PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Pytanie do obeznanych, zaczeły się mrozy i zaczynam dokarmiać, jak przy tej pogodzie wykorzystać suchy chleb, taki prawdziwy, nie chłam z marketu, tak by nie zaszkodził ptakom? Wiem że trzeba namoczyć, ale jak to pogodzić z mrozami? Latem wysiałem słoneczniki dla ptaków ale już się kończą, za chwilę dokupie karmy ale też zbieram suchy chleb i mam zagwozdkę.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Chleb jest szkodliwy dla ptaków, nie należy go dawać w ogóle.
Prawdę mówiąc dokarmianie jako takie też nie jest za bardzo wskazane, a na pewno nie w okresach migracji.
Ptaki dokarmiane zaprzestają wędrówek, zostają u nas zimą, zamiast lecieć dalej, a potem giną w zimie.
Jeżeli dokarmiać, to wtedy, kiedy temperatura spada poniżej -10, a stan ten trwa dłużej niż kilka dni.
W czasie mrozu warto tez stawiać poidła i dopilnować, aby przy najmniej przez pewien czas każdego dnia w czasie mrozów woda w nich nie była zamarznięta.
Ptaki karmi się tłuszczem (słonina) i ziarnem, gotowe mieszanki można kupić np. w sklepie dla zwierząt.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
edinio47
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 wrz 2009, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

tija pisze:Do znawców ptaków bardzo wielka a nawet ogromna prośba ;:180
Małe ptaszki , powiedzmy, że wielkością zbliżone do mazurka z tym , że bardziej smuklejsze koloru szarobrązowego z bielutkim brzuszkiem . Nie kremowym czy żółtym , biały aż świeci z daleka .
Nie siadają na gałązkach , za każdym razem kiedy je widzę są dosłownie " przytulone " do pnia drzewa , poruszają się b szybko od dołu do góry , jak myszka , jakby nóżek nie miały ;:oj
Taki sposób poruszania się jest charakterystyczny dla pełzaczy.
Opis wyglądu z grubsza też się zgadza.
pozdrawiam
Edi.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

:wit
Dzisiaj, przy sporym mrozie w dzień, poidełko z wodą cieszyło się nie mniejszym powodzeniem niż zawartość karmnika.
Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Co roku zaczynam dokarmianie przeważnie w styczniu jak nadejdzie większy mróz i czasem gdy mamy szczęście sypnie trochę śniegiem.Umieszczam karmnik w pobliżu żywopłotu z owocami berberysu, specjalnie nie ciętego, by owoców było dużo.Jednak pomimo tego dość długo trwa zanim ptaki 'odkryją' miejsce dokarmiania, jakby nie tracą w mroźne dni sił na szukanie.Może powinno się jednak nieco wcześniej, by były później lepiej zorientowane?
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

edinio47 dziękuję Ci bardzo ;:180 ogon na bank ma długi i większość z opisów się zgadza , muszę tylko podpatrzeć/dopatrzeć te plamki na upierzeniu bo do tej pory nie miałam jak :roll: pierwszy raz widziałam takie ptaszki , ich sposób zachowania/poruszania zachwycił mnie , gapiłam się więc z otwartą buzia nawet zdjęć nie zrobiłam ;:223

Pogaduszki
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Selli7 wydaje mi się, że nie ma sensu wcześniej. Ptaki pamiętają miejsca w których znajdowały pokarm. Ja dokarmiam zawsze w tym samy miejscu i jak tylko przychodzi większy mróz to widzę, że zaglądają w to miejsce. Mimo, że w ubiegłym roku dokarmiałam dopiero jak przyszły większe mrozy czyli chyba w lutym i przez krótki czas, w tym roku jak było -12 już zaglądały. Ja na razie się wstrzymuję z dokarmianiem. Jest jeszcze dużo pokarmu w naturze. Poczekam na większe mrozy lub śnieg.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

A do mnie takie ptaszki przyleciały :wink: :lol:

Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Ładne :D
Też w domku mam ptaszka ;:306
Obrazek

Na górze dzwońce rządzą
Obrazek

Obrazek

A na dole gile
Obrazek


Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Czas pomyśleć o ptakach, czyli naszych sprzymierzeńcach na działce w walce ze szkodnikami. Dziś kupiłem słoninę ze skórką i jutro powieszę na działce.
Dokarmiając ptaki nie wolno wykładać solonych produktów zwłaszcza solonej słoniny i mięsa, gdyż skazalibyśmy ptaki na męczarnie. Nie należy też traktować chleba jako karmy głównej, gdyż powoduje on u ptaków choroby przewodu pokarmowego. Nie dajemy też świeżego chleba.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Z chleba bym zrezygnowała kompletnie,bo jak ciutka nie zaszkodzi tak już to co dostają w skali og?lnej od ludzi jest za dużą ilością.


Ja dziś naszykowałam siatkę z warzywami i zastananawiam się czy je ugotowac czy zostawić surowe. Docelowo nie miały być dla ptaków tylko na kompost,ale odkąd zauważylismy że ptaki z kompostu bardzo chętnie zbierają to gromadzimy np obierki i gotujemy. Zjadają je szybko,na świeżo i chyba lepiej niż żeby wygrzebywały z kompostu stare odpady.
Dalej nie wystartowałam z własciwym karmieniem bo jest ciepło i śniegu nie ma. P?ki co nabijam na ogrodzenie owoce,głównie jabłka i znikają dość szybko. W sumie to nie mogę się doczekać obserwacji ptaszków,ale dla ich dobra nie będę robić falstartu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 5 cz.

Post »

Zawitał do mnie dzisiaj gil. Wleciał na ganek i nie mógł wylecieć, przycupnął przestraszony w kącie.
Musiałam go zabrać z uwagi na psy.
Właściwie to wyglądał jakby zasłabł i już się zastanawiałam, czy mu się coś nie stało
i czy nie wpakować go do jakiegoś puedełeczka na rekonwalescencję. ;:41
Jednak wyniosłam go na balkon i ulokowałam w puszcze z jedzeniem w nadziei,
że nasionka i przylatujące sikorki do słoninki przywrócą go do przytomności.
Prawie nieruchomy przesiedział tak dobrych kilka minut.
Zdążyłam mu spokojnie zrobić zdjęcie, beznadziejne, bo i z lampą i pod światło.
Obrazek


Kiedy przyleciały kolejne sikorki gil powrócił do rzeczywistości i odfrunął :D
Doczytałam się, że gile są długowieczne :shock: , potrafią dożyć do 17 lat.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”