SKOREK- przyjaciel czy wróg?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

SKOREK- przyjaciel czy wróg?

Post »

Ostatnio zauważyłam, że prawie w każdej kapuście w samym środeczku siedzą sobie skorki. Jest tam trochę kupek, ale nie jestem pewna czy to po skorkach. Czy one szkodzą? A może zjadają mszyce? Czy ktoś wie coś więcej na ich temat?
Pozdrawiam. Monika.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Skorki polują na inne mniejsze owady - w tym szkodniki (np. mszyce). Niestety może też troszkę obgryzać rośliny uprawne. Dodatkowo jest uciążliwy ze względu na swą wszędobylską obecność - w tym włażenie do domów.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Post »

Dziękuję Maakita. Wszędobylskie to one rzeczywiście są i to bardzo, do domu dostają się najczęściej z praniem. A jak to z nimi jest naprawdę? Czy szczypią czy te szczypczyki to tylko straszak :?: . Mam różne doniesienia. Sama trzymałam w ręku skorka nie raz i nic mi nie było, ale kolega twierdzi, że go ugryzł (uszczypnął) i to mocno. :?
Pozdrawiam. Monika.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Te szczypawki dla skorka to coś jak rogi u jelenia.
Z tym szczypaniem człowieka to na pewno nie prawda aczkolwiek dla drugiego owada mogą być niebezpieczne.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Do domów może tak często nie włażą, ale do namiotów to masowo :?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Skorek pospolity, nazywany popularnie szczypawką, jest całkowicie niegroźny. Opowieści, jakoby wchodził do uszu śpiących ludzi i przebijał im błony bębenkowe, należy włożyć miedzy bajki. Wyróżnia się spośród innych owadów tym, że jego samica bardzo troskliwie opiekuje się potomstwem.
Mnóstwo, mnóstwo ciekawostek poniżej:

http://www.salamandra.org.pl/przyrodapo ... p?fotosy=1
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Skorek jest owadem tępiącym mszyce i inne drobne owady, czyli owad jest pożyteczny :) jednak zbyt duże ich ilości w sadzie, ogrodzie, działce mogą powodować poważne szkody- potrafią niszczyć kwiaty i owoce. Jednak w przeważającej większości skorki żywią się szczątkami roślin i zwierząt a także opadłymi owocami. Kiedy mają odciętą drogę ucieczki unoszą odwłok jak skorpiony.
Kiedyś (jak byłem mały) to często je tępiłem, jednak kiedy zacząłem się interesować zwierzętami zrozumiałem że nie zawsze to co wygląda groźnie jest niebezpieczne i szkodliwe.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Od małego byłam nim straszona :cry: Od dziś się juz go nie będę "bała" :P :? :P
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
ali
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 maja 2007, o 10:40
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Niebezpieczny to one na pewno nie są, ale może ktoś wie, jak skutecznie zniechęcić je do mojej kapusty pekińskiej i sałaty? Jest mi obojętne, czy one ją zjadają z apetytem, czy tylko tam mieszkają (bo polować tam nie ma na co), ale wygryzają tysiące dziur!!! Od dwóch lat nie udało mi się wychodować jednej bezskorkowej kapusty pekińskiej.
jarmuvie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lip 2007, o 10:43
Lokalizacja: zawiercie

Post »

no właśnie, a mnie chyba skorki wygryzają dziury w kaktusach i w pąkach kaktusów, jak się z nimi uporać? Są jakieś biośrodki na te owady?
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Szukałam w internecie, szukałam na forum i w sumie niewiele jest o tych żyjątkach!
Ale dzięki i za to, bo przynajmniej przestałam się ich bać (choć trochę dreszcze dalej mnie przenikają, jak je widzę).
W ostatni weekend był zmasowany atak na mój domek na kółkach. Nie było ich do tej pory i nie wiem, skąd ta inwazja ... :evil: (Chociaż jak pamiętam z dzieciństwa moje wyjazdy do domków kampingowych, to one zawsze tam były...)
Czy to ta pogoda, czy akurat pora wylęgowa? No i co tu z nimi robić???
Do tej pory je tępiłam, no ale jak przeczytałam, że pani skorkowa troskliwie opiekuje się potomstwem, to nie mam sumienia je osierocać :wink:

Nemo - dzięki za linka! Niesamowite są tam niektóre zdjęcia ;:215
Pozdrawiam serdecznie
jarmuvie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lip 2007, o 10:43
Lokalizacja: zawiercie

Post »

no a jak je tępiłaś? tłukłaś obcasem czy jak? :wink:
katte
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2007, o 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

u mnie siedzą w pąkach róż :), nachyasz się zeby powąchać a tu kto wyglada... :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”