Ślimaki - to nasz wielki problem

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Czy u was też jeszcze wyłażą ślimaki? U mnie znów pojawiły się te obrzydlistwa bez skorup. A jakie wypasione. Zimne noce chyba im nie przeszkadzają.
Viola
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

W tamtym roku miałam pierwszy raz plagę ,zbierałam niestudzenie chyba do zimy , dwa razy dziennie , do latarki , jak padało bo wtedy wychodziła ich duża ilość.podnosiłam drewniane obrzeża czy kamienie bo tam się chowały . Ten rok nie był łatwy , też wzięłam się za zbieranie a i tak niektóre rośliny były zjadane . Aż w końcu kupiłam najmocniejsze granulki , kilogram . Działkę mam dużą , około 1h. , obsypałam wokół , ,tam gdzie się najbardziej gromadziły i co najbardziej lubiły , jeszcze zostało ,I ODETCHNĘŁAM Z ULGĄ . Po jakimś czasie dokupiłam jeszcze 1 kilogram i tam gdzie się znów pokazały rzuciłam po kilka granulek , resztę mam na drugi rok . Mam psa i kota ,ale nie widzę żeby się do tego pchały .3 Dychy to nie tak duży wydatek a takie ułatwienie sobie życia .
Beata :wit
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12948
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Ślimaki- rozsypuje popiół drzewny dość grubo miedzy roślinami, podobno popiół wysusza skórę ślimaków, nie zwróciłam na to uwagi. Puszki z reszta piwa rozkładałam to prawda wpadają.
Połówki skórki pomarańczy, cytryny można położyć wokół roślin białą stroną do ziemi , zwabione zapachem ślimaki wystarczy wynieść w siną dal.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

tara pisze:... Połówki skórki pomarańczy, cytryny można położyć wokół roślin białą stroną do ziemi , zwabione zapachem ślimaki wystarczy wynieść w siną dal.
Ślimaków się nie wynosi tylko unicestwia :evil: . One się rozmnożą w "sinej dali" i przyjdą, zaleją nas rzeką. Jedynie winniczki warto ocalić - w tym roku nie widziałam żadnego :( .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

A to pewnie przyszły do mnie. :;230
Dużo ich nie było, ale dwa naprawdę duże i piękne! Takim to nawet pozwoliłabym grasować na stałe w moim ogrodzie (no może nie koniecznie na jeżówkach...).
Idę ,,łapać" ślinmory, bo sporo nadal znajduję... ;:124 Mam rozsypane granulki, to ,,dokarmię" je na zimę. ;:183
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

W zeszłym roku zaczęłam na swojej działce stosować ściółkę i na wiosnę pierwszy raz w moim warzywniaku pojawiła się plaga ślimaków. Zbierałam je przy latarce i hodowałam w wiadrze z wodą i kilkoma roślinami - żeby pozarażały się między sobą nicieniami. Po kilku tygodniach padły i podlałam tą gnojówką ogródek (resztki zostawiłam na nowy nastaw). Chyba faktycznie zadziałało. Ślimaków było coraz mniej i mniej, już nie musiałam wychodzić na wieczorne przeglądy, i do końca sezonu już się nie aktywowały ponownie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

W poniedziałek rozsypałam granulki. Dzisiaj pierwszy raz padało u mnie i wysyp ślimaków bez skorupy. Olbrzymy. Najgorsze jest to,że sporo ich na kompostowniku. Czy kompost będzie się nadawał jeszcze do użycia? Czy można do niego sypnąć granulek?
Viola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Niestety, po tych ostatnich deszczach jest ich zatrzęsienie. U mnie do wyboru, do koloru, ale jakoś szczególnie rozmnożyły się winniczki. Najgorsza jest ta zaraza śliników luzytańskch, które wypierają nasze rodzime ślimaki i rozmnażają się jak szalone.
Ja to obrzydlistwo traktuję chemią (granulki) choć bardzo chemii nie lubię stosować w ogrodzie. A i tak nadal jest ich pełno. Wysiewów bezpośrednio do gruntu już nie robię od jakiś dwóch, trzech lat bo i tak ślimaki wszystko wyjedzą. Nie hoduję roślin, które są w ich menu bo nie chcę się denerwować, że zostaną z tych roślin tylko same kikuty.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Potwierdzam niestety, w tym roku znów jest pełno ślimaków. U mnie wyżarły do zera aksamitki (których rzekomo nie lubią), dziś widziałam pomrowy ok 3-4 cm na liściach przekwitłych tulipanów. Dobierają się do pnączy. Będzie ich zatrzęsienie. W zeszłym roku zwalczałam niebieskimi granulkami, ale są relatywnie drogie (do powierzchni i zapotrzebowania) no i nie działają wiecznie, trzeba dosypywać.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Mania, ślimaki uwielbiają aksamitki...
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

Aaaa, dobrze wiedzieć ;-) nigdy się wprawdzie u mnie nie ostały, ale ktoś tam kiedyś pisał, jakoby ich zapach je odstraszał :;230 Spróbowałam i ...nic bardziej mylnego, po dwóch dobach pozostały same łodygi. To lepszy wabik niż piwo!
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

viola123 pisze:W poniedziałek rozsypałam granulki. Dzisiaj pierwszy raz padało u mnie i wysyp ślimaków bez skorupy. Olbrzymy. Najgorsze jest to,że sporo ich na kompostowniku. Czy kompost będzie się nadawał jeszcze do użycia? Czy można do niego sypnąć granulek?
Nie syp granulek na kompost - szpikujesz go chemią! Ślimaki zbieraj ręcznie, a pozostałymi niedobitkami się nie przejmuj - kompostu Ci nie zepsują.
Używam granulek ale minimalnie - sypię koło płotu z niekoszoną działką. Staram się je dawać jak najdalej od upraw. Kompost rozrzucasz po całej działce.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ślimaki - to nasz wielki problem

Post »

U mnie na razie jeszcze nie ma inwazji, pojedyncze sztuki. Nie pamiętam, kiedy się dokładnie zaczęło w zeszłym sezonie. Za to widziałam ostatnio jaszczureczkę, mam nadzieję, że ma dobry apetyt!
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”