Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Obserwując swoją monsterę od kilku miesięcy też śmiem twierdzić, że ona potrzebuje więcej słońca. Na zdjęciu widać jak bardzo wygięła się w jedną stronę. Wystarczy zobaczyć w jakich warunkach te rośliny rosną naturalnie. To nie jest cień, tylko rozproszone światło. Przestaw ją na lepsze stanowisko a zobaczysz jak bardzo monstera może rozłożyć liście na wszystkie strony. Z dziurami podobnie, one powstają, kiedy roślina ma światło (od wieku też oczywiście zależy).
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie odnośnie zastosowania środka substral Saprol na monsterę, dokładnie tego:
link zmoderowano - regulamin/mod.
Ani w ulotce, ani w sieci nie znalazłam informacji odnośnie stosowania go, kiedy w domu mamy zwierzęta(kota). Czy jest on szkodliwy dla zwierząt? Czy ktoś coś na ten temat wie może?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Każdy preparat chemiczny może być szkodliwy i trzeba go używać przestrzegając podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli jeśli masz zwierzęta to oprysk robić albo w pomieszczeniu gdzie ich nie ma albo teraz można na zewnątrz (balkon/taras).
Możesz też wejść na stronę producenta i przeczytać kartę charakterystyki produktu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie, zaleciłam się do waszych porad, czyli przesadziłam monstere do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu, korzenie sprawdziłam i są ok, spryskałam ją środkiem grzybobójczym. I po tygodniu kolejne liście zaczynają chorować :( czernieją na brzegach. Przelana raczej nie jest bo tydzień temu była podlewana niewielką ilością. I stoi tuż przy oknie.

Czy powinnam znów spryskać ją środkiem grzybobójczym? Co tej monsterze może dolegać?

ps. a w między czasie wypuszcza kolejnego liścia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

No niestety, jeśli weszła choroba grzybiczna, to zwykle nie da się jej pozbyć ot tak. Kuracja może być długa.
Spryskaj i jednocześnie podlej tym samym roztworem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Co jaki czas robić oprysk i podlewanie tym środkiem grzybobójczym?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dopóki nie ustąpią objawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Parę osób uprawia na pewno monsterę adansonii. W sieci można znaleźć opisy, jak roślina rośnie w warunkach naturalnych (liście do 50-60 cm średnicy, wielometrowe pędy). A czego można oczekiwać w warunkach domowych po kilku latach uprawy? Dostałam sadzonkę kilka miesięcy temu, przewalczyłam (mam nadzieję!) wciornastki, przyrasta ładnie, póki co liście mają tak do 12 cm długości i można by było traktować ją jako coś a la epipremnum (chodzi mi o dekoracyjność, zastosowanie, "upięcie" w doniczce na paliku bądź też puszczenie w dół jako zwisu). Ale co dalej, jakie perspektywy?

B.
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Basiu, ja wielkiego doświadczenia nie mam, swoją hoduję od 1,5 roku i w tym czasie jest tak jak mówisz - liście mam wielkości do 15cm i rośnie jak epi, z tą różnicą, że u mnie dość mocno zagęściła się w tym czasie w okolicy samej doniczki (nowe liście rosną nie tylko "na badylu" ale też u jego podstawy, bezpośrednio z ziemi), co jednak może wynikać z regularnego przycinania końca. Na wstępie miała formę trzech wyliniałych liści ;)
Teraz i ja sobie tu przycupnę czekając na odpowiedź kogoś z większym doświadczeniem.

Ja mam z kolei inne pytanie - gdzie udało Wam się zdobyć swoje variegaty? Ja o takiej marzyłam (i dalej marzę), ale na allegro jak się pojawiają sadzonki to są bardzo drogie (ok. 150zł), a ja nie dam tyle za kwiatka (sorry, nie jestem aż takim pasjonatem). Na żywo nigdzie nie widziałam w sprzedaży. Da się je gdzieś taniej dostać?
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich :wink:
Wczoraj stałam się szcześliwą posiadaczką Monstery. Zauważyłam jednak u niej przebarwienie na liściu nie wiem co to może być. Mam ją trzymać zdala od innych roślin ??
https://imagizer.imageshack.com/v2/320x ... aVE4Ot.jpg



--15 sie 2018, o 15:18 ---

Jeszcze zauważyłam w ziemi białe robaczki które szybko chodzą i znikaja w ziemi.


Używaj funkcji edytuj/mod.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Takie przebarwienia mogą świadczyć, że monstera została przelana. Już ją przesadziłaś? Do samej ziemi?
Białe robaczki to mogą być ziemiórki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czy została przelana ? - szczerze nie wiem wczoraj ją dostałam i to miała ale było trochę mniejsze tak mi się wydaje. Wczoraj gdy ją przesadzałam ziemia była wilgotna ( przesadziłam ją do innej doniczki) a potem obficie podlałam. Trochę się martwię o storczyki.
W takim razie co powinnam z tym zrobić ??
Co do ziemiórek to wątpie, bardziej stawiałabym na skoczonogi kiedyś były też w storczykach.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Monstery nie lubią przelania, a Ty zrobiłaś dwa błędy. Pierwszy, skoro bryła korzeniowa była wilgotna to niepotrzebnie obficie podlałaś. Trzeba było odczekać parę dni. Jeśli kupowałaś w markecie to najprawdopodobniej została przelana.
Drugi błąd, posadzenie do samej ziemi bez żadnego rozluźniacza. Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirka albo agroperlitu w proporcji ok. 3:1. Przesadź jeszcze raz.
Trzecia rzecz, skoro przed przesadzeniem nie było szkodników, to najprawdopodobniej kupiłaś je z ziemią. Pozostaje i tak przesadzić do nowego podłoża. Starą ziemię postaraj się w miarę w największej ilości usunąć. Nową kup innego producenta.
Jeśli po zmianie podłoża dalej pozostałości szkodników to podlej wtedy BI58.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”