Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

BozenkaA w dużej mierze zgadzam się z tym co napisałaś, ale jak to się ma do mojej wypowiedzi albo do tematyki tego wątku? Po prostu napisałaś luźną refleksję, czy może Twoja wypowiedź jakoś nawiązuje do tego co ja napisałem, tylko ja nie potrafię tego poprawnie odczytać?

Pytam, bo nie wiem, czy powinienem się do twojego wpisu jakoś odnieść w kontekście toczonej dyskusji, a nie chcę wyjść na chama co to nie szanuje interlokutorów.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Spokojnie Przeja, to tylko moje przemyślenia.

W ubiegłym roku kupowałam 1l EM-ów za 14 zł, w tym za 17... Tak bardzo wzrosły koszty produkcji?

Gdy robię wino, to się wcale nie zastanawiam, jakie procesy zachodzą, nie badam wcześniej surowca. Podobnie gdy nastawiam ocet jabłkowy, czy mleko na zsiadłe. Nie muszę rozumieć wszystkiego dokładnie, by wyszły dobre produkty.

Szanuję naukę i jej zdobycze, ale kieruję się zdrowym rozsądkiem. Weź chociażby wszelkie normy zapotrzebowania roślin na nawozy. Dla niektórych prawie świętość. Czyli np. jeśli roślina potrzebuje 100 mg jakiegoś składnika a w ziemi jest 70 mg, to 30 mg powinniśmy dostarczyć. Ale czy czasem po zbiorach nie powinno być wtedy 0 mg tego składnika. A jak jest w rzeczywistości... Może znowu 50-70 mg? Czego więc jeszcze nie uwzględniamy, czego nie rozumiemy...

EM-y pomogły mi w niektórych sytuacjach. Jestem zwolenniczką dodawania ich do gnojówek, kompostu, pryskania roślin dla zmniejszenia szoku. (Podobno od razu użyte, świetnie leczą na owocach rany po uderzeniu kuleczek gradu ? ale tego nie sprawdziłam osobiście).

Wiemy na razie niewiele o tym, jak funkcjonuje mikro świat. Ale to nie przeszkadza moim zdaniem, byśmy szanowali procesy, które zachodzą w glebie od milionów lat. A na razie często bezmyślnie niszczymy, wspierając się ?naukową podbudową?....
garys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2015, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

W roztworze glebowym nigdy nie będzie woda destylowana. Zawsze będą nawozy pochodzące z wietrzenia skał, rozkładu resztek organicznych, ścierni, słomy, korzeni, obornika nawozów zielonych itp. Wymiana jonów zachodzi pomiędzy roztworem glebowym, a kompleksem sorpcyjnym minerałów ilastych i próchnicy. Wyjałowienie gleby i spadek żyzności gleby to proces długotrwały, ale przywrócić żyzność glebie (bez astronomicznie dużych dawek nawozów organicznych i odpowiedniej ilości wody wprowadzanych co roku) też jest trudno. W dużym stopniu wyjałowieniu gleby przeciwdziała nawożenie nawozami mineralnymi, wapnowanie, odpowiedni płodozmian, odpowiednia uprawa gleby, ale najskuteczniej działa obornik, pomiot kurzy itp. Stosowanie nawozów organicznych wcale nie oznacza, że produkty żywnościowe są wolne od azotanów i azotynów. Problemem jest duży koszt transportu nawozów organicznych i koncentracja hodowli zwierząt wymuszona warunkami ekonomicznymi. W najbliższym otoczeniu takiego zespołu ferm drobiowych, czy obór rośliny bywają przenawożone, dalej nie płaca się dowozić nawozów organicznych. Co do stosowania pestycydów, to nie powinny wypowiadać się osoby, które same nie uprawiają roślin w warunkach polowych. Jeśli ktoś ma chociaż sporą działkę przez szereg lat, wie doskonale o czym piszę (choć też wie, że na zaniedbanym polu trzeba stosować więcej pestycydów, niż na polu w dobrej kulturze i przy właściwym, często mniej opłacalnym płodozmianie). Owszem niektóre rośliny lub odmiany można uprawiać w sposób ekologiczny (choć bardzo drogi i wymagający sporo wiedzy i czasu), ale w innych przypadkach jest to niemożliwe. Co do zastosowania efektywnych mikroorganizmów mam mieszane uczucia. W tych badaniach, które potwierdziły ich skuteczność, dawki były tak duże, że skuteczny mógł się okazać sam skład chemiczny pożywki. Inne badania i osobiste doświadczenie nie potwierdziły skuteczności tych preparatów. Wydaje mi się, że w naturalnych warunkach występują mikroorganizmy najlepiej przystosowane do tych warunków i konkurencja z ich strony jest zbyt duża, a wprowadzonych efektywnych mikroorganizmów zbyt mało, by sobie dały z nimi radę. Gdyby było inaczej, to EM byłyby gatunkami inwazyjnymi i niepotrzebne byłoby nawożenie nimi w następnych latach. Rozprzestrzeniałyby się też na obszary w których dotąd nie zasiedlały. Z drugiej jednak strony może istnieją jakieś specyficzne, trudne do odtworzenia warunki, w których najlepiej radzą sobie właśnie EM'y i w tych konkretnych warunkach wygrywają one konkurencje, namnażają się i się sprawdzają. Jeszcze jedno, istnieją mikroorganizmy nicienie, pasożytnicze owady, które doskonale działają w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Trudniej je zastosować z powodzeniem w szklarniach, ale jest to możliwe i coraz częściej stosowane (choć wymaga sporej wiedzy). W warunkach polowych, ze względu na pogodę zachowują w sposób nieprzewidywalny. Jednego roku działają wyśmienicie, a przez następnych pięć nie działają w ogóle.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

garys pisze:Co do stosowania pestycydów, to nie powinny wypowiadać się osoby, które same nie uprawiają roślin w warunkach polowych.
Miałbyś pełne prawo tak napisać, gdybyś później sam wszystko konsumował. Trułbyś tylko swoją rodzinę. A tak niestety producenci trują wszystkich konsumentów. Bo co chwilę słyszymy o wynikach badań, które podważają słowo "biodegradowalny" w kolejnych ŚOR. Lekarze alarmują o wzroście zachorowań na nowotwory. Czy EM-y to przyszłość? Trudno przesądzać, ale nie należy podawać się presji producentów...
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

BozenkaA pisze: przeraził mnie ogrom beztrosko stosowanej chemii i powtarzane jak mantra "bo inaczej nic nie urośnie". I co charakterystyczne, i kto głupszy, tym więcej i chętniej leje. A doświadczenia krajów zachodnich pokazują, że choć Ziemia jest potężna i silna, to nieraz przegrywa częściową walkę z głupcami, trującymi ją usilnie... Zemści się to na ludziach...
grazka100 pisze: Bezmyślność plantatorów i "uprawiaczy" wszelkiej żywności jest przeogromna. Za to wyobraźnia żadna.
Nie bronie rolników stosujących bezmyślnie nadmiar chemii, ale winni są również klienci w sklepach. Nikt się nie pyta o zawartość chemii w warzywach i owocach, ważne aby towar był tani i ładnie wyglądał
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Nie wiem skąd się wziął mit o rolnikach stosujących beztrosko chemie. Z mojego doświadczenia wynika coś zupełnie odwrotnego i sprzedaż śor jest tak samo trudna jak innych dóbr można powiedzieć luksusowych. Poza niezbędnym minimum każdy kolejny zabieg rozważany jest 1000 razy i to z prostego powodu, podniesienie kosztów produkcji. Niestety niejednokrotnie odbija się to na jakości i wielkości plonów. A przecież to my Konsumenci wybieramy najładniejsze jabłka, niepogryzioną marchewkę czy też dorodna cebulę. No i z doświadczenia również mogę powiedzieć ze najbardziej teraz rozwija się rynek małych opakować ze środkami do ochrony. No i żeby nie było zupełnie na temat to czy wiemy na pewno czy aby te wspaniałe żyjątka z Em-ów nie zjedzą nas za parę lat?
Pozdrawiam Piotr
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 892
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Ten mit o beztroskim stosowaniu chemii upowszechniają ci,
którzy z rolnictwem nie mają nic wspólnego.
Łan zboża chronimy przed chwastami , stosując tylko i wyłącznie jednorazowy
oprysk, środkiem z atestem. Jeśli chciałoby się zrobić mocniejsze stężenie, to zaszkodzisz zbożu.
Beztrosko stosowana chemia przez głupich rolników-liczcie się drogie panie trochę ze słowami.
Trochę na temat:kolega na ściernisko pryska E-emami i jest zadowolony.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Może ten wątek też zainteresuje :roll: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=86660
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Jolek szkoda gadać :(
I jak tu wierzyć ludziom. Nie można nikomu wierzyć, nikomu ufać. :cry: Przykre.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Na nowej części działki po usunięciu krzaków i drzew pojawiła się opieńka w dużych ilościach. Czy istnieją EMy które mogłyby ja zwalczyć?
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Kalmia po co chcesz usuwać opieńkę? Dzięki temu grzybowi szybciej rozłożą ci się zdrewniałe odpadki, które pozostały w glebie. Za rok lub dwa, gdy skończy się im pokarm to same znikną, a twoja gleba zyskuje na związkach, które są do niej uwalniane. Jeśli regularnie będziesz dostarczała zdrewniałe odpady, to może nawet uda ci się utrzymać hodowlę, tego smacznego grzyba ;)
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Darko52 pisze:Ten mit o beztroskim stosowaniu chemii upowszechniają ci,
którzy z rolnictwem nie mają nic wspólnego.
Jeśli w pobliżu Twojego domu ktoś ma sady i pryska co kilka dni, to czy potrzebne jakieś doświadczenie rolnicze, czy wystarczy, że zapach niesiony przez wiatr wygania Cię do domu...
ekobel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lip 2015, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witam! ;:7 Odwiedzam to forum ogrodnicze już od dość dawna, ale wpisuję się pierwszy raz. Na początku chcę podziękować Wam, za wiedzę którą się dzielicie. Wiele na tym skorzystałam. Uniknęłam też wielu błędów w swoim ogrodzie. :tan Ogród założyłam 5 lat temu. Miała tam być trawa i choinki. ;:14 Jako pierwsze kupiłam tuje (6 szt.) i łopatę.
Wbiłam szpadel i ... połknęłam bakcyla. ;:11
Pozostałam na 6 choinkach, a cała reszta jest kolorowa i bardzo różnorodna. ;:4
Na Wasz wątek o EM trafiłam niedawno. Wcześniej nie zgłębiałam tego tematu, ale zajmowałam się mikroorganizmami, tymi z naszego podwórka. Dlatego działanie EM jest dla mnie oczywiste. Faktycznie są świetne na grzyba i szybciej przerabiają kompostowniki. Mam też poprawioną jakość ziemi. Próbowałam różnych rzeczy: wody po kiszonkach, rozcieńczonych kefirów, jogurtów, maślanek czy kwaśnego mleka (często sama je robiłam ). Tak jak opisujecie kiszenie ryżu, to stosowałam również kiszone mąki, drożdże. Niektórzy opisują, iż ich gleba to sam piach. Na jednym z moich ulubionych filmów jest pokazane, jak na bardzo suchym afrykańskim terenie dodawane są drożdże do słomy. Ci zaś, którzy hodują zwierzęta mogą podpatrzeć przepisy Hindusów. Mowa o filmie "Rozwiązania lokalne na globalny bałagan" https://www.youtube.com/watch?v=8h-Zlhf0984 . Jest w nim wiele ciekawych pomysłów, które można zastosować, albo zmodyfikować i też wypróbować.
Co do EM ze sklepu, to postanowiłam je sprawdzić. Właśnie kupiłam i czekam na dostawę. Myślę, że te sklepowe są bardziej bogate w mikroorganizmy. Chyba jest ich większa różnorodność. Ale to już trzeba by było zbadać.
W tym roku chcę poeksperymentować na wodzie w basenie. Jak mi coś z tego wyjdzie, to dam Wam znać.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”