"Mowa" chwastów.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Pomaluj te od swojej strony. U sąsiada też znikną.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A u mnie latem wyrosła wyka, cały trawnik był usiany takimi niby-krzaczkami. Wyrywałam, wyrywałam i chyba wyrwałam wszystkie, ale do dziś nie wiem skąd się to-to tam wzięło. Na łące obok tego nie widziałam, a na moim trawniku wylazło w ogromnych ilościach. Ptaki przyniosły? Złośliwy sąsiad?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
biznesmarty
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 21 mar 2007, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie
Kontakt:

Post »

Erazm pisze: oprysk całego trawnika np. Raundapem i ponowne wysianie trawy. Innego wyjścia nie ma.
:cry:
to chyba zbyt radykalny sposób
Może jakiś lepszy sposób znacie


:wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja napisałem biznesmarty na początku cytowanego fragmentu "Albo wyrwać ręcznie lub..."
biznesmarty pisze: To chyba zbyt radykalny sposób. Może jakiś lepszy sposób znacie?
:wink:
Ale na co? O jakie chwasty Tobie chodzi?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
biznesmarty
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 21 mar 2007, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie
Kontakt:

Post »

Ostatnio na trawniku pojawiły się jakieś mchy


:cry:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To wpisz w Szukaj słówko "mech" albo "trawnik" i znajdziesz co najmniej kilka sposobów na mech w trawniku :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
neferett
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 mar 2007, o 20:33
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeśli chwasty wyrywacie , nie stosując pryskania chemią , to podaje kilka ciekawostek :
Odkurzając gazety o ogrodach , znalazłam ciekawy artykuł o chwastach , czyli nawet nie wiemy co za skarby mamy na działce .

"CHWASTY NA TALERZU"
"Wiele dzikich gatunków to rośliny jadalne , a nawet lecznicze, zawierające cenne dla naszego organizmu składniki.Można wiec traktować je jako zdrowa żywność.
Jednym z najpospolitszych chwastów jest pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica).Młode pędy zbierane od przedwiośnia do maja sa bardzo wartościowym pokarmem nie tylko dla bydła i drobiu , ale i dla ludzi.
Pózniej do spożycia nadaja sie jedynie najmłodsze liście z wierzchołka pędu (po ugotowaniu przestają parzyć).
Pokrzywę najlepiej dodawac do zup lub gotować jak szpinak, w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem masła i czosnku.Sok lub herbata z liści oczyszcza krew i wzmacnia organizm.
Pospolita komosa biała (Chenopodium album), zwana też lebiodą , aż do XVIII wieku była uprawiana jako warzywo.Jej młode liście można jesc na surowo, starsze trzeba gotować raz lub dwa razy, a wode odlać.Jadalne sa także nasiona , bogate w węglowodany i białka (dawniej robiono z nich mąkę).Przed spożyciem powinny być , jak fasola, moczone przez noc w wodzie, a potem przepłukane; tracą wtedy sapoiny , które moga wywoływać zaburzenia żołądkowo- jelitowe.
Pospolite chwasty żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) i żółtnica owłosiona (G.ciliata)sa również jadalne.W Andach żółtlica drobnokwiatowa uprawiana jest od czasów Inków i nadal kupuje sie ją na targach.Młode pędy obu roślin można dodawać do zup i surówek.
O wzmacniajacych właściwościach liści mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) wiadomo dość powszechnie. Nie wszyscy jednakje lubią z powodu gorzkiego smaku. Goryczka zaniknie , jeśli rośliny wybielimy (na kilka dni przed zbiorem przykryjemy naczyniem nieprzepuszczajacym światła).
Warto je dodawać do wszelkich surówek.Z kwiatów mniszka można zrobić pyszny syrop i wino, a z korzeni namiastkę herbaty lub - po wyprażeniu- kawy.
W różnych rejonach świata jadano młode zielone albo bezzieleniowe pędy skrzypów (Equisetum)
na surowo lub po ugotowaniu.Spożywano także ich bogate w skrobię kłącza. W Japonii skrzypowe " szyszki" czyli strobile, do dzis są uważane za przysmak i jedzone w postaci surówek (z sosem sojowym lub ziarnem sezamu) oraz w marynacie.Najpopularniejszy nasz gatunek skrzyp polny (Equisetum arvense) szczególnie lubiany był przez Indian Hesquiat , którzy wyprawiali sie po młode pędy na duże odległości , a Eskimosi
jego bulwki korzeniowe wybierali z podziemnych spiżarni gryzoni.
Smaczne sa liście , kwiatostany i zielone owocostany tasznika pospolitego (Capsella bursa-pastoris).
Roślina ta jest w Chinach cenionym warzywem, jednym spośród siedmiu tzw. wiosennych ziół , którymi przyprawia sie ryż.
Mnie szczególnie smakują kwitnace pędy gwiazdnicy pospolitej (Stellaria media).Chwala je sobie również
Japończycy.
Jako dodatek do sałatek i zup używa sie również liści jasnoty białej (Lamium album), purpurowej (L. purpureum) i różowej (L. amplexicaule).
Do jedzenia nadaja sie nawet pędy , liście i kwiatostany tak wydawałoby sie nieprzyjaznych nam gatunków, jak osty i ostrożenie, w tym ostrożeń polny (Cirsium arvense) oczywiscie po usunieciu kolców i obraniu łodyg ze skórki.Maja one bardzo delikatny smak i nadaja sie do różnego rodzaju sałatek i zup.Proszę sprobować . Życzę smacznego "

Dr. Łukasz Łuczaj

UWAGA
Do celów kulinarnych wykorzystywać mozna jedynie rośliny zdrowe, rosnące w czystym środowisku, niepryskane środkami ochrony roślin.


SYROP Z KWIATOW MNISZKA
4 kopiaste garście żółtych płatków zalewamy litrem zimnej wody i wolno ogrzewamy, aż sie zagotują.Odstawiamy na noc..Rano płatki przecedzamy i mocno wyciskamy kwiaty .Do wywaru dadajemy 1 kg cukru i pokrojona na plasterki cytrynę.Lekko podgrzewamy (nie gotujemy) aż do uzyskania konsystencji
niezbyt gęstej śmietany.Syrop może być stosowany tak jak miód, także do pierników.

"Kwietnik" nr. 5 2002 r
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

No to mam nową rozrywkę: jadę na działkę i przykrywam mniszek. Przydały by się w tym wypadku ciężkie ceramiczne doniczki, ale z powodu braku takowych , dam plastikowe, a przycisnę to cegłówką lub kamieniem. Inaczej to będą fruwały po całej działce. Znowu sąsiedzi będą pytali, co to ja wyprawiam, bo mam poprzykrywane plastikowymi butelkami sałatę.
Waleria
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W takim razie przerzucam się na dietę skrzypową, onego ci u mnie dostatek ;:112
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Chwasty są po prostu złośliwe - jak nie wiadomo było co robić z mniszkiem, to go było pełno, a dzisiaj obeszłam parę razy całą działkę, i co? do przykrycia i wybielenia znalazłam tylko 5 mniszków.
Cieszę się, że nie ma go tyle co kiedyś, ale obawiam się, że moja radość może okazać się przedwczesna.
Waleria
Awatar użytkownika
neferett
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 mar 2007, o 20:33
Lokalizacja: Poznań

Post »

Niestety moje są niezawodne, pojawiły sie jak co roku, dziś wykopałam z warzywnika całkiem pokazną kupkę . Wybielać będę te z trawnika, te z warzywnika morduję z premedytacją :twisted:
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

A czy moglibyście mi pomóc zdiagnozować moją glebę? Bo jakoś jak czytam, to pasuje mi trochę z takiej, trochę z takiej :) U mnie rośnie przede wszystkim:
-podagrycznik
-mniszek lekarski
-koniczyna
-babka
-gwiazdnica
I jeśli dobrze rozpoznałam
-jasnota purpurowa
-gorczyca polna (taka krzewinka o żółtych kwiatach, później ma takie strączki, które pękają przy dotknięciu)
Dość chętnie rośnie też pokrzywa i jeszcze takie coś o listkach podobnych do koniczyny, ale drobniejsze i jaśniejsze, kwitnie chyba na żółto.
Nie chodzi mi nawet o sposoby zwalczania, tylko jestem ciekawa cóż to właściwie za gleba. wiem na pewno, że sporo jest gliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”