Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Podlewanie
PostNapisane: 18 lis 2017, o 13:55 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Pisałem już wcześniej, że na podstawek wydobywają się sole mineralne w minimalnej ilości. A, że nawozisz regularnie w sezonie nie ma opcji żeby w ten sposób wypłukać sole mineralne. Musiałbyś po każdym nawożeniu solidnie przepłukiwać wodą i ograniczyć nawożenie, żeby wyjałowić podłoże. Kolejna rzecz w okresie jesienno-zimowym podlewamy zwykle mniejszą ilością wody i w tym czasie nie powinna ona wypływać na podstawek.
Nie wiem gdzie wyczytałeś takie rzeczy...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

basia_styk
PostNapisane: 18 lis 2017, o 18:39 
200p
200p

1 szt.
Zawsze można doniczkę ustawić na odwróconej do góry dnem mniejszej podstawce, a właściwą podstawkę zapełnić keramzytem. Woda ewentualnie wyciekająca z doniczki trafi w keramzyt i parując podniesie (minimalnie) wilgotność wokół rośliny. Chociaż ta zabawa z gruszką to lewatywy jest bardzo komiczna, przydają się takie posty na forum :)

I nawiasem mówiąc bardzo razi mnie "podstawek" - w języku polskim mamy podstawkę.

B.

Kamas10
PostNapisane: 7 gru 2017, o 20:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Chciałem się spytać czy podlewać powinno się z góry czy na spodek? Może głupie pytanie, ale mam wątpliwości :) Tzn. pojawiły się one dopiero od momentu przeprowadzki. Dawniej podlewałem kwiatki jak leci z góry i specjalnie nad tym się nie rozwodziłem, jeszcze dolewałem im na spodki i było ok. Natomiast po przeprowadzce przybyły mi kwiatki jakich nie miałem wcześniej np. Skrzydłokwiat, Dracena i mam problem z podlewaniem, bo po pewnym czasie często na górze pojawia się pleśń... Choć właściwie dzieje się tak też u innych kwiatków, ale nie u wszystkich, w związku z tym zacząłem podlewać tylko na spodek, jednak o ile w lecie udało się pleśń przez takie podlewanie opanować, to teraz od paru tygodni jak się schłodziło to wróciła mimo podlewania na spodek. Zresztą podlewanie na spodek jak się okazało spowodowało chyba, że lekko przesuszyłem Sansevierię, co ponoć jest trudne do zrobienia :), ale gdy dwa liście zaczęły lekko usychać, wyciągnąłem kwiatka z doniczki i okazało się, że ma ziemię wysuszoną na wiór, jest to o tyle ciekawe, że jak podlewałem go na spodek, to w ogóle wody nie chciał ciągnąć, stąd myślałem, że nie potrzebuje podlewania... A nie podlewałem od góry, bo na wiosnę takie podlewanie skończyło się mchem i pleśnią na wierzchu.
W mieszkaniu wilgotność jest raczej średnia, ogólnie były problemy z suchym powietrzem, więc muszę nawilżać mieszkanie ręcznikami na kaloryferach i nawilżaczem powietrza (dzięki temu udaje się utrzymać wilgotność na poziomie ok.45%, latem oczywiście wilgotność ok.50% utrzymuje się sama z siebie), co do temperatury, to przyznam się, że jest dziwnie, niby termometr pokazuje czasem nawet ok.20stopni, a jednak wydaje się, że jest chłodniej, na pewno przy samych oknach, na parapecie gdzie stoją kwiatki jest chłodniej, bo okna mimo że plastikowe, to trochę powietrza przepuszczają.
Tak więc jak podlewać? Z góry? Poczekać aż przeleje ziemię i wylewać to co na spodku, nie zostawiać tam wody?

norbert76
PostNapisane: 7 gru 2017, o 21:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jak poczytasz wątek są dwie szkoły, choć ja polecam podlewanie od góry, wtedy jest większa szansa, że cała bryła korzeniowa nasiąknie wodą. Z drugiej strony są rośliny, które powinny być podlewane od dołu, jak np. fiołki czy hippeastrum, choć i to nie jest sztywną regułą.
Natomiast jeśli u Ciebie pojawia się pleśń to problem leży nie jak podlewasz, ale jak często podlewasz, od zbyt wysokiej wilgotności powietrza, nieprzepuszczalnego podłoża lub/i zbyt ciemnego stanowiska, słabej wentylacji w pomieszczeniu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 60 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości