Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Z tabelki znajdujacej się na http://chemia.plumbum.pl/174,artykul.html wynika, że najlepszy jest obornik owczy który zawiera: azotu - 8,3%, fosforu - 2,3%, potasu - 6,7%, wapnia - 3,3% oraz obornik koński: azotu - 5,8%, fosforu - 2,8%, potasu - 5,3%, wapnia - 2,1%. A ja byłem przez cały czas przekonany, że najbardziej wartościowy jest obornik bydlęcy.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Hmm, a może coś na temat obornika od (spod?) królików, bo takim dysponuję.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nawóz króliczy, tak jak i ptasi, najlepiej wykorzystywać w formie płynnej, do zasilania roslin.
Ok 1,5 kg takiego nawozu trzeba zalać 10 l wody. Po przefermentowaniu, co trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależnosci od temperatury powietrza, gnojówkę taką rozcieńcza się w stosunku 1:10 pod dorosłe rosliny i 1:20 pod rosliny młode. Nawóz króliczy dodaje się też do kompostu. Niektórzy przsuszaja trochę ten nawóz i nawożą nim ziemię bezposrednio, ale z suchymi nawozami nie miałam do czynienia, więc nie mogę na ten temat nic powiedzieć .
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2427
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Co prawda wątek od dawna w uśpieniu ale może ktoś tu zajrzy.
Moje pytanie dotyczy nawozu z odchodów szynszylowych, czy ktoś stosował , jak go robił ponieważ nic nie mogę na ten temat znaleźć i wydaje mi się ,że teoretycznie powinien być podobny do króliczego.
Chciałabym takowy zrobić i stosować go do nawożenia warzyw w ogródku i pomidorów w tunelu .
remixoil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2014, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

W związku z dużą ilością pytań jak stosować obornik granulowany kurzy odpowiadam

Naturalny Obornik Granulowany Kurzy Opakowanie 5 kg,10 kg lub BIG-BAGI 1200 KG.
Skoncentrowany doskonały naturalny nawóz granulowany, wolnodziałający przeznaczony do
zasilania wszystkich roślin ogrodowych,sadów,pól uprawnych. Zawiera aktywne biologicznie
substancje stymulujące i aktywizujące wzrost i rozwój zarówno pędów jak i korzeni. Obornik
trwale użyźnia glebę, magazynuje wilgoć, chroni przed erozją. Wnosi do podłoża próchnicę a wraz
z nią pożyteczne życie biologiczne.

Wydajność opakowania: 5 kg wystarczy na ok. 50 roślin

Termin nawożenia:
OBORNIK GRANULOWANY stosujemy przez cały sezon wegetacyjny od wczesnej wiosny do
późnej jesieni. Zalety nawozu:
1. Wysoka koncentracja składników odżywczych: 1 kg OBORNIKA GRANULOWANEGO
równoważy dawkę 4 kg obornika surowego.
2. OBORNIK GRANULOWANY charakteryzuje się stabilnością fizyczną i stałym
zrównoważonym składem: Sucha masa 90% Masa organiczna 65% Azot całkowity 4,0% Azot
organiczny 3,6% fosfor 2,5% potas 2,3% magnez 1,1%
3. Jest nawozem ogólnego stosowania - nadaje się pod wszystkie rośliny zarówno uprawne
(warzywa, drzewa i krzewy owocowe) jak i ozdobne ( kwiaty, drzewa i krzewy ozdobne, byliny,
iglaki itd )
4. Forma suchego granulatu ułatwia wysiew i przechowywanie - nawóz nie zbryla się a
magazynowany w zacienionym i chłodnym miejscu zachowuje pełnię swoich właściwości przez
min. 3 lata.
5. Przy zachowaniu wszystkich pozytywnych cech tradycyjnego surowego obornika OBORNIK
GRANULOWANY posiada czterokrotnie mniejszy ciężar i objętość, ponadto wyeliminowano tak
charakterystyczny przykry zapach oraz obecność szkodliwych patogenów i nasion chwastów.
6. OBORNIK GRANULOWANY charakteryzuje się wydłużonym okresem działania, substancje
odżywcze występują w nim w formie organicznej, powoli uwalniają się do środowiska glebowego
zapewniając nawiezionej ziemi trwałą żyzność.
7. OBORNIK GRANULOWANY dzięki swoim właściwościom chłonnym i buforowym
przeciwdziała negatywnym skutkom dawkowania nawozów sztucznych i pestycydów oraz
zanieczyszczeniom cywilizacyjnym.
8. OBORNIK GRANULOWANY poprawia stosunki powietrzno-wodne gleby, uaktywnia i
wzmacnia życie biologiczne podłoża oraz wnosi próchnicze kwasy huminowe, chroni glebę przed
erozja, wzmacnia jej właściwości samoobronne
9. OBORNIK GRANULOWANY jest nawozem bezpiecznym, idealnie nadaje się do
zasilania każdej grupy roślin a zwłaszcza do uprawy zdrowych i lepszej jakości roślin
jadalnych, które mogą spożywać spokojnie dzieci i alergicy.
10.
11. Sposoby Nawożenia:
1. Posypowo: dawka ok. 4 - 6 kg na 100 m kw. Nawóz należy równomiernie rozsypać.
2.
2. Rzędowo lub punktowo - np. rośliny świeżo wysadzane - umieścić obornik możliwie
blisko korzeni roślin i przysypać glebą.
3.
3. Nawożenie półpłynną częściowo rozpuszczoną zawiesiną obornika. Nawóz zalać wodą ( nie
gorącą ) zostawić na ok 14 dni następnie dobrze wymieszać i taką zawiesiną można podlać rośliny.
Jest to czysty nawóz z ferm bezściółkowych posiadający wszelkie badania i atesty
dopuszczające go do obrotu w Unii Europejskiej-
NOWOŚĆ!!!-posiada również certyfikat ekologiczny co oznacza,że bez żadnego problemu
możemy stosować go w gospodarstwach ekologicznych!!!!!


Nie jesteśmy platformą handlową,usuwam więc dane kontaktowe.
Administrator
Awatar użytkownika
anulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

A czy nawóz krowi można stosować w formie półpłynnej do zasilenia roślin ozdobnych? Sąsiadka zbiera (mowiąc dosłownie) krowie placki, rozrabia z niezbyt dużą ilością wody i tak uzyskaną substancję zakopuje w ziemi w pobliżu rośliny na działce. Słyszeliście o takim sposobie?
Pozdrówki, Ania
Awatar użytkownika
Basia R
100p
100p
Posty: 106
Od: 17 mar 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Dzień dobry, nad balkonem mieszka u mnie nietoperz, co rano na podłodze trochę nietoperzych bobków :-) chciałam wykorzystać je jako nawóz, ale nie bardzo wiem jak... :oops: Czy mogę dorzucać je do gnojówki z pokrzyw, żeby nieco przefermentowały? Czy gromadzić osobno i jak się więcej nazbiera zalać wodą? Ile czekać, żeby użyć?.... Będę wdzięczna za radę :-)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

anulek

Można. W sumie to wszystko można z tym plackiem zrobić :lol: Nazbieraj/ zalej to w pojemniku i mieszaj. Za dwa, trzy tygodnie jak się ,, przegryzie '' można lać. Woda i wywar . Ostrożnie , bo może popalić. Tak ze dwa, trzy placki na wiadro 10 l wody. I potem kubek na konewkę 10 l.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Petronela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2016, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Hej! Mam pytanie. Czy beczkę z przegryzającym się obornikiem końskim należy trzymać otwartą, czy zamkniętą? Akurat godzinę temu zaczęłam sporządzać swój pierwszy obornik i teraz nie wiem... :roll:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Jak zamkniesz/ o ile nie szczelnie jak konserwę/ to mniej się tam narodzi robactwa. Parę desek na wierzch wystarczy. Chociaż ja nie zamykałem, stało to pod chmurką :wink: warto w międzyczasie przemieszać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Petronela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2016, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Dziękuję Robercie za podpowiedź :wit i przepraszam, że tak kosmicznie późno odpowiadam.
Donoszę, że kompocik przepracował i swoją robotę zrobił. Mam jeszcze trochę tamtej mikstury. Teraz kombinuję skąd by tu zdobyć towar na nowy nastaw. ;:131
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

Peytronela!
A jak wykorzystujesz miksturę z końskich pączków ?
Jak długo się "przepracowuje " ?
Jak do tej pory dorzucałam koński nawóz do pryzmy kompostowej takiej z wielorakiego materiału roślinnego.Nie robiłam nigdy roztworu.Możesz coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Petronela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2016, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy naturalne - koński, kurzy itd.

Post »

No, po prostu wrzuciłam nawóz do beczki i zalałam wodą. Tak ze 4 porcje na beczkę 60l. Za poradą Roberta beczka nie była dokręcona. Po 3 tygodniach wlewałam mały garnek (1,5litra) roztworu do dużej konewki, znowu dolewałam wody i podlewałam. Uznałam, że jest to na tyle bezpieczny roztwór, że nie popali roślin i tak było. Podlewałam tym raz na 2 tygodnie. ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”