Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Co dwa dni i podłoże suche? Dziwne, to nawet na parapecie ziemia nie powinna tak szybko przesychać. Kiedy był przesadzany? Może bryła korzeniowa jest przerośnięta? Trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
Żółknięcie pojedynczych liści to normalne zjawisko starzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

A jak korzenie będą przerośnięte - czyli będzie ich bardzo dużo to mam je oberwać delikatnie? Na razie obserwuje. U mnie zawsze każdy kwiatek podlewany co 2 dni - inaczej mega susza. A okien nie mam na południe.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Nie wolno odcinać zdrowych korzeni. Jeśli bryła jest mocno przerośnięta to trzeba przesadzić do nowego podłoża do większej doniczki. Dlatego pytałem się kiedy skrzydłokwiat był przesadzany.
Ale może coś źle jest z podlewaniem? Może podlewasz za małą ilością wody. W okresie wegetacyjnym podlewamy obficie, a nie małą ilością wody. Druga sprawa, suche podłoże masz po dwóch dniach. Niemożliwe żeby po dwóch dniach było suche całe podłoże. Jeśli tylko z wierzchu to normalna sprawa, chyba że za mało podlewasz jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

norbert76 dzięki za wyjaśnienia. W wolnej chwili sprawdzę co i jak.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Yasmine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sty 2019, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Witajcie, doradźcie mi, co się stało i co zrobić z moim maleństwem- notorycznie żółkną mu liście a potem schną na wiór ;:145
To jest jak wytracanie barwnika zielonego- równomiernie na całej powierzchni z zielonego zamienia się w żółty, potem brązowy i schnie, wycinam je :(.
Kupiłam go (może jako 1/4 tego, co tu widzicie) 3 lata temu i od razu przesadziłam do większej doniczki, w której spędził 2 lata. Pięknie się rozrastał, nie było żadnych problemów. Następnie- dokładnie rok temu- przesadziłam go do większej donicy (tej na zdjęciach) z systemem rezerwuaru wody. I wtedy również pięknie i bujnie się rozpanoszył (wiosna/lato/jesień), prawdziwe bydlę :D . Jakoś od przełomu listopada/ grudnia- 2 miesiące strasznie żółkną mu liście- zawsze te najniższe, zewnętrzne, bez względu na to, czy są małe czy wielkie. Co tydzień traci tak około 6 liści, więc to raczej nie naturalna starość :( .
-Umiejscowienie- jak na zdjęciu, strona północna przy oknie, brak bezpośredniego słońca, przy kaloryferze, który grzeje bardzo minimalnie.
- Nawet jak stał przy otwartym oknie, czy włączonym kaloryferze nigdy nic mu nie było, żadne przeciągi czy wiatr na niego nie działały,
- W grudniu pomyślałam, że może to od okna (jest aluminiowe i rama jest bardzo zimna)- przestawiłam w cieplejsze miejsce, bez wiatru czy zmian temperatur- nic nie dało, po miesiącu nadal żółknie
- Nie ma żadnych robali, pajęczaków czy innych insektów, sprawdzałam,
- Nie przelewam go, zawsze sprawdzam ziemię, podlewam raz na tydzień, nie za dużo, bo mam wilgotność w mieszkaniu na poziomie 60-70%, ziemia jest zazwyczaj lekko wilgotna, ale nigdy mokra,
- Mam donicę z rezerwuarem wody- tzn, że korzenie nigdy nie leżą w wodzie- gnicie odpada. Nigdy też nie leję wody tyle, by znacznik poziomu wody był zalany.
- Miejsce dla ziemi zajmuje w tej donicy około 2/3 jej pojemności ze zdjęcia. 1/3 to zbiornik na wodę. Pojemnośc donicy to 24,5L, średnica 36cm.
- Roślina jest bardzo silna, sprężysta, ma grube łodygi, ciemno zielone liście, no jest po prostu piękna! Kwitnie regularnie, obecnie ma 2 białe kwiaty, które zwykle po około 1,5-2 tygodniach się osypują a potem brązowieją i je wycinam.
- Znalazłam również dziwne zgrubienie wzdłuż środkowego "nerwu" u starszych, wielkich liści (zielone)- tego nie da się zdrapać, to nie jest pasożyt raczej jakby narośl- czy powinnam się tym martwić?

Z góry bardzo dziękuję!!!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Donica i podłoże do wymiany.
Posadź do normalnej doniczki z odpływem i nie do samej ziemi, tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Wielkość doniczki dobierz pod wielkość bryły korzeniowej, powinna być nieco od niej większa.
Druga sprawa, skrzydłokwiat w okresie jesienno - zimowym nie powinien mieć stale wilgotnego podłoża - wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć.
Na grzejnik daj nawilżacze wypełnione wodą.
Zmiany na liściach to ewidentnie przykład nieprawidłowej gospodarki wodnej. Wywal jak napisałem wcześniej ten pojemnik, w którym teraz rośnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Wydaje mi się, że roślina wymaga podzielenia.

B.
Yasmine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sty 2019, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Super, dziękuję za odpowiedź i rozwiązanie problemu. Już myślałam, że roślina źle znosi temperaturę i wilgotność w nowym mieszkaniu i że nic na to nie poradzę. W tym tygodniu przesadzam kwiatka :wink:
Z podlewaniem może źle się wyraziłam, bo nie chodzi tyle o stałe utrzymywanie wilgotności, co niedopuszczanie do przesuszenia. Z resztą roślinka opuszcza wtedy liście, co jest ewidentnym znakiem, że potrzebuje wody.

A czy stanie się coś złego, jeśli zamiast rozdzielać roślinę, przesadzę ją do dużo większej (za dużej) donicy? Ma to jaki wpływ na jej późniejszą kondycję?

Jeszcze raz dziękuję!!!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Może z czasem słabiej rosnąć ze względu na to że część odrostów tych silniejszych może zacząć dominować kosztem słabszych. Poza tym w dużej donicy ciężej utrzymać właściwą wilgotność podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Witam, jestem nowa na forum i bardzo proszę o pomoc mojemu skrzydlowiatowi. Mojego kawiatka mam od prawie dwóch lat, nie sprawiał problemów, ładnie rósł aż do zeszłego miesiaca. Chyba raz przemarzl, zrobiły mu się na liściach ciemne plamy ,ucielam te liście , kilka zostawiłam . Kwiat był już całkiem duży więc postanowiłam go podzielić na dwa... po dwóch dniach liście mu oklaply, podałam go ..trochę się uniósł ale nadal nie jest w dobrej formie ;:145 ...prawdopodobnie uszkodzilam korzenie podczas podziału kwiatka ? Czy on wróci do siebie? Jak mu pomóc ? Od razu zaznazam ze ma jasno, przepuszczalna ziemie, dobry drenaż ma dnie, nie ma szkodników,podlewamy jest kiedy przeschnie ziemia ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Albo zostały uszkodzone korzenie i muszą się zregenerować albo musi się zaaklimatyzować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Norbert76 dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję że wróci do formy. ;:180
Marzenaxyz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2020, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat,problemy z liśćmi

Post »

Witam,

mam problem ze skrzydłokwiatem - suche końce lisci. czytałam że kwiatek lubi zraszanie i tak robiłam ale to nic nie pomogło. Kwitnie normalnie.
Ustawiony jest na półce na wysokości okolo 1,5 metra i jest około 2 mwtrów od okna wschodnio - północnego. Przesadziłam ostatnio do ziemi pomieszanej z kamieniami (około 4mm ) ale na razie nie widze poprawy.
Nie wiem co mogę zrobić aby ładnie wyglądał. Oprócz suchych lisci wszystko jest ok, kwitnie, wypuszcza nowe liście.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”