Żywa wiklina w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
piastowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 mar 2014, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam
Super wątek! ;:138
1.Zachwycające formy małej architektury do ogrodu!
2. Szczegółowe fotografie
3. Wyczerpujące opisy. ;:138

Zainspirowani tym forum w weekend pościnaliśmy pędy wierzb na ogrodzenie. Niestety nie doczytałam końcówki instrukcji odnośnie sposobu wtykania prętów w ziemię. Najpierw powbijaliśmy słupki z grubszych (ok 4cm średnicy) gałęzi wierzby. Potem rozłożyliśmy taką plecioną matę od chwastów i co 15 cm zrobiliśmy dziury. Na razie na prosto powbijaliśmy pręty co 15 cm.
Teraz nie wiem czy to się da zapleść na krzyż?
Czy każdy krzyż będę musiała wiązać sznurkiem?
I Jak zrobić tą owijkę na górze?
Czy różne gatunki wierzb posadzone do jednej dziury " nie pogryzą się" ?
W sobotę za tydzień zrobię zdjęcia
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam piastowa, super, że działacie. Troszkę szkoda, że macie już wsadzone pręty pionowo, trudniej się wyplata, bo witki chcą wracać do pionu. Myślę, że we dwie osoby opanujecie tę sytuację. Rysunki powinny rozwiać Wasze wątpliwości. Owijkę robi się z witek, które wystają ponad wymiar - wysokość płotu. (owijka to takie szycie na okrętkę) :D Jeśli chodzi o wiązanie, to wystarczy na samej górze. "Gryzienia wierzb..." ;:333 raczej bym się nie obawiał.

Poniższe szkice przedstawiam w oparciu o książkę "Wiklina w ogrodzie" - M.Frohlich, H.P. Sturm


Obrazek
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Informacja ze strony stowarzyszenia "Żywa Architektura"

"Uwaga, uwaga! Zapraszamy Was na boskie warsztaty z Żywej Architektury. Tym razem to już nie wstęp, a praca na żywych, dużych konstrukcjach! W Bydgoszczy będziemy stawiać część infrastruktury Boskiego Festiwalu, który w czerwcu będzie tętnił muzyką, warsztatami DIY oraz rozmaitymi panelami dyskusyjnymi!
Kto chętny stawiać z nami wierzbową altanę?
Zapraszamy do Bydgoszczy!"

;:oj , normalnie jak dożyję, to jadę :heja
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
Katkakotka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 23 mar 2009, o 00:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

O ja, o ja ;:oj
a wiadomo już dokładnie kiedy ?
Kasia
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

5 kwietnia - 6 kwietnia
Początek: 10:00 ? Koniec o godzinie 18:00

Bydgoszcz, ul. Przemysłowa 34 (teren firmy Uni-Tech)

Pierwszy Boski event!

Łączymy przyjemne z pożytecznym. Dzięki specjalistom z organizacji Żywa Architektura nauczymy Was jak budować z wierzby. Jednocześnie stworzymy część infrastruktury na czerwcowy festiwal! Rzeczy, które zbudujemy razem podczas tych warsztatów będą mogli podziwiać goście Boskiego Festiwalu!

Żywa architektura to budowle z rosnącej wierzby, nurt eko-budownictwa prężnie rozwijający się na zachodzie Europy. To połączenie człowieka i natury - naszych umiejętności rękodzielniczych i żywotności wierzby. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez profesjonalistów z Żywej Architektury, departamentu Spółdzielni socjalnej Parostatek, zbudujemy żywą altanę, która w czerwcu będzie służyć jako element infrastruktury Boskiego Festiwalu!

Wierzba energetyczna, z której wykonywana będzie konstrukcja, jest rośliną o wyjątkowych właściwościach. Rośnie prosto w góre, w niespotykanym w naturze tempie dochodzącym do 3m rocznie. Jej kije obcięte w dowolnym miejscu bardzo łatwo ukorzeniają się po wkopaniu w ziemię, co sprawia, że wierzba ta jest idealnym materiałem do wykonywania żywych budowli. Wyjątkowa elastyczność tej niezwykłej rośliny umożliwia bajkowe kształtowanie konstrukcji. Szczytowym osiągnięciem tego nurtu jest tzw. Willow Cathedral w niemieckim mieście Rostock, którą obejrzeć można pod poniższym linkiem:

http://www.arcprospect.org/index.php?op ... 66&lang=fr

Projekt altany, którą będziemy wykonywać podczas warsztatów ma około 5-6m średnicy, a do jego wykonania zużyjemy około 300 6m kijów wierzby energetycznej. Plan działania wygląda następująco:

1. wyznaczenie instalacji w przestrzeni
2. przygotowanie kijów, obcięcie zbędnych odrostów
3. wykopanie odpowiednich dziur (na głębokość 70 cm)
4. nauka wiązań i powiązanie kijów w odpowiednie wiązki;
5. montaż wiązek i doplatanie prętów wg projektu
6. dopracowanie instalacji do założonej koncepcji

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach odezwij się do nas!

Udział w warsztatach jest darmowy, niezbędne jest jednak zabranie z domu dobrego humoru, który wystarcz na całe 2 dni. Do zobaczenia
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
jolalaser
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sie 2009, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Gora/Steyr, Austria

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Szczytowym osiągnięciem tego nurtu jest tzw. Willow Cathedral w niemieckim mieście Rostock, którą obejrzeć można pod poniższym linkiem:
Polecam przy okazji aktualne fotki tego dzieła:
Rostock Weidendom

:heja
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Wow, ;:oj ;:oj ;:oj ... "...usta milczą, dusza śpiewa..."
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
jolalaser
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sie 2009, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Gora/Steyr, Austria

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

A mnie znowu naszło i naprędce wykonałam wiklinowy płotek wokół właśnie kwitnącego młodego derenia....

Obrazek

Nie jest to dzieło sztuki ale jak na pierwszy raz i na szybko mi się podoba... ;:138

..
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Jak nie dzieło , bardzo fajnie to wygląda :wink: Nie każdy ma takie zdolności i materiał , że takie piękności wykonać :oops:
Bożena
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

dresiu pisze: ..... wyplatać każdy może. Zachęcam do czynów. :D
To poproszę uprzejmie o szczegółową instrukcję jak się zabrać,jak wypleśc i jak zakończyć
najniższy i najprostszy płotek .
Np. taki jaki ostatnio zobiła Jola "na szybko" ;:180 choć w moim wykonaniu pojęcie szybko stanowi problem,
bo ja pewnie będę go robić rok o ile zacznę ;:306
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
dresiu
100p
100p
Posty: 156
Od: 31 paź 2013, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skowarcz, Pomorskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Jolu, szacun! Piękna palisadka. Jak zbrązowieje, będzie fajnie się eksponować na tle zielonego trawnika. ;:oj Już wcześniej pisałem, że własne wyroby cieszą najbardziej i Ty o tym już wiesz. ;:138
KaRo, takiego gościa na naszym wątku się nie spodziewałem. :wit Przyznam, że jak wchodziłem na forum i zobaczyłem kto napisał ostatni post, to byłem pewien, że znowu mam coś nabrojone. ;:145 ufff.
Oczywiście cały czas podtrzymuję, że każdy wyplatać może. Nawet kiedyś była taka piosenka tyle, że o śpiewaniu. :wink: Obiecuję, że w najbliższym czasie zrobię foto-instruktaż palisady. Najbardziej zadowolona będzie żonka, bo od jesieni ten temat był już poruszany. ;:224
W tym tygodniu muszę jeszcze skończyć żniwa wierzbowe. Wszak wszystko już ścięte, ale jeszcze trzeba to zebrać i ułożyć. Obecnie jest to praca podwyższonego ryzyka, bo wierzba ma piękne bazie i pszczółki ostro harcują. Póki co, cały czas z nimi rozmawiam, żeby robiły swoje, a ja swoje. :wink: Chyba działa, bo żadna mnie jeszcze nie "upszczyła" W sobotę jadę do Bydgoszczy na plenerowe warsztaty, plecenia - budowania z żywej wikliny (organizator "Żywa Architektura"), mam nadzieję, że parę fotek będę mógł wrzucić na forum. ;:215
Pozdrawiam Wiesław
Żywa Wiklina
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Pewnie, że z przyjemnością popatrzymy na zdjęcia z imprezy. ;:138
No i nie zazdroszczę Ci pracy w towarzystwie tych brzęczących owadów...
czy mialeś już kiedykolwiek tę wątpliwą przyjemność być użądlony?
Odnośnie brojenia... zdarza się każdemu z nas,ale przecież istnieje kompromis?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
jolalaser
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sie 2009, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Gora/Steyr, Austria

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

limonkaa pisze:Jak nie dzieło , bardzo fajnie to wygląda :wink: Nie każdy ma takie zdolności i materiał , że takie piękności wykonać :oops:
Co do materiału to zbierałam go całą (prawie) zimę:

Obrazek Obrazek
Ale to na drobniejsze wyroby.

Do płotka użyłam patyki z wierzby ściętej jesienią - ponieważ były one dość grube, musiałam zrobić większe odstępy między palikami. Niestety wyszła mi tych palików parzysta ilość i był problem z pleceniem na okrągło. Tak to jest, jak się robi na szybko...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”