Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
ewaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 kwie 2008, o 21:10
Lokalizacja: Kielce

Stosowanie na działce już zagospodarowanej

Post »

Proszę o poradę:
- chciałabym zastosować EM-y na działce już zagospodarowanej na trawniku (ok. 400 m2) i rabatach ozdobnych (ok. 400 m2) + warzywnik (gł. truskawki + sałatka, rzodkiewka, pietruszka, zioła- w sumie ok. 20 m2); gleba jest gliniasta (miejscami mam duży problem ze skrzypem)
- w jaki sposób i keidy mam zastosować EM-y, żeby uzyskać dobre efekty
- czy po zastosowaniu EM-ów mam zupełnie zrezygnować z nawożenia mineralnego (nie mam ani kompostu, ani dostępu do obornika z wyjątkiem suszonego z centrów ogrodniczych)
- jestem ze świętokrzyskiego - jak z zakupem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Ewa
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
mikrobia
200p
200p
Posty: 255
Od: 24 maja 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Syców
Kontakt:

Post »

Witam,
w takim przypadku najlepiej zastosować najprostszy schemat:
* na czystą glebę : standardowo 1 litr EMa/ar=100m2. Jeżeli uważasz, że gleba jest przemęczona (na okrągło te same uprawy, duże dawki pestycydów, duże obłożenie chorobami), to możesz zastosować dawkę podwojoną. Wykonanie: otrzymany preparat wymieszać z wodą bez chloru (ok. 20 litrów wody), opryskać glebę, wymieszać grabiami lub w inny sposób. Oprysk wykonać w dzień pochmurny, ewentualnie rano lub wieczorem (sugeruję poczekać z opryskiem do momentu osiągnięcia przez glebę temp. ok 8 st.C)
* na trawnik - pierwsze podlanie/oprysk dawką 1 litr EMa/ar, po 2 tygodniach po 0,5 litra/ar, następne zabiegi po 0,2 litra co 2 tygodnie, potem rzadziej. Do rozcieńczeń użyć dużej ilości wody (ok. 50 litrów)
* na warzywa już rosnące (po ok. 2 tygodniach od wzejścia) opryski po 0,2-0,3 litry EMa/ar. Standardowo stosuje się 3-4 opryski w okresie wegetacji (pominąć okres kwitnienia).

W pierwszym roku stosowania tej biotechnologii można zrezygnować z 30%N i 40% P i K, niemniej nic nie zwalnia nas z obowiązku obserwacji roślin i przy wystąpieniu niedoborów należy wspomóc rośliny niewielkimi dawkami nawozów sztucznych (choćby mocznik dolistnie). Jeżeli wykonujesz analizy gleby (polecam robić je co roku, a nie co 4 lata !!!), to szybko przekonasz się, że po 2-3 latach stosowania technologii EM - z nawozami można zejść do minimum, w niektórych wypadkach można nie stosować ich wcale.
Jeżeli jeszcze nie masz kompostu, to najwyższy czas go założyć :) Chociaż jakąś gnojówkę z pokrzyw zrób tego lata, a skutecznie podniesiesz sobie aktywność biologiczną w glebie i wiele problemów po prostu zniknie.

W przypadku ochrony roślin dodatkowo zaleca się EM5, ale z doświadczenia wiem, że czasem wystarczą opryski pogłówne EMa, aby z chemicznych pestycydów zrezygnować w ogóle. Nie stanowi to jednak reguły.

Na temat sprzedaży wyślę info na pw

pozdrawiam

:wink:
Najlepszym ogrodnikiem jest natura. LD Probiotics apifarma.pl
EM-Foto-Album/mikrobia/
Kupię, sprzedam lub wymienię...
ewaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 kwie 2008, o 21:10
Lokalizacja: Kielce

Post »

Dziękuję za pomoc.
Czekam na dalsze info dot. sprzedaży.
A mam jeszcze takie pytanie: na rabatach mam grubą warstwę kory.
Czy osiągnę dobree efekty po prostu podlewając ziemię (bez usuwania kory) czy też muszę najpierw te kilkanaście cm. kory usunąć i dopiero podlewać ziemię?
Pozdr.
Ewa
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mikrobio - wysłałam PW.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

EM w szklarni

Post »

Witam prawie wiosennie!
Mam pytanie dot.zastosowania EM w szklarni.Chodzi mi o dezynfekcję.Dotychczas stosowałam siarkowanie mniej więcej o tej porze. Od ubiegłego roku jestem absolutną maniaczką tego cuda jakim są EM więc wymyśliłam,że spryskanie ścian, podłogi i ziemi w szklarni powinno zadziałać na wszelkie paskudztwa po zimie.
Myślę,że to pytanie do mikrobii a pytam na forum ,bo może komuś też odpowiedż się przyda.
Wielka szkoda,że ten temat ma średnie zainteresowanie bo uwierzcie mi moje pierwsze doświadczenia ubiegłego sezonu ogrodowego są zachwycające.
-pozdrawiam Alicja ;:12
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

ma średnie zainteresowanie, ponieważ nie jest to łatwa sprawa dla osoby niewtajemniczonej :lol: tak przynajmniej mi się wydaje, może się mylę.
Całą zimę czytam ten temat i co nieco w internecie ale brakuje mi usystematyzowania wiedzy na ten temat. Poza tym samo kupno EM, nie jest ogólnodostępne w sklepie, tanie nie jest, cóż jak zauważyłam najłatwiej na allegro tylko czy to coś warte ?
Chciałabym w tym roku zastosowac to cudo w swoim ogrodzie ale nie bardzo wiem jak zacząć. :cry:
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
mikrobia
200p
200p
Posty: 255
Od: 24 maja 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Syców
Kontakt:

Post »

Witajcie,
odp. dla:
ewaka - zastosuj do rozprowadzenia preparatu większą ilość wody(2-3x) i koniecznie aplikację przeprowadź w dzień pochmurny, ewentualnie wieczorem!
karool - to jest bardzo dobry pomysł, większe obiekty zamgławiamy. Szklarnie/foliaki można pryskać roztworem 1:5 (zwrócić uwagę na wszelkie zakamarki). Ja mam folię ok.3mx9m i 1 litr EMa w zupełności wystarczy do opryskania całej powierzchni.
Liriope - myślę, że już niedługo produkt będzie dostępny w najlepszych sklepach ogrodniczych, ja wciąż zachęcam takie sklepy do współpracy, jednak problemem jest krótki termin przydatności (przy obecnej technologii produkcji jest to dwa miesiące). Jeszcze w 2007 i do połowy 2008 roku nie było mowy o wystawieniu produktu na półki sklepowe, obecne ceny nawozów sztucznych i środków ochrony roślin są tak wysokie, że dystrybutorzy i hurtownicy szukają nowych, tańszych preparatów, uzupełniających lub zastępujących działanie chemii. Jest więc szansa, że będą chcieli współpracować :) Moja firma nie będzie jednak sprzedawała preparatu na allegro z bardzo wielu powodów...

Zamgławianie:
Obrazek
Obrazek
Najlepszym ogrodnikiem jest natura. LD Probiotics apifarma.pl
EM-Foto-Album/mikrobia/
Kupię, sprzedam lub wymienię...
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Post »

Do Liriope.Witaj Olu! Fajnie ,że zainteresował Cię ten temat. :roll: Jak zacząć?
Ja po "obczytaniu" dostępnych informacji niewiele jeszcze pojmując, natychmiast zadzwoniłam do siedziby firmy i po dwóch czy trzech dniach miałam 80 litrów EMa i litr EM5.No i problem jak się do tego zabrać.
Wizyta przedstawiciela firmy polegała na tym .że na początek Pan bardzo obrazowo wyjaśnił jak to działa ,potem pochodziliśmy po mojej "bonanzie" ok.0.5 ha ,policzyliśmy ile na co potrzeba , zapisałam sobie w kajecie żeby się nie pogubić,Pan odjechał a ja jak wyżej,szczęśliwa posiadaczka kilku kanistrów płynu.
Może jeszcze nie do końca wiem jak to działa ale wyniki były i w tym roku znowu będę działać tylko na bazie EMów.
Myślę,że mam już lekkiego" świra" na tym punkcie.Zresztą ogólnie staram się działać pro-zdrowotnie .
-pozdrawiam Alicja ;:12
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Może właśnie tak trzeba zrobić, kupić i zacząć stosować a reszta przyjdzie z czasem.
Dzięki Alicjo :D
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Witam też mogę Wam powiedzieć ,że na jesieni też zastosowałam EM -y . zlałam nimi cały ogródek . Pierwsza rzecz nie mam tak dużo chwastów na wiosnę na resztę muszę zaczekać . Jest bardzo dużo przedstawicieli Emów jak poprosicie Mikrobię to Wam poda numery telefonów przedstawicieli w danym regionie . Na wiosnę znowu sobie zamówię ,bo nie chcę mieć chemii w ogródku
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Post »

Witaj Jadzia!Fajnie,że dołączyłaś do EMowego towarzystwa.Do mnie dostawa dotarła w ubiegłym tygodniu i już mam za sobą oprysk szklarni i brzoskwiń.Spryskałam też kurnik bo mam parę kur na jajka,efekt jest taki,że znika niemiły zapach" kurnikowy" :D .Mam nadzieję,że tak jak ja zachwycisz się możliwością osiągania lepszych zbiorów bez udziału chemii.
-pozdrawiam
Alicja :lol:
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Alicjo przy jakiej temperaturze otoczenia robiłaś opryski ?
U nas ciągle zima, co noc przymrozki, czekam na ocieplenie, a tu znowu zapowiadają śnieg :cry:
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Post »

Ola!Mam ten sam problem z temperaturą.Jak jest ciepło to świeci słońce a to też niedobrze.Był taki dzień w miarę ciepły ok.10 stopni i zdążyłam spryskać brzoskwinie na zewnątrz.Reszta tzn.szklarnia nie było problemu bo w niej trochę cieplej.Teraz czekam na odpowiednie warunki,żeby zabrać się za pozostałe uprawy.W ubiegłym roku stosowalam EMy znacznie póżniej więc może trzeba spokojnie odczekać.
pozdrawiam
Alicja ;:88
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”