Zakwaszanie wody do podlewania

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Alu po takim wykładzie jak zrobił nam Janusz z PO, ja nie mam odwagi pisać nic więcej. :( :D

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... enie+gleby

Spróbuję napisać "na chłopski rozum", jeżeli popełnię jakiś błąd, proszę mnie poprawić.
Piszę na podstawie wykładu Janusz z PO.
W roślinie i w glebie są: woda i minerały.
Jeżeli w glebie jest dużo więcej minerałów niż w roślinie, to roślina oddaje swoją wodę, żeby wyrównać poziom stężenia, nie pobiera wody, nie pobiera minerałów, tylko oddaje wodę, usycha.
W takiej sytuacji nie wolno dodawać następnej porcji minerałów (nawozów), należy je wypłukać z gleby, np. wodą destylowaną albo deszczówką.

Alu nie wiem czy wyjaśniłam to wystarczająco czytelnie. :( :D
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Fleur 78 pisze:...Proszę, powiedz czy ta porada jest sensowna, czy też Twoim zdaniem jest to bzdura. (Porady były udzielane przez profesjonalnych ogrodników, ale nie przez chemików). ...
Zaiste Acani, słuchać hadko o tej wszelakiej wiedzy mojej. :lol:

To nie są bzdury. Wymienione kwasy również obniżają pH. To są kwasy organiczne i są słabymi kwasami. Kwas octowy wiąże węglany wapnia i magnezu w tzw. octany np octan wapnia. Octany to są sole łatwo rozpuszczalne w wodzie a więc zwiększają zasolenie.
Jak pamiętasz z moich wcześniejszych wypocin, kwas ortofosforowy potrafił wytrącić węglan wapnia do osadu czyli do formy nierozpuszczalnej w wodzie czy słabych kwasach. Kwasy organiczne (słabe) tego nie potrafią.
lila31 pisze: ....Chodziło mi jedynie o fakt, że długotrwałe deszcze także podwyższają pH gleby...
To naprawdę jest zbyt duży skrót myślowy. Zjawisko kapilarne powoduje takie rzeczy.
Wiem, że to strona o burakach ale b. rzeczowa jeżeli chodzi o wodę.

http://www.kws.de/go/id/bzsw/

Pozdrawiam
Michał
P.S. Naprawdę, nie jestem żadnym chemikiem. Po prostu lubię wiedzieć o rzeczach które mnie interesują.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Oldmike pisze: Octany to są sole łatwo rozpuszczalne w wodzie a więc zwiększają zasolenie.


P.S. Naprawdę, nie jestem żadnym chemikiem. Po prostu lubię wiedzieć o rzeczach które mnie interesują.

Michale, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź! Ale czy zacytowane wyżej zdanie ma oznaczać, że nie powinno się jednak stosować tej metody z powodu ryzyka zasolenia?


P.S. Michale, skoro nie jesteś chemikiem a masz tak dużą wiedzę chemiczną, gratuluję! ;:333 (Mam też nadzieję, że nie masz mi za złe, że ja pasjonuję się czym innym... :roll: )
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Fleur 78 pisze: Michale, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź! Ale czy zacytowane wyżej zdanie ma oznaczać, że nie powinno się jednak stosować tej metody z powodu ryzyka zasolenia?
Nie. Po prostu wszystko trzeba robić z umiarem. Nic na siłę. Lepiej dać 80% zalecanej dawki niż 120%.
Przyznam ze wstydem, że w tym roku zasoliłem glebę pod rododendronem. Jakoś hektar mi wyszedł 1000m2. No i dałem 10 x więcej. Wstyd wkleić zdjęcie.

Pozdrawiam
Michał

P.S. Nie żartuj, oczywiście że nie :)
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Oldmike pisze:
Fleur 78 pisze: Michale, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź! Ale czy zacytowane wyżej zdanie ma oznaczać, że nie powinno się jednak stosować tej metody z powodu ryzyka zasolenia?
Nie. Po prostu wszystko trzeba robić z umiarem. Nic na siłę. Lepiej dać 80% zalecanej dawki niż 120%.
Przyznam ze wstydem, że w tym roku zasoliłem glebę pod rododendronem. Jakoś hektar mi wyszedł 1000m2. No i dałem 10 x więcej. Wstyd wkleić zdjęcie.

Pozdrawiam
Michał

P.S. Nie żartuj, oczywiście że nie :)


Bardzo, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź! ;:333 Ja mam tendencję do dawania raczej 120% :D W takim razie teraz będę na to uwazac! A Ty nie masz się czego wstydzić, bo tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi!

P.S.

;:18
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

A co takiego ma w sobie torf wysoki(z natury b. kwaśny, ale i jałowy - paradoks??), że zakwasza wodę?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

maryann pisze:A co takiego ma w sobie torf wysoki(z natury b. kwaśny, ale i jałowy - paradoks??), że zakwasza wodę?
Fulwokwasy :)
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

maryann pisze:...(z natury b. kwaśny, ale i jałowy - paradoks??)...
Bynajmniej. Torf wysoki nie ma dostępu do wód głębinowych zasobnych w minerały lecz tylko do wód opadowych czyli jałowych.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nie domyślacie się doczego zmierzam?
Może gdzieś można kupić to folwucośtam...? W jakiejś postaci jadalnej...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

maryann pisze:Nie domyślacie się doczego zmierzam?
Może gdzieś można kupić to folwucośtam...? W jakiejś postaci jadalnej...
To są kwasy organiczne (słabe). Za dużo tym nie zdziałasz.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Maryann możesz kupić 2 w 1 tj. nawóz do rodoendronów z zakwaszaczem glebowym :)
pinoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2006, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opole

Post »

maryann kup sobie nawóz "Borówka starter" jeśli tak bardzo zależy ci na podlewaniu tych roślin. całe opakowanie rozpuszczasz w 10l wody i odczyn twojej gleby spadnie o 1ph. zabieg powtórzysz 2-3 krotnie i na pewno będziesz zadowolony z efektów. nawóz sam w sobie nie jest drogi jego koszt to ok. 5-6 zł, a zabawę z samym azotem daruj sobie, szkoda roślin wierz mi.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Można też kupić RODO STARTER

http://miflora.webpark.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”