Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Niestety kolega tutaj tak ma, że najpierw coś napisze, a później tak na odczepne tylko wklei jakiś link. :wink:

A tam jak wół napisane, że wynik osiągnięty w warunkach laboratoryjnych, co zapewne oznacza, że potrwa jeszcze 20lat zanim coś takiego będzie dostępne do ogółu.


Nie rozumiesz Senior najprostszej kwestii, której dotyczy ten wątek. Mówimy tu o oświetleniu ogólnie dostępnym, sprawdzonym, przetestowanym.

Co mi po wykresie, skoro nie wiadomo czy faktycznie dotyczy oświetlenia jakie masz.

Fakt jest taki, że z pod swoich żarówek led, zeykłych, nie spaececjalistycznych grow ed, ktore ak zaciekle bronisz i wychwalasz, wyhodowałem pomidory, które owocują i dojrzewają. Gdyby nie fakt, że rozsady urosły, i zwyczajnie kable mi się źle układały w growboxie, przez co nierównomiermie doświetlały mi rozsady, to nadal miałbym zwykłe żarówki led, z Mrówki. :) A tak, to tydzień temu wróciłem do świetlówek liniowych.

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja nie piszę bzdur, ja pokazuję suche fakty. Nie staram się również nikogo obrażać w moich postach. Bobej na poprzedniej stronie jest fotografia mojego akwarium z świetlówkami z 2011 roku, czyli wtedy kiedy mało kto z piszących tu doświetlał rośliny. Ja je doświetlałem już dużo wcześniej przed rokiem 2011.
Te dane pokazują wydajności świetlne poszczególnych rodzajów żarówek

http://www.elmic.pl/blog/tag/wydajnosc-swietlna/
https://mlodytechnik.pl/news/20219-reko ... osci-led-a
https://greenie-world.com/artykul/najwa ... cac-uwage/

Na tym kończę na razie dyskusję o rodzajach żarówek, niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Senior czy chociaż pobieżnie przeanalizowałeś linki, które wstawiłeś ?. Ja to zrobiłem i zajęło mi to ze 3 minuty, no ale nie każdy ma tyle czasu na myślenie co ja ;:306 . Jako dowód na poparcie swoich tez podajesz reklamy sprzedawców.

Link pierwszy.
W Skuteczność świetlna dla typowych źródeł światła: podają, że żarówki LED ? ok 90 lm / W a w tabelce podali, ze "Zarówka LED o mocy 18 W jest w stanie wytworzyć strumień świetlny 2160 lum co daje 120 lum/W. Widzisz jakąś sprzeczność?
Pod tabelką stoi jak byk :Wartości podane w niniejszej tabeli należy traktować jako przybliżone; parametry mają charakter wyłącznie informacyjny. Czyli należy traktować z przymrużeniem oka.:wink:

Link drugi.
Jak na razie wynik osiągnięty w laboratorium. Podali, że w temperaturze pokojowej . Nie podali tylko jakie było chłodzenie, może wiatrak o mocy 1 kW. :) Jeszcze poczekamy co najmniej kilka lat, żeby i Senior i Junior mogli sobie świecić takimi diodami kupionymi za przyzwoitą cenę w sklepie osiedlowym. Pierwsze będzie wojsko, służby i pewnie przemysł samochodowy, czyli ci co mogą zapłacić najwięcej.

Link trzeci.
Patrz link pierwszy.

Jakie stąd płyną wnioski? Ano takie, że jedni uważają za sukces fakt opuszczenia przez sondę Voyager 2 Ukladu Słonecznego a drudzy przejechanie w Warszawie 10 km w czasie krótszym niż 1 godzina. Tych drugich pewnie jest więcej i mają powód do radości kilka razy w tygodniu :D
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

kaLo pisze:/ ... / Twoja lampa 28W ma co najwyżej 10W z tego powodu, że jest poskładana z ledów 5730 o max mocy 0,5 W dla barwy niebieskiej i 0,32 W dla czerwonej i to przy przy prądzie 0,15A. Z reguły producent stosuje prąd o połowę mniejszy. Druga lampa 200SMD to diody 2835 o max mocy 0,2W czyli teoretycznie 40W. Praktycznie może 25 do 30W.
- bardzo dziękuję za merytoryczną wypowiedź odnośnie właściwości moich żarówek Led i ich przydatności do doświetlania roślin. Gdyby ta wypowiedź ukazała się dużo, dużo wcześniej, najprawdopodobniej nie "pchałbym się" w tego typu źródła światła, do doświetlania moich Adenium. Sezon nie stracony, ale w jakimś stopniu "przyhamowany" :( .
BobejGS pisze: A tak, to tydzień temu wróciłem do świetlówek liniowych.
- również jakiś czas temu, wróciłem do doświetlania moich Adenium świetlówkami liniowymi. Pod żarówkami led, które stosowałem, moje Adenium "niby" rosły, jednak nie było to takie "zachowanie" roślin, jakie było w ubiegłym sezonie, gdy doświetlałem samymi świetlówkami liniowymi, jakiś konkretnych parametrów światła, brakowało moim roślinom.
BobejGS - jakie parametry mają świetlówki, obecnie służące do doświetlania pokazanych na fotce roślin ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Na forum są jeszcze 2 wątki o doświetlaniu, które linkowałem trochę wyżej. Jest tam sporo wiadomości o różnych źródłach światła.
Możesz poszukać też wiadomości na forach poświęconych typowo doświetlaniu roślin ale to już pewnie masz za sobą . Najwiecej wiadomości o doświetlaniu i uprawie pod sztucznym światłem znajdziesz na tym forum gdzie skuteczność świetlną źródeł światła podają w kW/gram suszu :wink: . Jak dotąd nie spotkałem lepszych speców. Jest też kilka blogów poświęconym temu tematowi ale nie polecam. Można znaleźć na nich takie perełki :
Wielką zaletą wykorzystania paneli oświetleniowych LED jest także oszczędność energii elektrycznej. Lampy LED zużywają o kilkadziesiąt procent mniej energii niż tradycyjne oświetlenie .
Chociaż niektórzy w to wierzą całkowicie pomijając fakt, że "tradycyjne źródła światła" to zwykłe żarówki, pochodnie, świece i lampy naftowe a te rzeczywiście pozostają w tyle za LEDami.
Niewątpliwą zaletą złożonych paneli LED (RB+amber) jest możliwość takiego sterowania poszczególnymi kolorami aby dostosować oświetlenie do poszczególnych faz rozwojowych roślin ale to raczej w przemysłowych wielkopowierzchniowych szklarniach gdzie 1% oszczędności oznacza tysiące kilowatogodzin .
Największa bzdura jaką widziałem to informacja sprzedającego LED GROW UFO 90W, że odpowiada lampie 400W HPS.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Akwelan_2009 pisze: BobejGS - jakie parametry mają świetlówki, obecnie służące do doświetlania pokazanych na fotce roślin ?
Powiem tyle co wiem i co mnie interesowalo w wyborze. :wink:

Jedna świetlówka to Osram Fluora 36w/77
Druga to Pila Cool Daylight 36w/865
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Rosyjskie fora zalecają 965 . Ma więcej niebieskiego niż 865 ale jest sporo droższa i trudno ją dostać w sklepach. Właściwie jeszcze jej nie spotkałem w detalicznej sprzedaży.
PS. Są dwie rury o takiej barwie światła : Grafika i Biolux i nie wiadomo która to miała by być.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chętnie coś bym dobrał do tej Fuory, jakby była lepsza opcja od tej Cool Daylight. Tylko zbytnio się nie znam. ;:224
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Codzi o uzupełnienie barwy niebieskiej bo tej we fluorze dla dobrego wzrostu wegetatywnego jest odrobinę za mało . Cool daylight zostaw i zainwestuj w niebieskie diody. Na aledrogo jest taka o mocy ok. 20W/m zasilana z 24 V . Cena 1m to 3 dychy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Korzystając z wolnego niedzielnego popołudnia przejrzałem wątek .
Senior pisze:Moim zdaniem nie ma sensu doświetlać żarówkami led świecącymi na biało, po prostu praktycznie nic to nie daje. Proszę przeczytać jeżeli ktoś mi nie wierzy
http://www.bezogrodek.com/2018/01/zarow ... oslin.html
Niemal 100% ogólnie dostępnego oświetlenia LED jest zbudowane z diod , w których światlo białe jest uzyskiwane przez nałożenie luminoforu emitującego światło żółte na diodę w kolorze niebieskim. Jest to sposób najtańszy i najbardziej efektywny, dlatego stosowany na skalę przemysłową.
Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwsza fotka poglądowo przedstawia rozklad mocy widma diody białej 6500K, druga 3000K a trzecia Full Spectrum Grow Led.
Jak doskonale widać, dioda biała ciepła różni się od "specjalistycznej" diody full spektrum tym, że dodatkowo emituje pasmo żółtozielone, które nie stanowi 99% a pozostałe, wykorzystywane przez rośliny to 1% wg. podanej przez Seniora. Szacując pola powierzchni promieniowania PAR emitowanego przez te 3 typy diod , pierwsza emituje go ok 30% w pasmie dostępnym dla roślin, druga ponad 50 , a dedykowana jakieś 90%. Co ciekawsze dioda 1 i 3 w pasmie niebieskim , czyli szczególnie przydatnym dla produkcji rozsady mają porównywalne parametry :D .
Pobieżnie przejrzałem linkowany blog p.Łukasza Skopa , adepta Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie . Z grubsza wszystko się zgadza z paroma wyjatkami. Pomijąć reklamowy wydźwięk tego artykułu p. Łukasz zaliczył kilka wpadek. Pod opisem właściwości barw światła niebieskiego i czerwonego i ich wpływu na rozwój roślin wstawia fotkę siewek pomidora doświetlanych światłem czerwonym. Pewnie mają zakwitnąć i zaowocować jak najszybciej. Na fotce 3 od końca też figurują przepięknie wyciągnięte siewki pomidora skąpane w czerwonej poświacie. Człowiek sam nie stosuje się do tego o czym pisze i co doradza. :wink:
Pomijam też zasadność doboru lamp pod kątem ilości emitowanych lumenów bo to w żadnym razie nie odzwierciedla ilości energii wypromieniowanej przez daną lampę . Lumen jest jednostką natężenia światła spostrzeganego przez ludzkie oko, ale nie światła które prowadzi fotosyntezę.Ponieważ producenci skupiają się na oświetleniu dla ludzi, ich specyfikacja lamp podawana jest w lumenach, które nie mogą służyć do prawidłowego pomiaru natężenia światła dla roślin , bo czułość oka dla zakresu odpowiadającego max. czułości obu chlorofilów jest na poziomie ok 10% czułości dla barwy zielonej maksymalnej i ktoś, ktoś o tym nie wie, może przewymiarować oświetlenie i uszkodzić swoje rośliny nadmiarem światła.
Kolejna wpadka to parametry przedstawionych lamp ledowych proponowanych przez autora. Nie da się osiągnąć mocy 80 W ze 120 diod o max mocy 0,5 W, pracujących zwykle z połową dopuszczalnej mocy max.
I jeszcze jeden drobiazg, długość fali 500nm to cyjan, a 520 nm to początek zielonego a nie niebieski. To tyle co wpadło mi w oko przy dość pobieżnym czytaniu.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

KaLo miałem już nie pisać, ale ciągle przywołujesz mnie do tablicy. Też jestem absolwentem wyższej uczelni - politechniki i bardzo mnie martwi fakt, że ktoś w 2019 roku twierdzi, że świetlówki mają wyższą wydajność świetlną od lamp led. Wstawiłem ci 4 linki w których było porównanie wydajności świetlnej tych lamp i za każdym razem świetlówki przegrywały, miały mniejszą wydajność świetlną.
Teraz wklejam ci ostatni link, myślę że dokładnie go przestudiujesz

https://www.elektriko.pl/przewaga-oswie ... i-cfl.html

Chyba na tym zakończę dyskusję.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziad swoje a baba swoje :D . Gdybyś czytał ze zrozumieniem również moje posty a nie tylko swoje, to byś wiedzial, że co najmniej 2x napisałem , że tzw. energooszczędne CFLki mają kiepską sprawność ze względu na konstrukcję jarznika zwiniętego w chińskie S, przez co strumień świetlny nie wydostaje się na zewnątrz a zbyt optymistyczne wg. Ciebie dane, podawane przeze mnie dotyczą wyłącznie świetlówek liniowych.
Pouczająca lektura do poduszki :) http://lumen.iee.put.poznan.pl/studenci ... tlowki.pdf
Na ostatniej stronie wykładu jest bilans energetyczny świetlówki liniowej 36W, z którego wynika, że moc wypromieniowana w spektrum widzialnym, czyli potrzebnym z punktu widzenia użytkownika stanowi 28% czyli 10W z 36W. Jak odrobinę poszperasz w sieci po producentach LED i katalogach ich wyrobów, to się przekonasz, że z ogólnie dostępnymi LEDami i to przodujących marek nie jest wcale tak ślicznie. Przykładowo podaję dane katalogowe diody Helixeon emiter Royal Blue 440nm 3W chętnie używanej przez majsterkowiczów do budowy paneli Grow. Nie znalazłem nic na temat Heliopto, firmującej diody Helixeon , więc nie wiem czy to producent czy np. marka handlowa tak jak europejski Privileg, sprzedajacy pod swoim znakiem towarowym wyroby AGD znanych europejskich producentów. Podobnie może być z Heliopto który pod swoją marką sprzedaje wyroby tajwańskiego giganta Epistar. https://neoled.com.pl/royal_blue_led.tml
Wynika z nich, że dioda o max mocy 3W pracująca z prądem 0,7 A i napęciem 3,3 V czyli 2,31W emituje 515-635 energii promienistej. Zakladając, że jest to tylko zakres widzialny, sprawność tej diody jest w granicach 22-27%. Z ledami o kolorze białym jest odrobinę gorzej bo część promieniowania pochłania żółty luminofor.
Gdybyś chciał jeszcze o tym porozmawiać to zapraszam :D .
Ps. Ciekawostki o osiągnięciach laborantów i wyżyłowanych rekordach są ciekawe. Taką samą ciekawostka jest to, że na szczyt Mt Everest wdrapało się pewnie już co najmniej tysiąc śmiałków a pozostałe 7,5 miliarda wie o tym, kibicuje temu tysiącowi ale nawet nie myśli , żeby tam leźć. :lol:
PS.
Teraz wklejam ci ostatni link, myślę że dokładnie go przestudiujesz
Następna reklama sprzedawcy sprzętu oświetleniowego LED ;:oj . A do czego ma porównać? Do czegoś co ma takie same parametry?
Je Ciebie wykładami z uczelni i kartami katalogowymi a Ty mnie pierdołami mającymi podnieść sprzedaż :shock: . No ale jakie źródła wiedzy, to taka i wiedza. Amen.
Panjarek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 paź 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dzień dobry.
Mam ogromną prośbę.
Marzy mi się hodowla eukaliptusa cytrynowego ale niestety okna mam skierowane na wschód i mam bardzo mało światła w mieszkaniu.
Wymyśliłem, żeby eukaliptusa doswietlic.
Czy możecie polecić jakieś konkretne źródło?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”