Dynia pozyskiwanie nasion, wysiew, jakie odmiany siać

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

Czyli zostaje mi hodowla dyni w warunkach domowych. 8-)
No cóż a gdyby spróbować posadzić je w kwietniu, albo końcem marca gdyby było ciepło? Oczywiście w cieplarni...
Spróbować nie zaszkodzi ale ma to sens w ogóle?
matmars
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 sie 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice gniezna

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

Czytałem ze jak dynia będzie za duża to możesz przyciąć ją powyżej drugiego liścia wtedy wyrosną dwa nowe pędy - po jednym z każdej pachwiny liścia. Nigdy tego nie próbowałem i na ile to opóźni wzrost, ale w twoim przypadku to i tak dużo się nie da zrobić. Spróbować zawsze można do cieplarni, może coś wyrośnie.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

Marek-BB , no i co ,że nasionko wykiełkowało ? Wszystko ma swoj czas i swoją porę , utrzymać roślinkę do wiosny bez dużego pojemnika + ogrzewanie + mocne doświetlanie , szans nie ma żadnych ... Po co więc sie trudzić , skoro zakładany cel nic nie wnosi większego niż standartowe działanie . Też miałem sporo siewek , bo sprawdzałm zdolność kiełkowania - ale nie ma teraz sensu zaczynać produkcji . Myśle ,że najwcześniej dynie można zacząć wysiewać początek kwietnia , a optimum - to połowa kwietnia . Zostało jeszcze dużo nasion dyni , Jankiel założył nowy wątek , zamów sobie nasionka i ...ciesz sie z plonów :wink: . Ale robiąc wszystko jak Bozia przykazała , bez cudowania :wit
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

W niedziele zastałem już tylko ozdobne :( ale mam ususzone własne, choć nie wiem jak się nazywa ten gatunek zapewne spróbuje posiać "jak Bozia przykazała , bez cudowania" ;)
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Czy nasiona dyni powinno się zaprawiać przed siewem? Wystarczy moczenie w mleku albo w nadmanganianie potasu? Jak długo moczyć?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Nie zaprawiałam nigdy nasion dyni, sporadycznie miałam zaprawiane (niektóre z kupowanych za granicą, polskie nigdy). Podstawą jest to, by nasiona podczas kiełkowania miały trochę wilgoci i ciepło. Gdy będzie zimno i będą zalane, to zaczną gnić. Nie zdarzyło mi się, by nasiona nie wykiełkowały, a zgniły mi raz nasiona cukini, gdy dosiałam je od razu na grządkę rok temu - a pogoda była fatalna, przez miesiąc codziennie lało.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

Witam, ponieważ po raz pierwszy mam do czynienia z dynią na działce mam pytanie. :D
Nasiona z akcji wymiany posiałem 12 kwietnia z myślą, żeby do gruntu wsadzić je w okolicach 22 maja, ale coś mi się wydaje, że będę musiał przyspieszyć działania. Planowałem po dwóch tygodniach od siania, czyli gdzieś tak dziś/jutro :wink: przepikować sadzonki dyni do pojedynczych i większych doniczek. Ale coś mi nie pasuje, bo myślę, że za bardzo mi wybiegły/urosły dynie. I tu pojawia się pytanie: pikować? A jeśli tak, to podobnie jak pomidory- głębiej wsadzić łodygi? Czy może nie pikować i "przechłodzić" dynie na balkonie i męczyć się z nimi może nie do 22 maja, ale już za tydzień wsadzać w glebę? Chętnie poczytam fachowców i praktyków, bo zależy mi, żeby choć dwie dynie udały się. :D Zresztą sami zobaczcie zdjęcia, co one (w sensie te dynie) mi narozrabiały :wink: :
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wykiełkowała mi dynia i co teraz?

Post »

Slawgos, dynie nie lubią pikowania i grzebania przy korzeniach, najlepiej je siać po jednej do doniczek (lub dwie i jedną, słabszą roślinę potem uszczknąć). Spróbuj je delikatnie podzielić i posadzić do osobnych doniczek, takich, by już potem szły od razu do ziemi. Można je sadzić głębiej, przy sadzeniu do gruntu takie są właśnie zalecenia, by sadzić je po liścienie. Ja do ziemi sadzę je ok. 15 maja, ale sprawdzam jeszcze prognozy. Jeśli mają być przymrozki, to odkładam wysadzanie do ok. 20 maja.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dynia na nasiona

Post »

:wit
Polecam odmianę Danka Polka (np. z Ożarowa). Typowa odmiana na pestki, ale również smaczny miąższ. Chociaż lepsze do jedzenia są typowo konsumpcyjne dynie :D
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dynia na nasiona

Post »

Z Plantico nie miałam, przeważnie jednak zamawiam w Ożarowie, ale rzeczywiście nasiona, które zbierałam z dyni rosnącej u mnie były dużo większe od tych, które wysiewałam - też zwróciłam na to uwagę. Na pewno w dużym stopniu zależy to od warunków uprawy i jak zasobną masz glebę, czym nawozisz. Dynie to straszne żarłoki :D
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia na nasiona

Post »

Może posiej dynie olbrzymią ona ma duże nasiona ja miałem melonową miała duże nasiona i dużo
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dynia na nasiona

Post »

Melonowej jeszcze nie miałam, w tym roku planuję, nasionka już mam :D
Melonowa to nazwa odmiany chyba? Czyli jest tylko jedna dynia melonowa?.. Tak mi się wydaje..
Gorzej z miejscem u mnie, bo ogródek mały, a wiele by się chciało posadzić ;:3
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia na nasiona

Post »

Melonowa to dynia olbrzymia a jej pełna nazwa to dynia olbrzymia melonowa żółta. Ja miałem nasiona firmy plantico na kompoście rosła i jej owoc ważył 37kg. Jej wadą jest to że ma długi pęd główny(moja pędy boczne miała krótkie tylko pęd główny długi ok8m)

-
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”