m od balkonu (wystawa pd-zach) i schowam za innymi kwiatami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hmmm., swoją sadzonkę kupiłem praktycznie z wszystkimi podzielnymi liśćmi. No, ale ok., w sprzyjających warunkach dość szybko rośnie.
W sumie nie ma potrzeby przysypywać pęd podłożem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No na taką też liczyłam. Przynajmniej na zdjęciu tak wyglądała, dlatego jestem zawiedziona.
Czyli zostawić jak jest, czy jakoś inaczej ją wsadzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zostaw jak jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mi to w ogóle wygląda jakby rosła dotąd w jakimś ciemnym miejscu. Adansoni jak wypuszcza nowe liście, to są od razu ciemne. Nie ma aż takiej różnicy w kolorze pomiędzy starymi a nowymi. Tutaj młode są bardzo jasne i widać, że bez wcięć. Może jak dam jej jaśniejsze stanowisko, to zacznie wypuszczać"właściwe" liście?
W każdym bądź razie dam znać, coś się też nowego nauczę o tych roślinkach :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z tymi roślinami jeśli chodzi o wcięcia to jest tak, albo zbyt mało światła, albo musi dojrzeć do ich wypuszczania. Na pewno większa ilość światła nie zaszkodzi, a reszta zależy od tego jak szybko będzie rosła. Moja od zeszłej jesieni urosła gdzieś koło metra.
Jeśli chodzi o kolor liści, to jeśli wszystko jest ok., to standardowo stare liście powinny być ciemno zielone, a młode jasne. W innym wypadku mogło by świadczyć o niedożywieniu albo o niedoborach świetlnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pociesza mnie fakt, że szybko rośnie. I to tyle. Zobaczymy co dalej.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”