Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A źródło zakupów tych nowych inne, czy takie same? Może przed zakupem były już jakieś zalążki chorobo albo grzybotwórcze i z czasem się rozwinęły. Inna opcja, która przychodzi mi do głowy, to może potrzebują się zaaklimatyzować do innych warunków, niż miały przed zakupem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Lucy, jakby to był tulipan, to tak wygląda penicilioza, ale nie wiem, czy hippeastrum też na to choruje. Taki zielono-niebieski typowy nalot.

Mam pytanie!
Dostałam od jednego sprzedawcy cebule obrane z łusek i szybko wylazły na nich wielkie czerwone plamy. Poczytałam Wasze posty, wyjęłam cebule, obrałam, wysuszyłam, obsypałam cynamonem. Podlewam oszczędnie. Plamy wychodzą dalej. Najgorsze cebule wyrzuciłam, a sprzedawca podesłał mi na wymianę "zdrowe", ale czekają na weekend na sadzenie- i już wychodzą pierwsze plamy.
Uważam, że cynamon tu nie wystarczy. Co będzie najskuteczniejsze? Mam jeszcze polywersum z lata, mam też previcur i topsin, do wyboru do koloru, co da im największe szanse na wyleczenie?
Potrzebuję porady zarówno w stosunku do tych jeszcze nieposadzonych, jak i tych które już rosną.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Agnieszko wrzuć zdjęcie tych plam. Nie każda czerwona plama oznacza czerwoną plamistość.
W sprawie środka na plamistość - info jest na poprzedniej stronie.
Oprócz Polyversum niektórzy stosują moczenie cebul w zawiesinowym Kaptanie i Topsinie. Ale albo jedno albo drugie lub w kilkutygodniowym odstępie czasowym bo chemia zabije dobrego grzyba z Polyversum.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ciekawy trop z tą peniciliozą, dzięki.

Aga, u tych cebul właściwie każde uszkodzenie mechaniczne powoduje powstawanie czerwonych śladów.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ech, tak to jest jak się ludzi nastraszy czerwoną plamistością...
Mam dziesiątki cebul, nie zaprawiam niczym, z czerwoną plamistością spotkałem się 2 lub 3 razy - i kupiłem wtedy chore cebule niestety. Cebul mam pewnie jakieś 200 i nigdy nie przejmuję się żadną czerwoną plamą. Cebula obrana z łusek ochronnych do żywej łuski czerwienieje najpierw - powstają czerwone plamy i cebula łuskę zasusza. Jeśli roślinę uszkodzimy, złamie się liść czy coś cebule podgryzie to ona zrobi się czerwona w tym miejscu. I absolutnie nie ma to nic wspólnego z czerwoną plamistością. Czerwony nalot może również występować na korzeniach.

Czym charakteryzuje się czerwona plamistość? tym, że liście dostają czerwonych plam, które rozszerzają się a liść zamiera. Nie czerwonymi plamami na łuskach, które nic nie oznaczają jeszcze. Nie tym, że pęd kwiatowy ma jakieś czerwone smugi - ponieważ mogą one być od uszkodzeń fizycznych. Zdrowe liście robią się w mniejszej lub większej części czerwona i zamierają. Jeśli na liściach mamy czerwone plamy ale liść nie zamiera to nie jest to czerwona plamistość - to może być poparzenie słoneczne, uszkodzenie mrozowe, przetarcie liścia. Moje cebule, które trochę wiosenny przymrozek zastał na balkonie utrzymały mniej lub bardziej czerwone liście przez cały sezon. Oczywiście zaprawiać cebule jak najbardziej możemy ale nie straszmy się wzajemnie czerwoną plamistością, z którą większośc czerwonych plam nie ma nic wspólnego :wink:
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Sauromatum
Twoją wypowiedź trzeba potraktować jak mantrę i polecić wszystkim którzy doszukują się przy byle czerwonej plamce choroby, i za karę kazać wykuć to na 'blachę'. Potwierdzam w całej rozciągłości Twój wywód i popieram moim nie małym doświadczeniem w tej materii.
Kolekcję mam niewiele mniejszą i doświadczyłem słownie jeden przypadek na przestrzeni lat, gdzie z reguły tak doświadczoną cebulę trzeba 'pozamiatać'. To samo dotyczy straszenia wirusem i tu znów wracamy do Twojego wywodu, nie ma nagminnego występowania zawirusowanych cebul na rynku(też miałem jeden przypadek wyleczony domowym sposobem i do dziś nie jestem pewien, czy rzeczywiście był wirus). Nic dodać nic ująć. ;:172
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jakim nawozem podlewać hipeastrum po kwinieniu?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Hmm, więc to może nie choroba, bo plamki są na razie tylko na cebuli :| Zdarza się tak, że pod jedną łuską na drugiej w tym samym miejscu jest czerwona plama. Na korzonkach też są przebarwienia. Obie cebule nie puszczają liści, zatem nic więcej nie wiem. Zasugerowałam się blogiem, z którego często korzystam https://naradka.wordpress.com/2011/01/0 ... zwartnica/ . Chyba to nawet źle zrozumiałam, że każda plamka na cebuli jest groźna ;:224
W każdym razie, na jutro przygotowałam im kąpiel i zaprawianie na pewno im nie zaszkodzi. Dzięki!
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Kąpiel i zaprawianie jak najbardziej nie zaszkodzi a może wspomóc. Ja i mój tata na czerwona plamistość stosowaliśmy chyba wszystko, co było możliwe - nic nie pomogło. Nawet jeśli wydawało się, że coś zadziałało to po niedługim czasie był nawrót choroby. Cebuli pozbyliśmy się.
W tym artykule napisano żeby rezygnować z zakupu jak się jakąś czerwona plamkę zobaczy - nie robiłbym tak :wink: cebule bardzo często są mechanicznie uszkodzone w transporcie, przez klientów - i ciężko znaleźć cebule bez czerwonej plamki. A nie jest to czerwona plamistość tylko po prostu uszkodzenie i z chorobą nie ma nic wspólnego :wink:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

W temacie czerwieni jeszcze - mam taką cebulę jedną czy dwie, która wypuszcza czerwonawe liście. Drugi sezon u mnie rośnie, nie ginie, zasuszyła się na odpoczynek normalnie, teraz się obudziła. Może to taka jej uroda.
A tak z ciekawości - w jakim tempie plamistość niszczy roślinę?

Poza tym pojawiło się trochę przybyszowych. Obawiam się, że to chyba zmniejsza szanse na kwitnienie w tym sezonie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 287
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moją pierwszą cebulę niestety źle potraktowałam, dokładnie mówiąc nie odpowiednio ją posadziłam. Tzn: od początku....
Zakupiłam cebule w hipermarkecie w 2016 roku jesienią, posadziłam ją i pięknie mi zakwitła ok. lutego (na czerwono :)), później kwiat obleciał liście trochę zaschły, więc obcięłam. Schowałam ją z doniczką w ciemne miejsce i tak sobie wegetowała. Poczytałam w internecie (chyba nie dość dokładnie :(), że taki spoczynek ma trwać 2-3 msc. i tak też uczyniłam. Po tym czasie wyciągnęłam ją na światło dzienne i zaczęłam podlewać itd., oczywiście liście pięknie wyszły, ale kwiat się nie pojawił miesiąc temu liście zwiędły, obcięłam je :( Teraz cebulę wysadziłam, wyniosłam do garażu, mam ja w pudełeczku tekturowym. I tu pojawia się moje pytanie czy mam poczekać do września i ją na nowo wsadzić do doniczki tak jak powinnam to zrobić poprawnie (tylko nie wiem czy ta cebula może sobie tak długo odpoczywać)?
Czy wsadzić ją na nowo za dwa miesiące??
Pytam bo pięknie kwitła za pierwszym razem i nie chciałabym znowu zrobić coś źle.
Ostatnio kupiłam białego hippeastrum i teraz już wiem jak z nim postępować (przeczytałam wszystkie Wasze pomocne komentarze), ale z czerwonym nie bardzo wiem co zrobić :oops: :oops: :oops:
Z góry dziękuję za pomoc ;:196
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Posadzić do suchego można i teraz, ale zaczekać potem aż sama zacznie wypuszczać liście i wtedy zacząć podlewać.
Poza tym na kwitnienie w kolejnym sezonie ma duży wpływ podkarmienie cebuli w bieżącym. Dlatego nawet i po kwitnieniu - nawozić i nie ścinać nic na siłę. Samo zacznie żółknąć i usychać, aż w końcu 'odejdzie'.
Ale może ktoś ma inne spojrzenie na te kwestie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Czy ktoś z was wie :)
gdzie mogę nabyć nasiona hippeastrum ?
Pozdrawiam Marcin :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”