Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Czy zdarzyło się Wam, że po kilku latach kwitną jakby mniej.
Mam piękne pióropusze liści a kwiatów w kępie kilka. W poprzednich latach było kilkanaście. Czy cebule się starzeją? A jeśli tak to jak rozróżnić te stare?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Hej, cebule stare zamierają wydając na świat nowe, młode - zwykle więcej niż 1. U mnie w tym roku z jednej wyrosło po 4-6. ;:202 Same cebulki abisyńskich są małe. Ważne jest odrzucenie starych pomarszczonych i odpowiedni odstęp sadzenia. Żeby polepszyć kwitnienie warto posadzić w dobrej ziemi z kompostem, podlać ze 2-3 razy delikatnie plantonem do gruntu. Tak u mnie było robione z czerwonymi cannami i wyrosły na ponad 2m i kwitły bujnie. Odżywka powinna pomóc hmm.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

whitedame pisze:Czy zdarzyło się Wam, że po kilku latach kwitną jakby mniej.
Mam piękne pióropusze liści a kwiatów w kępie kilka. W poprzednich latach było kilkanaście. Czy cebule się starzeją? A jeśli tak to jak rozróżnić te stare?
Mieczyki, jak każda roślina, jak każda istota, jak wszystko - starzeją się. Z każdym sezonem następna bulwa zastępcza jest o rok starsza. Po pięciu - siedmiu latach praktycznie nie nadaja się już do uprawy :( - kończą swoje życie. Rozpoznać można je po tym, że bulwy robią się coraz bardziej płaskie.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Syriusz pisze:Hej, cebule stare zamierają wydając na świat nowe, młode - zwykle więcej niż 1. U mnie w tym roku z jednej wyrosło po 4-6. ;:202 Same cebulki abisyńskich są małe. Ważne jest odrzucenie starych pomarszczonych i odpowiedni odstęp sadzenia. Żeby polepszyć kwitnienie warto posadzić w dobrej ziemi z kompostem, podlać ze 2-3 razy delikatnie plantonem do gruntu. Tak u mnie było robione z czerwonymi cannami i wyrosły na ponad 2m i kwitły bujnie. Odżywka powinna pomóc hmm.
Mylisz się Syriusz. Bulwy zastępcze, mimo, że wyrosły w tym roku, mogą być bardzo stare. Ich wiek określa czas w którym z bulwki przybyszowej (lub z nasiona) powstała pierwsza bulwa zastępcza.
Im więcej bulw zastępczych wyrasta z bulwy matecznej, tym starszy jest mieczyk. Tak już jest w przyrodzie, że gdy zbliża się koniec, roślina chcąc przetrwać, wiedząc, że wytworzenie jednego marnego kwiatostanu nie przedłuży jej życia, wytwarza ich więcej (ale słabo kwitnących).

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

O kurcze nie wiedziałam o tym ale faktycznie oprócz cebulek przybyszowych ( czyli rosnących obok) jedne bulwy wyrastają jakby z drugich, czy to są zastępcze?
U niektórych tulipanów też tak jest?
Ja zawsze usuwałam tą jakby wyżej a tą niżej wsadzałam do gruntu. Może też trzeba ją usuwać?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Tulipany to zupełnie inna grupa roślin.

U mieczyków bulwa zastępcza wyrasta na starej, matecznej, którą się wyrzuca. Do sadzenia na wiosnę pobiera się tylko bulwy zastępcze i przybyszowe.
Bulwki przybyszowe to dzieci, czyli nowa, młoda roślina.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Zapewne masz rację, cóż czas pokaże. Ja już 3 rok mam te mieczyki i póki co wciąż mi się mnożą i mam coraz to więcej kwiatów. Zobaczę jak to będzie wyglądać za np 5 lat. :wink: Pozdrawiam
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Poprzedniej jesieni, po wykopaniu, zapomniałam o mieczykach abisyńskich i pomieszałam ze zwykłymi. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że posadziłam je razem. Zdecydowanie ma to swój urok i tej jesieni nawet przez chwilę się nie wahałam, żeby znów je wymieszać. Gdzieś mam zdjęcie, jak kwitną razem. Postaram się je odnaleźć.
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Kupiłam Acidantera w Florexpol, bulwki wyglądały mi na przybyszowe, wsadziłam je na początki kwietnia. 2 już wystawia noski w gruncie,reszta spi dalej. U mnie byla ogromna susza i je podlewałam i troche sie obawiam czy mi nie zgniły..
A że ich bylo dużo i nie miałam miejsca dla wszystkich to 4 wsadziłam do donic. 2 w donicach też już pokazują noski....
;:88
Czy będą mi rosły w nich i kwitły, bo nie mam ich gdzie wysadzić.... ?
Hodował je ktos może w donicach też i ma doświadczenie w tym względzie???
Bardzo jestem ciekawa ich wyglądu (bo na obrazku mnie zachwyciły) i tego słynnego zapachu... Kocham wszystko co pachnie!!!!
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Pachnieć, pachnie nawet całkiem przyjemnie.U mnie rośnie w gruncie ale myślę że w donicy też byłoby dobrze i łatwiej przezimować.Ja swoje wykopuję,oczyszczam jak inne mieczyki i do piwnicy.W tym sezonie bardzo długo kiełkowały ale u mnie podłoże ciężkie ,gliniaste.Na 20 cebulek które wsadziłam wyszło 7 ale mam nadzieję że reszta się pokaże.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

magda1975 U mnie na 10 pojawiło się "7 nosków" A kiedy ci zwykle kwitna, w lipcu czy sierpniu i jak długo?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Kwitły w sierpniu,przeciętnie tak jak inne mieczyki.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyk abisyński,Acidantera(Gladiolus murielae)

Post »

Ja co roku wysadzam do donic i skrzynek balkonowych i radzą sobie zadowalająco. W ubiegłym sezonie kwitły u mnie od połowy lipca, ale nie ma co się sugerować tą datą , bo tu na Dolnym Śląsku trochę jakby wszystko szybciej. Nie zapominam o zasilaniu, rosną przy daturach więc dostają 'polifoski' raz na dwa tygodnie. Nie zastanawiałem się nad tym czy się starzeją czy nie, bo od 4 sezonów obficie i długo kwitną, trochę inaczej jak normalne mieczyki - wydłużając pęd kwiatowy inicjując kolejne pąki kwiatowe. Podejrzewam, że gdyby nie chłody i krótki dzień kwitnienie by trwało i trwało... ;:306
No, ale gdyby babcia... :D
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”