Zakwaszanie wody do podlewania

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Z borówką i podobnymi typami jest tak, że natura im pomogła - korzenie tych roślin (ta część, która 'pobiera wodę z minerałami' wydzielają specjalną substancję podobną do kwasu cytrynowego, który działa jak chelat, ale jest nietrwały w przeciwieństwie do wynalezionego EDTA. Dlatego sobie radzą w trudnym kwaśnym środowisku z pobieraniem minerałów i toksycznym działaniem AL.
To zjawisko zostało zaobserwowane i przebadane już wiele lat temu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

KaLo dzięki . ;:180 Miałam zamiar kupić kwas fosforowy i kilka razy podlać na początku sezonu , ale
zrezygnowałam skoro ma być gorzej . Pozostanę przy kwasku cytrynowym , siarce i trocinach .
Szukam dobrych , kwaśnych , wieloskładnikowych nawozów do borówki .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Wszystkie bez wyjątku dobre i kwaśne fizjologicznie nawozy do borówek to siarczan amonowy. Worek 20 kg kosztuje do 30 zł a torebka czy pudełko z napisem "Specjalny zakwaszający nawóz do borówek" zawierające 1 kg tegoż kosztuje ok. 10 zł. Kupując 20 kg oszczędzasz 170 zł. :D . Nadaje się nie tylko do borówek ale też i pod inne uprawy.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

KaLo wie o czym pisze ale firmy które wciskają "super nawozy" "super uzdatniacze" "super biohumusy" są nadal na fali. Wniosek poziom wiedzy dzisiejszych ....................
Nawozy dla pomidorów koktajlowych, pomidorów malinowych , zielonych , okrągłych czy czerwonych też znajdą nabywców.

Siarczan amonu w wersji dla inteligentnych inaczej

Obrazek

Podatek od naiwności w tym przypadku to 90% ceny produktu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Każdy jakoś zaczynał i nie oznacza to od razu inteligentnych inaczej.
Nie każdy też ma czas i chęci żeby tygodniami studiować tabelki, wymagania, mieszać i cudować. Do borówki to do borówki, do pomidorów to do pomidorów i tak większość ludzi potrzebuje tylko kilka garści tych wynalazków. Nie pójdą z torbami płacąc 10 zł więcej.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

anulab pisze:Szukam dobrych , kwaśnych , wieloskładnikowych nawozów do borówki .
Siarczan amonu, który Kalo poleca i YaraMila COMPLEX, w zupełności wystarczy w amatorskiej uprawie kilku krzaków, a i innym roslinom też się przyda. Czasem podrzuć lepszej ściółki, trociny potrafią się mocno 'zbić'
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Moje borówki dostają dwa razy nawóz do borówek do czerwca i nic więcej, w tym roku posypałam im kwaśnego torfu, podlewam wodą ze studni, jest wapienna

Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Szkoda , że trociny nie są dobrym rozwiązaniem jako ściółka pod borówkę . ;:145
Mam je praktycznie gratis z tartaku , płace tylko za transport .Krzaków mam około
20 do tego jeszcze żurawina . ;:131 Rozwiązanie z zakupem kory w sklepie ogrodniczym
odpada , może kupię litewski torf prasowany ,znalazłam jego skład w Kałuszynie .
Nawozy kwaśne effect stosował ktoś ?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

anulab pisze:Szkoda , że trociny nie są dobrym rozwiązaniem jako ściółka pod borówkę .
ależ są bardzo dobrą ściółką, zwłaszcza że masz za friko. Niech tylko trochę poleżą od czasu do czasu przelane azotem (może być rozcieńczona gnojówka, gnojowica itp to co masz dostępne). Można też do nich podrzucić np nadmiar skoszonej trawy i lekko wymieszać.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Dzięki . ;:180 Co prawda czytałam o zachowaniu równowagi miedzy azotem i węglem
przy kompostowaniu , ale na pomysł by wzbogacić trociny w skoszoną trawę nie wpadłam . ;:131
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Witam
Czy ktoś z Was podlewał Rhododendrony roztworem siarczanu magnezu w celu obniżenia pH gleby ? Jeśli tak to jakie efekty uzyskaliście i czy warto używać siarczanu magnezu w tym celu ? Oraz jak wygląda sprawa z innymi siarczanami ? Tj. potasu i amonu ? Stosować je wszystkie przemiennie jeśli chodzi o uprawe Rh ? Przeczytałem kilka wątków i zakwaszaniu podloża, wszystko mi się pomieszalo i teraz mam mętlik i nie wiem za bardzo czego użyć ? Czy ktoś mógłby mi doradzić ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Ja podaje siarczan magnezu już z końcem marca. Później idzie siarczan żelaza. Następnie jak krzewy już pompują pąki podaje nawóz który jak 99% nawozów zawiera siarczan amonu.

Tyle w tym filozofii. Pomysł o przemiennym albo jakimś kalendarzu co kiedy to takie bajeczki dla ludzi którzy nie mają pojęcia o roślinach i zapotrzebowaniu.
Magnez nie zastąpi potrzebnego innego składnika i tak się dzieje jak w fabryce samochodów (wyprodukują tylko tyle samochodów ile mają najmniejszą ilość części - jednej kierownicy nie zastąpią dwa silniki). Oczywiście zakwaszanie musi być przemyślane a nie bezmyślne sypanie bo ktoś coś napisał.
Musisz znać parametry podłoża jakie masz i co chcesz uzyskać.
Każde bezmyślne sypanie nawozów powoduje większe szkody niż przynosi zysku. Zbyt szybkie zmiany też nie służą roślinie. Rododendrony muszą rosnąć w podłożu organicznym a że mało u nas gleb torfowych musimy sami to zrobić. Bzdury o dwóch garściach igliwia piszą internetowe trolle które nawet koło tych krzaków nie stali.
Najłatwiejsza sprawa kupić zakwaszający nawóz i kwasek cytrynowy. Podlewać (wodociągową wodą) tylko z kwaskiem a nawóz podawać konewką.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

A co sądzisz o zakupie większej ilości mawozów takich właśnie jak siarczany Mg Fe i amonu zamiast nabijać kieszeń firmom nawozowym sprzedającym zakwaszające nawozy w małych komercyjnych pudełkach skoro bym mógł kupić w większych workach siarczany którymi zakwasze glebę pod rhododendrony ?
Oczywiście trzeba zakwaszac z głową. Najpierw muszę sprawdzić poziom pH jaki mają obecnie i później zdecydować jeśli chodzi o dawkę. Najpierw używasz siarczanu magnezu, teraz gdy nabrzmiewają paki (dzisiaj to zauważyłem u siebie) siarczanu żelaza i później na końcu amonu ?
Przepraszam jeśli to zbyt zawile opisałem lub jakies głupie pytanie zadałem ale dopiero zaczynam przygodę z rhododendronami w ogrodzie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”