Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Te z plamkami czarne u mnie pojawiają się bliżej jesieni.
Pozdrawiam Jola
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

U mnie nagusów jak na lekarstwo (na szczęście !) W zeszłym roku wypuściłem ze 2 reklamówki winniczków (wyjadają jajeczka nagusów), poza tym rano i wieczorem chodziłem z nożyczkami i ciąłem bezlitośnie. Efekt jest ! (Nożyczki są mniej męczące niż szpadel, tylko że trzeba się pochylić)
PS . Doliczono sie już podobno 8 odmian- od cętkowanych szaraków po jasno brązowe.
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Co za morderczy wątek. ;:163 Przez dwa poprzednie lata dzięki suszy golasów u mnie było mało. W tym roku mokro i znów grasują. Przyznam się bez bicia, że likwiduję te żarłoki czym popadnie. Butem, "knutem" , obcinaczkami do krzewów, do darni itp. Kiedyś topiłam w solance.
U mnie siedzą przede wszystkim w kompoście, pod kamieniami na skalniaku,w sąsiedztwie doniczek z sadzonkami. Jajeczka spotykam często w doniczkach, mają komfort, bo są podlewane.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Dwa lata temu przeżyłam mega nalot tego dziadostwa, rano około 6.00 szłam na polowanie i zbierałam po 700 sztuk! Opędzlowały mi nawet agrest młode przyrosty. Później poszłam do sklepu po granulki i mam święty spokój.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Warto teraz, przy jesiennym porządkowaniu porozglądać się za jajeczkami i niszczyć takie znaleziska.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Jajeczka rzadko kiedy są na widoku. Najczęściej wpadałem na nie przypadkiem przy okazji porządków. Skuteczne jest rozkładanie po ogrodzie kawałków desek, cegieł lub poskładanego w kilka warstw worka foliowego przyciśniętego cegłą czy kamieniem. Siedzą pod nimi. Można je wtedy w kilka minut wyzbierać.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

W sumie nie miałam szczęścia nigdy znaleźć jajeczek. Kurcze jakby to było eksportowe jadalne to byłabym milionerką :;230
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Śnieżnobiałe kulki. Jak granulki ze styropianu. Średnica 2-5 mm. Sklejone razem, ale podnoszone nieostrożnie rozsypują się.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Jak znalazłem to pierwszy raz to dałem do zamkniętego, przeźroczystego pudełeczka plastikowego aby sprawdzić co się z tego wykluje. Poleżało kilka miesięcy i nic się nie wykluło.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Ha ha ha , to tak jak w wierszyku o swawolnym Tadeuszku.
Nie wykluły się bo im warunków nie zapewniłeś.
Basia
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Przedwczoraj skasowałem 160 ślimaków bezdomnych. Przybierają różne barwy bo się krzyżują z polskimi bezdomnymi. Wczoraj skasowałem 191 sztuk.

Około 24:00 kiedy to wracam do domu z pracy zakładam czołówkę, a w rękę biorę ostre nożyczki i idę na poszukiwanie ślimozy. Dziś padał deszcz to myślę, że tego paskudztwa skasuję pewnie z 300 sztuk. Innego rozwiązania niż przecinanie nożyczkami ślimaków nie widzę. W miarę humanitarny sposób. Niektórzy je zbierają i topią lub posypują solą. U mnie giną od razu.

Czytałem o tych ślimakach, że potrafią składać do 450 jajek :shock: Nigdy się tego z ogrodu nie pozbędę bo jeży w tym roku też nie widziałem. W zeszłym roku było ich sporo i problemu ze ślimakami nie było ale poprzedni rok był zupełnie inny, ten jest u mnie mokry.

Ślimoza zjadła mi w tym roku wszystkie buraczki i marchewkę z kwietniowego wysiewu.
Teraz zjadają bób, szczypior cebuli, liście papryk, dynie, tykwy, ogórki, pędy arbuzów, liście melonów...

Myślę, że jak do końca sezonu skasuję ich kilkanaście tysięcy to ciut ograniczę populację tego dziadostwa. ;:224
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Jestem skłonna zaopatrzyć się w ostre nożyczki. Nagusy zjadły mi doszczętnie koperek, pietruszkę naciową, sałatę - wysiewane wczesną wiosną. Zniszczyły sadzonki pomidorów, zdziesiątkowały sadzonki cukinii i ogórków, wypiły moje piwo (było to ostatnie piwo w ich życiu :twisted: ), powyżerały dziury w kaktusach i zasmakowały w pąkach - tego już nie wybaczę.
Obrazek

Ostatnio widuję jeża ok.21. Nie wiem, czy jest mój, czy przechodni, zresztą i tak penetruje tylko trawnik. W miejscu niedostępnym dla jeża mieszkają dwie ropuchy, ale chyba wolą bardziej urozmaiconą dietę, bo ślimaków tam nie ubywa. Pozostają nożyczki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”