Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To jest moje dwuletnie adenium, jego korzenie było układane a jego dwa największe pędy były przycinane i na ich miejscu zaszczepione dwa szczepki.
Korzenie wyrosły dosyć ładne.

Obrazek

Korzenie wyczyściłem z małych korzonków i wyszło sześć pędów, siódmy odstaje na środku maleńki.

Obrazek

Posadziłem go w podłoże mineralne, dołożyłem okrągły plastik bez dna i dosypię mu podłoże, aby korzonek wyrósł i dogonił resztę.

Obrazek

Tak wygląda całość.

Obrazek

Po spryskaniu opryskiwaczem roślinę z korzeniem zakrywam ręcznikiem papierowym.

Obrazek

W tym samym wieku jest to adenium ma dodatkowo jedno szczepienie.

Obrazek

Korzenie przerosły doniczkę, musiałem delikatnie wyciągać z doniczki,

Obrazek

Dwa korzenie ułożyłem troszkę inaczej.

Obrazek

Korzenie wyczyściłem z małych korzonków.

Obrazek

Tak wygląda posadzony.

Obrazek

Może te małe boczne korzonki trzeba było usunąć, ale je zostawiłem.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Swoje właśnie wyjęłam z chyba ciasnych doniczek
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Nawilżacz powietrza nie będzie im szkodził ? I podlewam po dwóch tygodniach od przesadzenia ?
Kinia34
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nawilżacz powietrza nie zaszkodzi, a dwa tygodnie od przesadzenia to odpowiedni czas na podlanie po przesadzeniu, szczególnie jeśli przebywają w wysokiej temperaturze.
Ja dzisiaj przyciąłem następne adenium, które nie chciało się rozkrzewiać. Powędrowało do worka.

Obrazek

A to adenium przycięte na początku marca i przebywające od tego czasu w worku, naliczyłem już 12-cie gałązek w różnym stadium rozwoju, niektóre obserwuję za pomocą lupy :)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze:Posadziłem go w podłoże mineralne, dołożyłem okrągły plastik bez dna i dosypię mu podłoże, aby korzonek wyrósł i dogonił resztę./ ... /
/ ... / Dwa korzenie ułożyłem troszkę inaczej.
- kibicuję i będę śledził postępy we wzroście tak formowanych roślin, zapowiada się bardzo ciekawy układ korzeni przy tych dwóch roślinach - trochę wygląda to na ... :wit "kojarzenie pary" Adenium.
Jerzy, wstawione fotki przesadzonych Adenium - to są fotki z bieżącej pielęgnacji tych Adenium czy czynności o których piszesz, przeprowadziłeś wcześnie, a jedynie teraz o nich napisałeś w poście ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
induss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 mar 2018, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska, Poznań

Adenium - róża pustyni - problem

Post »

Witam,
mam od dłuższego czasu wyhodowane od nasiona Adenium, niestety problem z nimi jest taki że co chwila im coś dokucza.
Najbardziej we znaki daje się przędziorek, doszło do takiego stanu że musiałem podejmować bardzo drastyczne kroki aby go wyeliminować.

Ostatnio stosuję opryski na przędziorka ale niestety rośliny dopadło jakieś inne dziadostwo.

Wszystkie nowe liście, które się pojawiają są tak jakby ponadgryzane.

Proszę o poradę co w tym temacie można zaradzić, co to jest i czym to zwalczać?

Roślinki mają wielką chęć do życia ale co chwila wyrastają nowe liście i opadają dręczone przez szkodnika.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5AB7540C
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5AB641A7
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5AB78761



Zdjęcia zamienione na linki, max rozmiar każdego zdjęcia to 500px/mod.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Rośliny są strasznie wymęczone, rosną w złym podłożu. Zmień je na mineralne. Przeglądałem twoje fotki w dużym powiększeniu i żadnego robactwa tam nie dostrzegłem, nawet śladów po ugryzieniach przędziorka. Po zmianie podłoża przez okres min. 10-ciu dni nie podlewaj.
Później zacznij nawozić nawozami. Ile one mają lat?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Warto jeszcze dodać, żeby jeszcze doniczki wywalić z tych osłonek. Zaburza to cyrkulację powietrza w obrębie bryły korzeniowej, przez co wolniej przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Masz rację - a same doniczki nie mogą mieć dna płaskiego, lecz muszą mieć dno "karbowane" aby powietrze mogło dochodzić przez otwory w dnie.
Awatar użytkownika
induss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 mar 2018, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska, Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuję za rady, przędziorek został wyeliminowany był na roślinach bo sprawdzałem w powiększeniu.
Rozumiem że niedorozwój czy "nadgryzienia" liści wynikają z złej gleby?

Rośliny mają ok 3-4 lat, niestety ostatnie 2 lata spędziły w złych warunkach, od kilku tygodni znalazły swoje
miejsce na słonecznym parapecie na którym mają najlepsze warunki, słońce przez cały dzień.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak, niedorozwój liści bierze się z niewłaściwego podłoża. Nieodpowiednie warunki świetlne też na pewno miały swój udział.
Adenium powinno rosnąć w bardzo przepuszczalnym podłożu, gdzie sama ziemia powinna być w zdecydowanej mniejszości. Większość to mieszanka, np. o takim składzie: żwirku, wermikulitu, lawy czarnej/czerwonej, seramisu.
Poszukaj w wątku, gdzieś był podane dokładne proporcje.
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... 4537&ch=-1
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje Adenium "uczą" opiekuna cierpliwość w oczekiwaniu na rozkwitnięcie pąków kwiatowych. Może zapowiadana bardzo duża zmiana pogody pod względem temperatur, będzie również obfitowała w sporą ilość naturalnego słonecznego światła, które "zdyscyplinuje" rośliny do pokazania kwiatów, na które oczekuję. Moje przewidywania o czasie rozkwitu pąków kwiatowych na tym Adenium, okazały się błędne i przyjdzie jeszcze jakiś czas poczekać na ich rozkwitnięcie, chociaż są już sporych rozmiarów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- pąki kwiatowe na Adenium obesum Snow White, również bardzo, bardzo powoli dorastają, do rozmiarów w którym będą miały najwięcej siły do rozkwitnięcia. Pąki kwiatowe są masywne, roślina bardzo delikatnie dokarmiana możliwe, że to jeden z czynników tego powolnego dojrzewania pąków do zdolności rozkwitnięcia:

Obrazek

Obrazek

Dorastają kolejne pąki kwiatowe na Adenium, które kwitło kwiatem z "usterką". Czekam czy powtórzy się "scenariusz" z poprzedniego sezonu i ten dorastający pąk kwiatowy, rozkwitnie kwiatem beż żadnej usterki:

Obrazek

Na kolejnym Adenium, może niezbyt znacznie, ale podrosły pąki kwiatowe. Kwiaty na tym Adenium, zapewne nie będą zbyt duże, pąk kwiatowy nie jest zbyt "masywnie zbudowany":

Obrazek

- chociaż wszystko jeszcze może się zmienić.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

U mnie jest tak zwana "dżungla" w pokoju
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

kinia34 ostro je atakujesz nawilżaczem powietrza :D
To kilka moich, wszystkie zostały wyniesione na początku marca z komórki, gdzie przebywały w stanie bezlistnym w całkowitych ciemnościach i w temperaturze 14-16 stopni. Aktualnie są intensywnie doświetlane w temperaturze 30 stopni. Jestem ciekawy kiedy zaczną wypuszczać pączki kwiatowe, przypuszczam że w maju pojawią się pierwsze.
Na pierwszej fotce pod lampę o mocy 54W musiałem podłożyć książki, aby roślina była dalej od niej. Powodem było to, że lampa zbyt mocno grzała liście adenium, które się zamykały. Temperatura w tym miejscu wynosiła 48 stopni. Wszystkie adenia są za firanką i zasłoną.
Na drugiej fotce jest adenium w worku i na kaloryferze, po przycięciu korzeni ukorzeniam je na nowo.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”