Mikoryza

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
11krzych

Re: Mikoryza

Post »

Nie. Mikoryzowałem przy wysadzaniu do gruntu. Szczepionkę miałem na 50szt, to zaprawiłem 100 sadzonek (patrz. co napisał AMANITA cytowany powyżej).
Rada Kozuli jest trochę sprzeczna z radą AMANITY. Obydwoje fachowcy i co myśleć? Idę na destylat.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Mikoryza

Post »

Przecież napisał:
Oczywiście, że najlepiej jest wprowadzić mikoryzę przy pikowaniu
czyli tak samo jak Kozula.
Odkopałam też coś takiego, sorki, że nie podaję linku, cytat jest z kompa (oczywiście cytat Kozuli)
Im wcześniej zastosujesz , tym wcześniej grzyb będzie korzystnie działał na pomidory . Grzybnia rozrośnie się razem z korzeniami pomidora . Swoje mikoryzowałam przy pikowaniu , łyżeczka roztworu na sadzonkę
Na zdrowie ;:136
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzisiaj, z ciekawości postanowiłem zobaczyć, jak wygląda bryła korzeniowa dwóch młodych sadzonek świerka (rok lub dwa), rosnących jeszcze w doniczce. Zobaczyłem coś takiego:
http://imageshack.us/g/1/9784049/

I teraz nie wiem, czy to jest mikoryza czy też jakaś pleśń/choroba?
Bryłę sprawdzałem też m.in. ze względu na plan zaszczepienia roślinek mikoryzą grzybów jadalnych. Czy sadzonki w takim wieku nadają się do szczepienia?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Czymś takim bym się nie przejmował.Pod ściółką w lesie coś takiego samego można znaleść.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

A co to jest wg Ciebie? Grzybnia symbiotyczna czy saprofityczna?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Moim zdaniem to saprofityczna.Będzie ci rozkładać igły ,liście i to co wszystko jest w glebie .Wiele razy widziałem coś takiego w doniczkach w szkółce gdzie brałem materiał.A świerki sadzone w tysiącach .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Bo już miałem nadzieję, że obejdzie się bez szczepienia. Gdyby po strzępkach grzybni w domowych warunkach szło sprawdzić co to jest dokładnie. ;)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Jaką grzybnie masz zamiar dać ?
Ja sobie darowałem grzyby same przyjdą z czasem.Kwestia igliwia i kory .Często sam przyniesiesz grzyby w worku z podłożem :lol: aby mokro było.Ale Próbować warto,ja z natury leniwy to sobie odpuściłem czekam na matkę naturę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

MYKOFLOR - Grzyby leśne.
Mam już zakupioną.
Postanowiłem kupić, ponieważ mam w swoim ogrodzie 3 kilkuletnie brzózki (mają już ok. 2m), jednego modrzewia (1,5-2m), kilka młodych jodeł, świerków i sosen, a za płotem kilka starych dębów (co najmniej 10m) i ani razu nie pojawił się żaden grzyb. Obok modrzewia są także 2 stare świerki.
Sorry, swego czasu (5-6 lat temu) za płotem pojawił się jeden czerwony muchomor. I na tym się skończyło.
Wyrzucałem pod drzewa ściepki, itp.

U siebie dotychczas nie miałem ściółki(była grabiona), ale postanowiłem, że od tego roku już nie grabię(pierwotnie planowałem to już w ub.r.), dodatkowo podsypię wkrótce 90l kory (na ten teren jest to co prawda zdecydowanie za mało, ale powinno wystarczyć).
A niedawno zasadziłem także kanię.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

No dobry krok.Ściółki nie powinno się wygrabiać.Wiem,że to może dla niektórych wyglądać nie estetycznie dopóki nie zgnije ona ale cóż :D
Modrzew ma cienkie igiełki szybko sie rozkłądajace efekt -maślaki że można kosą kosić.
Dąb -nie wiem jak u Ciebie ale u mnie to Osaki nazywają /to samo dotyczy brzozy /i dodatkowo pod brzozą kozaki.
Nie wolno używać żadnej chemii w tych miejscach.Grzybnia jest na chemię bardzo wrażliwa.I na zmiany gleb.Wymiany.Dodawać igły ,korę itp ale żadnej ziemi jak to robią niektórzy,że robią potem podsypki.
Miałem takie miejsce brzoza sama się wysiała i grzyby same przyszły,tworzył się mikroklimat.Z czasem i topole ,dąbki a nawet poziomki się siały,Ale to miejsce było pozostawione samemu sobie a raczej matce naturze,a tam wobec niej nie ma lepszego architekta :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Jedno pytanie dot. maślaków i modrzewi - gdzieś wyczytałem, że wszystkie modrzewie szkółkarskie są szczepione. To prawda?
Pod modrzewiem, jak i starszymi świerkami ściółka jest pozostawiona samej sobie (nie licząc koszenia trawy pod modrzewiem). W tym roku zresztą coś koło niego ostatnio wyrosło. Rodzice twierdzą, że jakieś pieczarkowate, ale gdy byliśmy w ogrodnictwach pokazowych, zauważyliśmy jednego grzyba (muchomor cytrynowy) i powiedział, że tak to wyglądało mniej więcej. Pod jakimi drzewami one występują?(Wiki nie podaje).
Świerki mają też ok. 6-10 m. Czy pod takimi powinny już rosnąć grzyby? Dół choinek jest cały, ponieważ nie mają tam żadnej konkurencji.
Nazwy osaki nie kojarzę.
Chemii nie stosujemy (wyj. kilka lat temu wapnowanie, w celu pozbycia się mchu oraz to samo w tym roku, tym razem dla kani).
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Nie sądzę żeby były wszystkie.Jeżeli materiał nasadzeniowy idzie na las to tak,a jak do ogrodów to raczej nie tym bardziej,że są sprzedawane najczęściej dwa gatunki modrzew europejski i modrzew japoński.

Teoria jedno praktyka drugie,mikro musi sam się wytowrzyć a tworzy sie latami także to sugestia ,że pod dużymi drzewami jest słuszna w jakimś tam stopniu.
Cytrynek często rośnie pod sosnami.Ale wzdłuż ścieżek.Nie wiem dlaczego,ale w taki sposób można go spotkać być może dlatego że potrzebuje wiecej swiatła ?

Osak w pełnej krasie

http://www.atlas-grzybow.pl/tag/osak/

króluje wśród brzóz i dębów

miejsce o którym pisałem utworzyło się w przeciągu 4-5 lat przedtem tam była sama trawa a potem brzoza nieopodal rosnąca zrobiła swoje,siweki w setkach i wiatr oraz ptaki i zaczał się tworzyć naturalny las.
Wapno odpuścić w przypadku innych grzybów.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
OldShaterhan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sie 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikoryza czy choroba?

Post »

Wapno było stosowane tylko w obrębie zasadzenia kani, w promieniu 2-3m.
A Tobie chodziło o kozaka ;). U nas się to właśnie tak nazywa. A oprócz tego pod dębami to lubią rosnąć prawdziwki, nie?

A jak rosną u Ciebie grzyby? W jakich ilościach? I jaką powierzchnię ma teren przeznaczony pod "lasek"?
a tworzy sie latami także to sugestia ,że pod dużymi drzewami jest słuszna w jakimś tam stopniu.
Wybacz, ale nie zrozumiałem, co masz na myśli?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”