Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Witajcie :wit
Mam zamiar wydrzeć trawnikowi kawałek rabaty :D Mają tam rosnąć sasanki i pierwiosnki. Ziemia jest wilgotna i gliniasta (do sasanek bardzo dobra, do pierwiosnków już mniej) stanowisko, zachodnia ściana domu, dodatkowo dość mocno przesłaniana w godzinach popołudniowych (do późnej wiosny) przez sąsiednie budynki, czyli półcienista o ile dobrze rozumiem to określenie.
Czy dobrze myślę aby w marcu/kwietniu przekopać darń do góry korzeniami i na to posiać nawóz zielony? I teraz proszę o pomoc, jaki nawóz, tak aby można było go ściąć około lipca? Przychodzi mi do głowy facelia - na glinę. Czy odwrócona darń nie przeszkodzi w korzenieniu się roślin na zielony nawóz?
Pozdrawiam,
Tomek
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

I jeszcze gorczyca razem z facelią. Tylko czy usunąć darń czy wystarczy ją zerwać i odwrócić korzeniami do góry i na to wysiać?
ulvermjollnir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sie 2013, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Możesz przekopać darń i wysiać na to zielony nawóz, ale dobrze wyjąć rozłogi perzu itp.

Ja w tamtym roku w ramach walki z perzem na różne sposoby kombinowałem jak dosyć szybko uzyskać teren pod uprawę:

1 poletko po przekopaniu z grubsza przeplewiłem, potem poczekałem, aż perz odrośnie i przeplewiłem znowu. Po czym wysiałem nawóz zielony.
2 poletko przekopałem plewiąc na bieżąco, przykryłem ściółką ze skoszonej trawy i zostawiłem na miesiąc, potem zwapnowałem i przekopałem. Po kolejnym miesiącu zasiałem zielony nawóz.
3 poletko przekopałem wybierając rozłogi perzu, nawiozłem mocznikiem w dawce jak dla kapusty, a po miesiącu wysiałem zielony nawóz.

Wysiewałem żyto bo zagłusza perz. W niewielu miejscach udało mu się odbić, a te przeplewiłem i dosiałem żyta. Zobaczę jak to będzie wyglądać na wiosnę.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
kacper624
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 cze 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Witam
jaki teraz poplon polecacie pod ziemniaki ? Do przekopania raczej wiosennego :)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Dołączam się do pytania.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Dodam, że moja facelia siana pod koniec lipca/ początek sierpnia zaczyna kwitnąć. Dam jej trochę ( z tydzień ) pobyć w tej fazie aby pszczółki miały frajdę z pożytku gdyż teraz nie jest z nim za ciekawie. Myślę że tygodniowe kwitnienie nie odbije się znacznie na treściwości nawozu zielonego.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Poczytałam sobie o tych poplonach i byłam pozytywnie zaskoczona poplonem aksamitki,,że tak bardzo wzbogaca glebę,a właśnie teraz można pozbierać jej nasiona aby na drugi rok można było posiać,
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Też z uwagą przeczytałam o aksamitce. Nie wiedziałam, że może być stosowana jako poplon. Dziękuję :wink:
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja właśnie w sobotę skosiłem facelię. Teraz zamierzam ją przekopać i muszę powiedzieć, że mimo że mam ziemię gliniastą i była bardzo wilgotna z powodu opadów deszczu to na jej stanowisku nie mazała się ziemia tylko była sypka ( facelia wyciągnęła wodę z ziemi ) i w moim przypadku jest to bardzo dobre. Sporo masy zielonej z tego wyszło.
Pozdrawiam Paweł
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja też w tym roku miałem w kilku miejscach posianą facelię i nawet moim mało doświadczonym okiem widzę że struktura gleby po przekopaniu jej jest zauważalnie lepsza. Dodatkowo rzeczywiście odchwaszcza, na rabacie gdzie po facelii posadziłem pierwiosnki w czerwcu, do dzisiaj są jakieś znikome ilości chwastów pomiędzy nimi, których usunięcie zajmuje dosłownie 5 minut.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jak dotąd polepszałam glebę "sródplonami", bobem, groszkiem zielonym, różną fasolką i grochem. Jutro mam zamiar zlikwidwać stare truskawki i poziomki. Planowałam - po dobrym napowietrzeniu gleby widłami amerykańskimi - zaściółkować tę grządkę nie do końca przerobionym kompostem. Ale tak się zastanawiam, może dać jakiś poplon zielony? Ale co jeszcze można wysiewać? Planuję tam w przyszłym roku pomidory lub ogórki.
iwas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 sie 2014, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jestem zaskoczona, że aksamitkę można siać na poplon. W innym wątku czytałam, że przyciąga nicienie, które wplątują się w korzenie, więc trzeba ją wyrwać i spalić. A jako poplon - też ją wyrywamy i palimy czy przekopujemy? A co z nicieniami? Jakie właściwości ma? Kiedy siać?

Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”