PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sikorzanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 gru 2018, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z-ce Śl.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Witam. U mnie sezon cateringowy rozpoczęty z dniem 1 grudnia. Był akurat mróz, śnieg więc wystawiłam karmniczek. Dosłownie mały karmniczek, bo w zeszłym roku stołowały się w nim dwie sikorki bogatki i cztery wróble. Mieszkam 20 metrów od rynku, w dwudziestotysięcznym mieście.
Cała "czarna mafia" (krukowate, czarne, i mniej lub bardziej czarne - nie rozróżniam całego towarzystwa) miała wysypywany pokarm na taras (poza ziarnami słonecznika, jęczmienia,prosa to jeszcze mięso, słoninę, owoce). Panowała ogólna harmonia i zgoda.
Pierwszego grudnia wystawiłam ten karmniczek i dosłownie po godzinie zadyma ;:223
Myślałam, że mi się w oczach mieni. Z dwóch sikorek mam dziś 12 sztuk, a z czterech wróbli, które stołowały się u mnie w zeszłym roku zrobiło się minimum 30.
Teść stworzył karmnik 50 cm x 50 cm, poza tym słonecznik wysypuję też na taras. Od świtu do zmierzchu mam ruch w interesie. Dosłownie bez przerwy :heja
Proso, jęczmień niekoniecznie im jedzie, ale słonecznik łuskany a i owszem. Kupiłam na razie 30 kilo, ale sądzę, że przy tych głodomorach jeszcze z trzy razy tyle muszę dokupić.
No i to dopiero początek, bo "czarna mafia" zjawi się pewnie na dniach, jak już ostro przymrozi.
W zeszłym roku parę krukowatych nawet nocowało u mnie na tarasie. Serce mi się krajało, jak zacinał śnieg a te bidulki spały.
Teraz w ruch poszedł taker, poobijałam meble ogrodowe plandekami żeby w razie czego miały gdzie się schronić.
U mnie jedzenia będą miały do oporu, wodę też, mam tylko nadzieję, że jakoś się z maleńtasami (sikorki, wróble) dogadają.
Ja osobiście chleba "moim" ptaszorom nie serwuję.
Poza mięsem, słoniną, owocami (dla czarnej mafii ) serwuję słonecznik łuskany, trochę prosa, jęczmienia bezłuskowego, kukurydzę, pszenicę, płatki owsiane, głównie jednak słonecznik.
Dzięki za fotki, oglądanie Waszych "ptaszydeł" to sama radość. Jak mi się uda obfocić moją ferajnę to i sama się pochwalę ;:138
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Swoich też nie karmię chlebkiem , zależy mi na zdrowej ekipie .
Dostają mięsko, smalczyk , płatki owsiane , różne drobne kasze, mak , siemię lniane , jabłka , od czasu do czasu twaróg ale najwięcej dostają słonecznika . Jak się zrobi zimniej dojdzie kukurydza w kolbach i orzechy .
Karmnik stoi koło oczka , wodę mają pod nosem/dziobem :wink: jak zamarznie rozbijam lód albo ciepłą wodę wstawiam w karmniku .
Obrazek

Obrazek
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Ja dzisiaj wystartowałem z cateringiem. Dostają kasze, słonecznik, smalczyk, słoninkę, pszenicę. Pierwsze zameldowały się sikorki. Reszta towarzystwa jeszcze na ogrodzie urzęduje. Mają jeszcze do ogołocenia jarząby i pare krzaków aronii specjalnie dla nich zostawionych. Karmnik ma już swoje lata na przyszły sezon będę musiał zrobić nowy.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
jagusia111

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Ja też dzisiaj zaczęłam sezon dokarmiania. Do karmnika zapodałam łuskany słonecznik, ale widzę że zainteresowanie na razie umiarkowane. Sikorki zdecydowanie preferują nasiona pobliskiej tui.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Ja wystartowałam z dokarmianiem kilka dni temu.Rano wysypałam ziarno, a w południe była już cała gromadka sikorek.Pierwszy raz mam karmnik, zawsze wieszałam tylko kule tłuszczowe ze słonecznikiem, ale czasem długo trwało zanim się pojawiły.W kilka dni zebrała się cała armia, głównie sikor, które wydziobują głównie słonecznik.Jak przyjdą mrozy to mąż żartuje, że potrzeby będzie chyba sponsor :)
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Ale dokarmianie ptaków się opłaca. Na wiosnę będziesz mieć mniej szkodników w ogrodzie, u mnie nawet turkucie z nimi przegrywają. Pokazałbym zapasy srokosza, ale to zdjęcia dla ludzi o mocnych nerwach. A co do sponsora to pokaże zdjęcia z paru zim wstecz.

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

;:oj Martin,chyba wszystkie ptaki zleciały się do Ciebie ;:215
U mnie też już szukają i jak przychodzę na działkę to od razu zlatują się wszyscy i czekają. Wmawiam sobie,że mnie poznają jako swoją karmicielkę i z miłością przylatują.
Ale coś mi się w tym roku kulki nie lepią. Nie wiem czy smalczyk nie taki, ziarno za drobne czy może za ciepło. Ciągle się mi to rozsypuje :/
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Pokazałbym zapasy srokosza
Czy możesz coś bliżej?

A ja nowy karmnik zainstalowałam na poręczy balkonu
Obrazek
Muszę teraz w spokoju usiąść na fotelu i czekać na nalot sikorek. U mnie głównie w ponad 90% sikorki przylatują.
Zalatuje również dzięcioł duży do słoninki. Jak zaczyna w nią dziobać, to słychać od razu, że ciężka artyleria przyleciała :lol:
Na drzewie koło domu wypatrzyłam chyba potrzeszcza- dwa ptaszki miały takie śliczne żółte brzuszki,
a góra skrzydełek i karczku nakrapiana brązowo szara.
No i przelatują te gile stadkami. Kiedyś myślałam, że z drzewa przy balkonie na pobliską sosnę odleciał dzięcioł,
a to się okazało, po lustracji lornetką, że to paszkot.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Srokosz to gatunek dzierzby. Jeżeli zdjęcie za drastyczne proszę moderatora o usunięcie. Czasami cała śliwka jest oblepiona, a bywa , że jaszczurka albo mysz się trafi.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

martin79
Czyli te srokosze polują na mięsko :wink: :?:

Nic drastycznego raczej nie ma. W mojej ocenie.

Żebyś widział jak perliczki potrafiły u mnie połykać grube na kciuk padalce ;:oj I tak połykała, połykała....
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Dzisiaj zatrzęsienie ptaszków .
Mazurków coś około 30 sztuk nie mówiąc o wszelkich sikorach ale nie to chciałam pokazać a odwiedziny pełzaczy i kowalików .
Tak się śmiesznie złożyło , że pełzacz przylepiony do pnia spaceruje od dołu do góry a kowalik odwrotnie ;:oj
Zdjęcia kiepściutkie ale są , najważniejsze, że oczy widziały i serducho się radowało ;:167
Pełzacz
Obrazek
Kowalik
Obrazek

Obrazek
Gallbrie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 gru 2018, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

A posiada ktoś z was jakiegoś ptaszka w domu? Zastanawiam się nad tym.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

W niedzielę spotkałam srokosza.
Gnieździ się nad pobliskim jeziorem i spotykam go od lat w tym samym miejscu.
Niestety daleko i pogoda był kiepska.

Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”