Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Błąd, zawsze i niezależnie od rośliny przesadzamy krótko po zakupie. Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Poniekąd dlatego, że niestabilnie przesycha, zwłaszcza w dolnej części i przy doniczce wstawionej do osłonki. Doniczka powinna stać na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pieknebeibe35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 mar 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam ponownie !

Wedle zaleceń przesadziłam moja Medinille :) Jest teraz w większej doniczce, tam miała definitywnie za mało miejsca, na dnie doniczki wsypalam keramzyt ok 5 cm i na to ziemię. przesyłam zdjęcia korzeni. Nie wydają mi się przegnite, ale może się mylę. Proszę zatem o ocenę. Poza tym pąki ładnie rosną, zastanawiam się czy to nie kwiaty z nich będą ?
Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
?Don't cry because it's over, smile because it happened.?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Będzie kwitnąć, korzenie wyglądają ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc. Kilka dni temu nabyłam kwitnącą medinillę. 2 kwiatostany bardziej rozwinięte, 2 być może wzejdą (póki co są już listki, ale czy wydadzą kwiaty - nie wiem). Chciałam zapytać co z przesadzaniem? Czy przeprowadzić je teraz, ryzykując utratę młodych kwiatostanów, czy odczekać i zrobić to po ich całkowitym przekwitnięciu (jak dobrze pójdzie i uchowam medinillę może to być za kilka miesięcy)? Druga sprawa, która nie daje mi spokoju, to dopiero dzisiaj zauważony, biały nalot, który wygląda jak mikro kryształki cukru lub soli. Zaobserwowałam je na liściach, ich spodzie, kwiatostanach, łodygach. W dotyku przypominają suchy proszek, jakby cukier puder. Czy to może być przędziorek, objaw jakiejś choroby? Będę wdzięczna za informacje.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

To są wytrącające się sole wapnia.
Jeśli będziesz ostrożnie podlewać, czyli nie cyklicznie pozwalając delikatnie przesychać wierzchniej warstwie ziemi możesz odczekać. Niemniej musisz obserwować czy coś nie będzie niepokojącego z rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie, bo różne źródła różnie podają. Czy w okresie kwitnienia medinillę się nawozi, czy robi się przerwę od nawożenia? Czy wstrzymując się chwilowo z przesadzaniem mam zasilać swoją kwitnącą roślinę? Jeśli tak, jaki nawóz jest najlepszy na początek: do roślin zielonych czy kwitnących. Z jaką częstotliwością je stosować: co drugie, co trzecie podlewanie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Medinila w okresie jesienno - zimowym, przechodzi okres spoczynku i w tym czasie oczywiście nie nawozisz. Generalnie osobiście zaczynam nawożenie w momencie rozpoczęcia wzrostu, bądź kwitnienia i tak do końca lata, czyli mniej więcej do końca września nawozem do kwitnących. Natomiast w przypadku nowo kupionych roślin, nawożenie przez pierwsze dwa, trzy miesiące nie jest tak istotne, gdyż bardzo duża ilość roślin jest nafaszerowana różnymi odżywkami.
Okres spoczynku powinien być w niższej temperaturze - w okolicach 15 stopni.
Z góry zaznaczam, że to bardzo trudna w uprawie roślina, wymagająca podwyższonej stałej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam, bardzo zależy mi na szybkiej pomocy. Moja medinilla z uwagi, że kupiłam ją kwitnącą nadal stoi w produkcyjnej ziemi. Podlewam ostrożnie, zasilałam raz od zakupu nawozem do roślin kwitnących. Kwiaty rozwinęły się bardziej, zyskały intensywniejszy kolor, drobne pączki zaczęły rozkwitać. Niestety zaobserwowałam, że ich żywotność jest bardzo krótka. Pączek otwiera się w ciągu dnia, wieczorem zamyka, a na ok. trzeci dzień (czasem nawet wcześniej) samoistnie odpada. Stąd mam.pytanie... jaka powinna być prawidłowa żywotność tych małych pączków, czy medinilla gubiąc je tak szybko sygnalizuje, że coś jej nie pasuje? Czy pomimo okresu kwitnienia lepiej ją przesadzić? Będę wdzięczna za informację.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Szczerze nigdy nie sprawdzałem ile pojedyncze kwiaty dokładnie się utrzymują, ale ogólnie kwiatostan to chyba coś koło miesiąca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Może jednak jest ktoś kto ma jakieś spostrzeżenia w kwestii żywotności małych kwiatuszków medinilii? Czy komuś te małe cuda utrzymują się dłużej, czy może też obserwuje ich szybkie zamieranie? Za wszelkie wieści będę wdzięczna :)
Nezumi88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 cze 2018, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam wszystkich, potrzebuję porady właścicieli tych pięknych roślin. Swoją medinillę kupiłam ponad rok temu. Na wiosnę wypuściła nowe liście, które miały dziwny kształt. Myślałam, że po jakimś czasie wydłużą się jak pozostałe ale ciągle mają taki dziwny, jakby wycięty czubek. Nie wiem czy to normalne? Zauważyłam mały pączek kwiatowy wiec mam nadzieję, że wszystko z nią w porządku ;:174

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Zdarza się. Przesadzałaś medinile, nawozisz regularnie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosik123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2019, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam, jestem tutaj nowa:D
Ostatnio przygarnęłam kilka roślinek, niestety są trochę chore,a nie do końca wiem jak się z nimi obchodzić. Mam problem z Medinillą. Wypuściła ostatnio liście, które są na oko zdrowe, ale martwią mnie kropki na niektórych starych liściach, są jakby w strukturze liścia i bardzo trudno je zdrapać. W kolorze przypominają ciemny zielony lub lekko brązowy. Dodatkowo brązowieją jej czubki liści. Wiem już do jakiej ziemi ją przesadzić, ale boję się, że te kropki to jakieś szkodniki. Jak mogę jej pomóc?
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”