KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Po wykopkach wiem coś więcej . 50 - letni orzech w odległości 4m od pnia ma korzenie grubości ok. 5 cm , dalej bardzo szybko grubość korzeni maleje . 5m , to jest już bezpieczna odległość od budynku jeśli chodzi o korzenie , pozostaje jeszcze kwestia korony .
Wykopaliska były większe niż planowane więc sporo dało się zobaczyć . Trochę zdążyłam sfotografować , niestety wiekszość umknęła bo to był czas najpilniejszych robót pod folią . Jutro postaram się wkleić obrazki .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Wklejam kilka fotek , chyba mam ich więcej ale skutecznie zagrzebane .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze powinnam mieć fotki wykopanych korzeni orzechowych . Wiek tych drzew po policzeniu słoi to 56-57 lat .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Szeokośc korony a zasięg korzeni u drzew.

Post »

Czy u większości drzew jest tak,że korzenie siegają mniejwięcej dotąd gdzie sięga korona ?. Mam zamiar posadzić cyprysa nutkajskiego pendula ok 3,5 m od miejsca gdzie przechodzi na głębokości 1m pod ziemią rurka wodociagowa i zastanawiam się czy taka odległość wystarczy dla nieuszkodzenia korzeni cyprysa w przypadku awari gdy zaistnieje potrzeba odkopania rurki.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Obrys korony, a zasięg korzeni mogą się znacznie różnić, a nawet bardzo znacznie...
Według mnie 3,5 m to bezpieczna odległość.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Post »

Witam,
mam wąską działkę i na dodatek mokrą. Musiałem puścić aż dwie rury drenacyjne wzdłuż działki na głębokości 80cm.
Chcę posadzić teraz drzewka owocowe (śliwy, grusze, jabłka, wiśnie, czereśnie, w zasadzie co się tylko da owocowego :) ) i mam problem z tymi rurami drenażowymi. Jak pisałem działka jest wąska, na dodatek te rury przy brzegach działki i się zastanawiam jak blisko rur mogę zacząć sadzić drzewka, by w przyszłości nie uszkodziły mi one drenażu.
Czy odległośc 2m od rur będzie wystarczająca? Czy musi to być np. 3m? Chciałbym posadzić jak najbliżej by nie marnować miejsca, ale nie chcę też za blisko by za parę lat nie mieć kłopotów z niedziałającym drenażem.
Awatar użytkownika
Edyta1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1926
Od: 20 paź 2011, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Post »

Planuję posadzić na działce parę drzew. Zależy mi na tym, aby korzeniły się głęboko i nie były konkurencją dla rosnących pod nimi krzewów. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakie drzewa spełniłyby się dobrze w takiej roli? Czy np. klony są bardzo konkurencyjne siedliskowo ;:88
Pozdrawiam - Edyta
Zapraszam do mojego ogrodu
Shai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 wrz 2013, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Post »

Witam

Chciałbym posadzić czereśnie około 5-6 metrów od domu. Czy jest ryzyko, że jej korzenie mogłyby uszkodzić fundamenty? Jak duży może być jej system korzeniowy?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”