Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
Nalewka
 Tytuł: Re: Co najlpiej uprawiac dla zysku?
PostNapisane: 28 lis 2010, o 11:39 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A owoce do sprzedania na Warmii i Mazurach, bo z borówkami tu kiepsko, ziemia chyba nie taka i klimat, więc i ceny detaliczne skandalicznie wysokie... Konkurencji chyba nie ma, jeśli ktoś hoduje, to tylko na własne potrzeby, a w większych ilościach nie ma :( W środku sezonu borówkowego można kupić tylko w małych pudełeczkach, od jednego dostawcy, w tym roku o ile pamiętam po 8-9 zł. za pudełeczko. Nie pudełko, tylko pudełeczko... Ale jaka to waga, nie wiem, chyba ze ćwierć kilo...

To samo z czarną porzeczką, co ja się naszukałam czarnej porzeczki, która teoretycznie powinna rosnąć wszędzie... W końcu kupiłam za relatywnie duże pieniądze od gospodyni z sąsiedniej wsi z jej ogródka... Dziwne, że kilkanaście kilo porzeczki to już taki problem :shock:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Grzesiu
PostNapisane: 28 lis 2010, o 12:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nalewko a jaki ja miałem problem z dostaniem czerwonej porzeczki :shock:
koniec końców......musiałem odwiedzić piwnicę mojej nieżyjącej babci....
ona zaprawiła kilka lat temu w słoiczki
bo u siebie nie dostałem nigdzie :(
więc albo za tania..i nie opłacało się nawet zebrać.....albo nie uprawiają ludziska

Deirde
PostNapisane: 7 gru 2010, o 15:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Grzesiu - przez kilka lat w Wielkopolsce masowo likwidowano uprawy porzeczek - czerwonej i czarnej. Nasi sąsiedzi (Niemcy) przestali ją kupować - więc nie opłacało się jej trzymać. Za to na dużą skalę uprawia się szparagi - przynajmniej w Wielkopolsce.

Technik21
 Tytuł: Potrzebna porada - od czego zacząć?
PostNapisane: 24 sty 2011, o 14:11 
50p
50p

0 szt.
witam wszystkich :D . jestem tu nowy. czytam to forum od kilku miesięcy i postanowiłem się zarejestrować. potrzebuje porady.
jestem młodym mężczyzną. urodziłem się i wychowałem na wsi. ukonczyłem technikum agrobiznesu.posiadam tytuł technika. moją przyszłośc wiąże z gospodarstwem. w najbliższym czasie rodzice przepiszą na mnie 10 ha gospodarstwo(niestety większość ugoru). chciałbym je zmodernizować. mam odłożone pieniążki. Myslałem o postawieniu na początek kilku tuneli z pomidorkami,ogórkami lub papryką.

i tu pojawiają się schody dlatego zwracam się do Was z prośbą i pytaniami. od czego zacząć,jak się za to wziąć i ogólnie.
w dalszej części wątku podam w czym konkretnie mam "problem"
na początek słynne pytanie "pomożecie" ?? z góry dzięki

Nalewka
 Tytuł: Re: Potrzebna porada - od czego zacząć?
PostNapisane: 24 sty 2011, o 14:19 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Najpierw zerknij tu:
- Co najlpiej uprawiac dla zysku?

A potem tu:
- od czego zacząć i jakie koszty uprawy pod tunelem
- Tunel foliowy -początki

A potem pytaj o konkrety :)

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 14:39 
50p
50p

0 szt.
dzięki za linki. przeczytane :) ja własnie już praktycznie zdecydowałem się na te tunele. i tu pojawia się cała masa pytań. wiem że są one(te pytania) zadane w innych tematach i są na nie odpowiedzi lecz nie tak dokładne jak dla amatora. myślę ze wypowiadam się nie tylko w swoim imieniu lecz w imieniu innych którzy szukają informacji lecz nie mają konta lub po prostu "wstydzą się" zapytać :) dlatego postanowiłem załozyć ten temat

potrzebujemy(my początkujący "amatorzy") ludzi którzy zbiorą to do "kupy" chwycą za głowę i wbiją jak powinno być. napiszą wszystko po kolei,tłumacząc jak chłop krowie na miedzy:) z góry dzięki wszystkim za zaangażowanie

Nalewka
PostNapisane: 24 sty 2011, o 17:06 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Ale CO ma być napisane? Pytaj konkretniej, proszę.

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 20:46 
50p
50p

0 szt.
chodzi o te tunele. czy po jednym tunelu papryki ogórka i pomidora to nie za dużo jak na początkującego? chciałbym postawić te tunele z rurek. ceny orientacyjne foli znam. ile kosztowało by postawienie tunelu 30x7,5 -standardowy?

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 20:54 
50p
50p

0 szt.
następnie chodzi o odmiany. takie z którymi sobię poradzę.
myślałem o tych:
papryka-socrates, yecla? lub red knight
ogórek-merengue
pomidor- i tu jest kłopot:) chodzi mi o odmianę w miarę nie trudną w uprawie lecz nadającą się do sprzedaży:)

wiem ze na forum jest mnóstwo odmian lecz nikt nie opisywał za bardzo trudności z uprawą ich.

frant
PostNapisane: 24 sty 2011, o 20:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Uprawa po jednym tunelu danej uprawy raczej mały ma sens , trzeba pamiętac o zbycie ... Z kilkoma skrzynkami będziesz jeździł na giełde ? Taka min. ilośc to 3-4szt. . Tunelu za bardzo teraz nie opłaca sie stawiać nowego ( cena stali ) . Lepiej kupić używany . Trzeba poszukać w necie , popytać u ogrodników , może przejechać sie kiedyś na giełde i tam zasięgnąć języka , dać ogłoszenie itd. Same tunele nie przyjadą do Ciebie , dasz wiare . W naszej okolicy jeszcze ze 2-3 lata temu w super stanie chodziły 2-2.5 tys. Teraz nieco więcej , bo ogrodnicy mieli dość dobry rok na pomidorach :wink:

Comcia
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Poszukaj przetargów w wojsku, ich namioty nadają się na tunele, dokupisz folię i gotowe.
Koleżanka kupiła bodajże za 200-300 zł.

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:05 
50p
50p

0 szt.
mówiąc wprost stać mnie na postawienie 4 tuneli. mogę obsadzić wszystko pomidorkami lecz nie wiem czy dam rade je "utrzymać"
do duuuużej giełdy rolno-spożywczej mam około 50 km zbyt jest pewny. chodzi tylko o to aby "się opłacało".

ekopom
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:10 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jeżeli pomidory jeszcze nie były uprawiane ,to masz idealną glebę i pewnie uda się każda odmiana ,bo ziemia nie jest zagrzybiona,musisz zdecydować gdzie będą sprzedawane ,na hurcie ,czy detalicznie, a wtedy można wybrać odmianę,np. carmello ,zmięknie przy sprzedaży hurtowej, a samemu można zaryzykować. Uprawiałem wiele odmian i każda się dała sprzedać ,ważnie ,aby prawidłowo odżywić.

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:14 
50p
50p

0 szt.
niedaleko mnie są 2 duże miasteczka. lecz nie chce na siłe wciskać komuś kilograma pomidora. wiec sprzedaż hurtowa. ziemia to klasa IIIa.

frant
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A właśnie że Cię nie stać , tylko o tym nie wiesz :wink: . Nie gniewaj sie ,że tak pisze , ale chodzi o to , byś zrozumiał o co chodzi ... Sam piszesz : '' chodzi tylko o to aby sie oplacało " . Więc jeśli masz więcej pieniążków , to nie ma sensu stawiać pozlacanych konstrukcji , pomidorom to nie pomoże w niczym , uwierz . Lepiej mieć 3 tunele , zamiast jednego ... Bez ciąglego wnikania w ceny i szukania oszczędności w kosztach - daleko nie zajedziesz , a skarbonka też nie z gumy ...

Technik21
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:20 
50p
50p

0 szt.
oki rozumiem. po prostu chce aby ta uprawa nie była dla mnie kłopotem i gwoździem do trumny. potrzebuje fachowych porad jak poradzić sobie z utrzymaniem kilku tuneli i po prostu aby to było rentowne

frant
PostNapisane: 24 sty 2011, o 21:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jeśli nie przeinwestujesz to dasz rade opanować . Wydatki są niezbędne , ale muszą być rozważne . Nasiona , folie , opryskiwacz, środki , nawadnianie , ogrzewanie , opał ... Lista jest długa . A o samej uprawie trudno pisać na forum , za dużo tego wszystkiego na raz . Koniecznie musisz przeczytać z kilka książek np. autorstwa prof. Owczarek . Warto też podglądnąć jakiegoś pobliskiego dobrego ogrodnika . A odmiana Carmello do hurtu nie przejdzie absolutnie - bo to jeden z najbardziej miękkich pomidorow ... Jeśli na detal , to tak , bo jest jednocześnie niezwykle smaczny .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 93 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości