Zakwaszanie wody do podlewania

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

A co sądzisz o zakupie większej ilości mawozów takich właśnie jak siarczany Mg Fe i amonu zamiast nabijać kieszeń firmom nawozowym sprzedającym zakwaszające nawozy w małych komercyjnych pudełkach skoro bym mógł kupić w większych workach siarczany którymi zakwasze glebę pod rhododendrony ?
Oczywiście trzeba zakwaszac z głową. Najpierw muszę sprawdzić poziom pH jaki mają obecnie i później zdecydować jeśli chodzi o dawkę. Najpierw używasz siarczanu magnezu, teraz gdy nabrzmiewają paki (dzisiaj to zauważyłem u siebie) siarczanu żelaza i później na końcu amonu ?
Przepraszam jeśli to zbyt zawile opisałem lub jakies głupie pytanie zadałem ale dopiero zaczynam przygodę z rhododendronami w ogrodzie...
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

A nie taniej zakwaszać elektrolitem do akumulatorów jak tu wielokrotnie pisano? 1l to koszt 5zł w motoryzacyjnym. Mieć tylko pHmetr i do roboty. Ja zakwaszam wodę do podlewania tak około 3,5pH.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Kiedy zaczynasz przygodę z rododendronami masz do wyboru kilka dróg ale prawie wszystkie spowodują że zamiast pięknych krzaków będziesz miał schorowane "irokezy".

Zaczynasz to podstawa i obojętnie co zmienisz tak będziesz miał później problemy.
1) podłoże organiczne
2) nawozu nie więcej niż konieczne
3) żadnych oprysków profilaktycznych
4) wciąż wilgotno więc podlewanie to najważniejsze o czym należy pamiętać

Co sądzę o zakupie większej ilości nawozu ? NIC
Po co komuś 25 kilogramów nawozu jak ma dwa krzaki na krzyż i potrzebuje na sezon 15 gram na krzak.
Nie pisałem że daje siarczan amonu ale że każdy nawóz go zawiera.

Już podałem dolistnie rododendronom nawóz PETERS Professional BLOSSOM BOOSTER a następny raz powtórka na początku maja.

Zakwaszanie elektrolitem nie będę komentować bo dla mnie to jak wycieranie tyłka szkłem. (elektrolit to 37 % kwas siarkowy - a 97 % kwas można kupić w cenie elektrolitu).
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Co do kwasu 97% masz rację ale nie każdy ma w pobliżu taki sklep a wysyłkowo to trudna sprawa. Kwas siarkowy w formie elektrolitu jest ogólnie dostępny a cena 4 zł/l nie jest powalająca. Łatwiej go też dawkować a taki stężony trochę trudno precyzyjnie odmierzać i najpierw trzeba go rozcieńczyć.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Mógłbyś mi podać jakie konkretnie nawozy używasz w jakich dawkach i kiedy ?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

asprokol pisze: Zakwaszanie elektrolitem nie będę komentować bo dla mnie to jak wycieranie tyłka szkłem. (elektrolit to 37 % kwas siarkowy - a 97 % kwas można kupić w cenie elektrolitu).
Polecanie 100% kwasu siarkowego to chyba nie do końca przemyślane działanie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy co taki kwas może zrobić ze skórą człowieka i jakie środki ostrożności należy zachować.
Alili
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2019, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Większość osób poleca dość poważne specyfiki. Ja zakwaszałam kwaskiem cytrynowym wodę do podlewania, do tego na wiosnę na wierzch ziemi idzie warstwa torfu kwaśnego. Dwa kwasolubne krzaki, ale nie widać by im to nie służyło.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

A może powrócić do starego dobrego siarkowania? Wiadomo, efekt nie jest od razu widoczny ale właśnie o to chodzi aby nie było "huśtawki pH". Np. na jesieni sprawdzamy pH i w razie potrzeby wysypujemy siarkę pylistą. Od wiosny efekt zaczyna być widoczny.
Co sądzicie?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Wszystko działa fajnie jak borówka została posadzona w naturalnie kwaśnej ziemi albo w kwaterze specjalnie w tym celu przygotowanej, na dodatek podlewana jest wyłącznie deszczówką. Z reguły ludzie dłubią w ziemi dołek i sypią torf, który nie ma jakichkolwiek właściwości buforujących i nawet jak coś kwaśnego wydobędzie się z posypanej siarki to jest natychmiast wypłukiwane wodą z węża, która ma z reguły ph7 albo i więcej.
Kurkadomowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lip 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysokie pH wody do podlewania pomidorów oraz pH ziemi

Post »

Jak w temacie ma staranie wysokie pH wody . Woda strasznie wopniowa zmienia diametralnie pH ziemi w pomidorach potrzebuje pomocy jak temu zaradzić czym zmienić pH wody...?? I
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Polecam do poznania tego wątku od początku oraz ten
viewtopic.php?t=1708
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kurkadomowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lip 2023, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

Szczerze tyle przeczytałem że nie wiem co dalej o tak zrobjc posiadam kwas orto.fosforowy. ale ile razy mogę użyć..?? Ktoś coś podpowie w jakich ilościach jest bezpieczny ile razy można go stosować. Czy on wiąże wapień wodzie oraz w ziemi..??
bombelek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 paź 2023, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie wody do podlewania

Post »

a czy fusy od kawy można dodawać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”